shterpë

Yerma.

Yerma.

shterpë përbën së bashku me Dasma e Gjakut (1933) y Shtëpia e Bernarda Alba (1936) e famshme "trilogjia Lorca". Lëshuar në vitin 1934, përmendet si kryevepra e teatrit nga Federico García Lorca, - me gjasë - shkrimtari më i rëndësishëm spanjoll i shekullit të XNUMX-të.

Ndërtuar në tre akte me dy korniza secili, konsiderohet si një pjesë e shkurtër. Sidoqoftë, vënia në skenë e tij ka një kohëzgjatje mesatare prej 90 minutash. Tema: një tragjedi rurale (shumë modë në Amerikën Latine gjatë viteve 1930). Përdoret shkëlqyeshëm nga dramaturgu i lindur në Granada për t'u bërë i njohur në Spanjë dhe në pjesën më të madhe të Amerikës Latine.

Federico García Lorca, autori

Ai lindi në 1898 në Fuente Vaqueros, Granada. Bir i një familje të pasur, e cila e lejoi atë të rritet në mes të fushës pa detyrimin për ta punuar atë për të mbijetuar. Nëna e tij kultivoi tek ai një shije për letërsinë - dhe artin në përgjithësi - që në moshë të vogël. Për këtë arsye, është logjike që tashmë në adoleshencë ai të trajtojë me një kriter estetik të formuar mirë. Dasma e Gjakut është një shembull i qartë i tij.

Brezi i '27

Të irrituar nga mërzia kulturore e krahinës, arrin të shkojë në Madrid me synimin për të vazhduar trajnimin e tij akademik në Rezidencën Studentore. Faqja në fjalë ishte një institucion shumë prestigjioz, i vizituar shpesh nga njerëz të njohur dhe shkencëtarë si Albert Einstein dhe Marie Curie.

Federiko Garcia Lorka.

Federiko Garcia Lorka.

Atje ai u bë mik i ngushtë me Salvador Dalí dhe Luis Buñuel, midis shumë figurave të tjera me famë kombëtare dhe ndërkombëtare.. Në këtë mënyrë, u krijua një mjedis ideal bohem dhe intelektual për zhvillimin e plotë të një personi aq krijues sa ishte García Lorca. Rrethuar nga artistë të jashtëzakonshëm; një grup që hyri në histori me emrin Gjenerata e 27.

Një jetë e tredhur nga fashizmi

Por dekada e katërt e shekullit XX, megjithëse shërbeu për shfaqjen e veprës më të mirë të Lorcës, ajo gjithashtu përfaqëson një nga momentet më të errëta në Spanjë. Për Luftën Civile Spanjolle solli ngritjen e mëvonshme në pushtet të Francisco Franco. Megjithëse Lorka asnjëherë i lidhur me ndonjë kauzë politike ose i diskriminuar miqtë për arsye ideologjike, u pa si një kërcënim.

Përballë kësaj situate, ambasadorët e Kolumbisë dhe Meksikës i ofruan strehim, megjithatë, ai nuk pranoi. Në korrik të vitit 1936 ai u kap dhe vlerësohet se ai u qëllua në agim të 18 gushtit (data nuk dihet saktësisht). Ndër të tjera, ai u akuzua si homoseksual.

shterpë, poezi në shërbim të një tragjedie

Nëse dramat e García Lorca dallohen për diçka, kjo është për shkak të konceptimit të tyre poetik. Dialogët, së bashku me muzikën - shumë këngë cigane shërbejnë si motori i kësaj vepre - vendosin ritmin. Y, e ngjashme me pjesën tjetër të trilogjisë, fillimi i shterpë është një copë (dhe një personazh) plot shpresë. Por akumulimi i zhgënjimeve përfundon duke e kthyer ekzistencën e tij në një makth të vërtetë.

Kjo prejardhje vertiginoze në frymën e protagonistit të saj shënon zhvillimin e veprës. Përveç kësaj, ndërsa teksti drejtohet nga kriza e komplotit, veprimi eksploron konfliktet tipike të shoqërisë spanjolle. Pa u bërë një manifest reaksionar, ai mban mjaftueshëm peshë specifike që (spektatorët) t’i kalojnë ata pa e kuptuar.

