Djemtë. Përshtatja e suksesshme komike e Garth Ennis dhe Darick Robertson

Djemtë është një seri e komik shkruar nga Garth ennis dhe vizatuar nga Darick robertson. Këtu është botuar nga vula e referencës e zhanrit që është Standard redaktues. Dhe e ka vënë atë në qendër të vëmendjes së mediave adaptim i parespektueshëm, brutal, novator dhe satirik në televizion. A sukses kumbues pasi u lançua në verë që do të vazhdojë në një sezon të dytë sapo mbaroi xhirimet. Superheroes nuk do të jenë kurrë ato që ishin. Nuk kam qenë në gjendje ta shijoj më shumë.

Djemtë - Komiku

Për çfarë bëhet fjalë

Ne jemi në një botë ku a grup superheronjsh, të gjithë 7, të cilët punojnë për Korporatë vought, ata janë të korruptuar dhe të degjeneruar. Kështu që dikush duhet t'i mbajë larg. Ata janë anëtarët e Djemtë, djem të ashpër dhe po aq të dhunshëm dhe të paskrupullt, disa prej të cilëve gjithashtu kanë rënë dakord të marrin superfuqi për të qenë në gjendje vendosi ata superheronj në vendin e tyre se ata janë një mashtrim.

Në leter

Duke hedhur një vështrim në faqet e Djemve ju mund të shihni humbje e dhunës, cinizmit, gjakut dhe çoroditjes e cila distilon krijimin e Ennis dhe Robertson në tekstet dhe vizatimet e tyre. Propozimi Nga këta superheronj të përçmuar, të korruptuar dhe të shqetësuar dhe nemesinë e tyre po aq të trazuar dhe të dhunshme është, të paktën, origjinale. Të gjithë një kthesë në universin e përsosmërisë fizike dhe morale superhero që natyrisht këtu janë më të këqijtë horrat.

Kritika është për të gjithë ata. Ose më saktë, suksesi është paraqitja e tyre në aspektin e tyre më njerëzor, plot dobësi, të meta dhe të meta që theksohen më tej nga statusi i tyre superhero. Supozimi për t'i shërbyer të mirës dhe thjesht shkaqeve të hedhura plotësisht nga toka më e keqe. Ashtu si gjendja më e keqe e njeriut është e lidhur me kundërshtarët e tij pa ato superfuqi, ose me disa prej tyre.

Rruzarja e personazheve është e paharrueshme në të dy anët, të vizatuara me vija të trasha dhe dialogje të shpejtë dhe të paçensuruar. Billy Butcher është pasqyrimi i përsosur i armikut të tij hark, Patriotit psiko, udhëheqës i 7, të cilët punojnë për korporatën e plotfuqishme Vought, dhe mbi të gjitha për interesat e tyre. Por ata janë të gjithë dhe historitë e tyre personale kryqëzohen me nuanca identike i paskrupullt dhe secili më i egër. Thjesht duhet të lexoni këta emra: Qumësht gjiri, Femër, Franceze, E zezë e errët, e thellë...

Për t'i njohur mirë, ekzistojnë ato botime gjithëpërfshirëse që janë botuar.

Djemtë - Seriali televiziv

Krijuar nga Erik Kripke që edhe ai bëri E mbinatyrshme, 8 episodet që përbëjnë adaptimin e tij në një seri televizive kanë kapur thelbin e komikës me shumë sukses. Vizualisht, pa lënë një gram dhunë dhe ashpërsi të vinetave dhe me disa efekte speciale që janë më se të shquara. Y zyrtarisht me një skenar që nënshkruhet edhe nga vetë shkrimtari i saj Garth Ennis, ndër të tjera.

Sigurisht ka dallime me komiken, si në krijimin dhe trajtimin e personazheve ashtu edhe në momente dhe destinacione të ndryshme që ishin më të përshtatshme për rrëfimin televiziv. Por unë nuk do t'i zbraz ato detaje në rast se stafi nuk i ka parë. Disa prej tyre ndikojnë në personazhe si, për shembull, tek një nga protagonistët, Hugh campbell, linja e letrës e të cilit është krejtësisht e ndryshme nga fiziku i mirë që Jack Quaid i jep atij në seritë televizive.

Por suksesi në kastin e zgjedhur është i padyshimtë dhe një tjetër nga pasuritë e mëdha për suksesin e Djemve. Kjo është mënyra se si ata theksohen në thelb Patriot që në mënyrë të përsosur kompozon Zelandën e Re Ylli i Antony. Dhe ai jep përgjigjen më të mirë të Billy Butcher të një bashkatdhetari tjetër, a Karl Urban se, më në fund, me siguri ai e merr atë rol të jetës së tij që ai ishte i merituar pas kaq shumë unazash dhe udhëtimesh në Ndërmarrje.

Megjithatë, gjithkush nxjerr më të mirën nga më e keqja nga ai konceptim të superheronjve dhe njerëzve secili më i përçmuar. Prandaj mos e humbisni. Argëtimi është i siguruar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.