Lexuesit e Donald Trump vs Harry Potter

voldemort-atu-800x430

JR Rowling kohët e fundit komentoi në një artikull që ajo e vlerësoi duke treguar se Leximi i librave të Harry Potter zvogëlon pikëpamjet pozitive të amerikanëve për Donald Trump.

Autori i kësaj saga të famshme ka komentuar në raste të shumta ndjenjat e saj ndaj Donald Trump. Në fakt, në qershor ai shkroi në një letër publike se kandidati presidencial ishte "fashist në të gjithë përveç emrit".

Gishtat e tij topolak aktualisht janë tmerrësisht afër kodeve bërthamore të Amerikës. Ai e vendosi në raft këtë përparësi duke propozuar zgjidhje të papërpunuara, jopraktike për kërcënimet komplekse. ¿Terrorizmi? "Të gjithë muslimanët e ndaluar!" Imigracioni? "Ndërto një mur!""

 

“Ai ka temperamentin e një klubi nate të paqëndrueshëm, tallet me dhunën dhe mbart me krenari përbuzjen e tij ndaj grave dhe pakicave. Zoti e ndihmoftë Amerikën. Zoti na ndihmoftë".

Kjo fundjavë ishte kur Rowling vuri në dukje në Twitter studimin nëse literatura e librave të Harry Potter ndikon në qëndrimet e amerikanëve rreth Donald Trump. Në lidhjen e cicërimës që vendosa më poshtë mund të përdorni studimin.


Në sondazh doli se Demokratët, Republikanët dhe Pavarësit kishin lexuar librat Harry Potter. Gjithashtu u zbulua se çdo libër që kishin lexuar në sagën Harry Potter kishte ulën ndjenjat e tyre pozitive për Donald Trump me dy ose tre pikë në një shkallë prej 100 pikësh.

"Kjo mund të jetë e vogël, megjithatë, për dikë që ka lexuar të shtatë librat, ndikimi i përgjithshëm mund të ulë vlerësimin e tyre të Trump me 18 pikë nga 100 në total."

Mutz gjithashtu komentoi se edhe duke marrë parasysh gjininë e personit, arsimimin dhe moshën e tyre, ata të gjithë përputheshin, duke ruajtur efektin që Harry Potter kishte tek njerëzit.

Mutz gjithashtu performon krahasimet midis Donald Trump dhe zuzarit të serisë Harry Potter, Voldemort. Duket se termi Trumpdemort ka filluar të mbizotërojë gjithnjë e më shumë.

"Edhe mbështetësit e Trump ... Duke blerë analogjinë, posterët e Trump për kandidaturën e tij përpara flamurit amerikan si një sfond, me një citim nga Lordi i Errët:" Nuk ka të mirë ose të keqe, ka vetëm fuqi., Dhe ata që janë shumë të dobët për ta kërkuar "

Mësuesi tregon ngjashmëritë midis karakterit trillues dhe kandidatit presidencial, përfshirë mënyrën Voldemort "mbështet zhdukjen e magjistarëve të gjakut të përzier" dhe si "në krahasim, Donald Trump ka bërë thirrje për një moratorium të përkohshëm mbi imigracionin mysliman."

"Mund të jetë thjesht shumë e vështirë për lexuesit e Harry Potter të injorojnë ngjashmëritë midis Trump dhe Voldemort të etur për pushtet"

Muzt gjithashtu zbuloi se, përkundrazi, Filmat e bazuar në librat Harry Potter nuk stimuluan kundërshtimin e kandidatit për president. Ajo beson se kjo mund të jetë për shkak se leximi kërkon nivele shumë më të larta vëmendjeje sesa filmat dhe se kjo lejon një nuancë më të madhe të personazheve, shumë prej tyre nuk janë as plotësisht të mirë as plotësisht të këqij.

"Për shkak të gjatësisë, filmat duhet të lënë jashtë një pjesë të materialit nga librat dhe ka më shumë të ngjarë të theksojnë veprimin mbi dilemat"

 

"Këto rezultate rrisin shpresën se Harry Potter mund të ndalojë vdekjen e Donald Trump dhe ta bëjë Amerikën të madhe në sytë e botës ashtu si bëri Harry për të çliruar botën nga magjistarët e Voldemort."

 

Gjatë gjithë serialit, dashuria dhe mirësia vazhdimisht triumfojnë mbi agresivitetin dhe paragjykimin. Isshtë një temë e fuqishme, pozitive dhe prandaj nuk është për t'u habitur që lexuesit e kuptojnë mesazhin themelor të kësaj historie dhe lëvizin me të. Këto pikëpamje pro-unitetit vijnë fort dhe qartë në histori dhe janë shprehur publikisht nga autori, JK Rowling, i cili ka përqafuar pikëpamjet politike anti-Brexit dhe anti-Trump. Popullariteti i Harry Potter në të gjithë botën do të bëjë një ndryshim jo vetëm në zgjedhjet e SHBA, por edhe në zgjedhjet në të gjithë Evropën që përfshijnë kandidatë agresivë dhe dominues në të gjithë botën."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.