Argumenti

yerma, protagoniste është një grua mbi të cilën babai i saj u martua me Juan, një burrë që nuk e dëshiron. Sidoqoftë, ai nuk reziston. Pjesërisht sepse ai është një person i drejtë dhe korrekt, i lidhur me ndjenjën e ndershmërisë. Përveç kësaj, ajo sheh në këtë martesë mënyrën për të përmbushur qëllimin e saj më të thellë: të jetë nënë.

Por shterpë (kështu, me filloren me shkronjë të vogël) është një term që përdoret për të identifikuar diçka jopjellore ose të thatë. Kështu që, koha kalon ... Yerma, protagonisti nuk mund të konceptojë. Dëshira juaj përfundon duke u kthyer në një mani dhe pastaj përfundon duke shpërthyer tragjedinë përfundimtare. Dënimi i një përjetësie shterpë dhe të vetmuar.

Nga machismo, konventat shoqërore dhe (mungesa) e krijimtarisë

Spanja rurale ku është vendosur pjesa është jashtëzakonisht macho. Juan, burri i Yerma, përfaqëson pikërisht këtë. Një burrë që paditur e shtyp dhe lëndon gruan "e tij". Thjesht sepse kështu funksionojnë gjërat. Në të njëjtën kohë është një makizëm i inkurajuar dhe i justifikuar nga vetë gratë.

Fraza nga Federico García Lorca.

Fraza nga Federico García Lorca.

Për më tepër, brenda konventave shoqërore të pranuara, detyra themelore e çdo gruaje është të shërbejë dhe të lindë, përndryshe, ajo përçmohet. Por Juan komoditetin e një jete të qetë dhe pa nevojën e fëmijëve e ka lënë atë pa krijimtari. Kjo do të thotë, pa një pasion të vërtetë për jetën. Kjo apati çon në një shtypje ndaj protagonistit, i cili vulos fatin e tij.

Nderim së pari, pastaj pjesa tjetër

Ka një karakter të tretë në mes të konfliktit; Emri i tij është fitimtar. Ai ka qenë mik i Yermës që nga fëmijëria e tyre. Po kështu, ai është një nga punëtorët e Juan. Victor dhe Yerma kanë qenë të dashuruar përgjithmonë. Prania e thjeshtë e këtij personazhi provokon në ndjenjat e saj që ajo nuk i përjeton me burrin e saj. As në momentet e intimitetit.

Të gjithë në qytet e perceptojnë tërheqjen midis Viktorit dhe Yermës. Më e keqja: edhe kur për nder dhe besnikëri heqin dorë nga dashuria e tyre, gratë fillojnë të pëshpëritin për një tradhti të përkryer. Si pasojë, pretendimet e implikuar nuk kanë rëndësi ... fara e dyshimit u mboll.

Një tjetër provë e besnikërisë

Në aktin e tretë, afër fundit të shfaqjes, Yerma ka një shans të ikë me një burrë tjetër - trupmadh, punëtor, me shëndet të mirë - kush mund t'i japë asaj gjithçka që ajo dëshiron. Përveç shtëpisë dhe sigurisë, djali i dëshiruar për të. Oferta vjen në një pelegrinazh, nga goja e "plakës" (titull i përdorur nga García Lorca për të identifikuar nënën e kandidatit të ri).

Por Yerma nuk përkulet, mbetet e vendosur në parimet e saj dhe është kongruente me moralin e saj. Ajo dëshiron të ketë një fëmijë, vetëm me burrin e saj. Burri që u martua me të dhe me të cilin ajo ndan shtratin e saj intim ... nëse pala e saj nuk mund të marrë frymë, nuk duket e rëndësishme për të.

Fundi i Yerma

Skena përfundimtare e kësaj pjese është një nga momentet më ikonike në dramën spanjolle. Protagonistja vret burrin e saj duke e mbytur ndërsa ai u përpoq ta zotëronte atë. Një rebelim i të shtypurve kundër shtypësve, rezultati i së cilës nuk është i dëshiruari.

Sekuenca e Yerma duke bërtitur nëpër skenë se ajo vetë ka vrarë djalin e saj (sepse vetëm me burrin e saj mund ta kishte) është e paharrueshme për të gjithë ata që kanë marrë pjesë në një shfaqje. Tragjedia në formën e saj më të pastër. Me fuqinë që mund të shtypë vetëm poezia në gjuhën spanjolle. Sublime dhe e dhimbshme në pjesë të barabarta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.