Divergjente, shitësi më i mirë i Veronica Roth

Libër divergjent.

Divergjente, libër.

Divergent është një histori adoleshente e shkruar nga Veronica Roth, autori numër 1 më i shitur sipas New York Times. Komploti i saj është i orientuar drejt asaj që është vetë-zbulimi që jetojnë qeniet njerëzore, për të ditur se cilat janë talentet tona, një proces që pothuajse gjithmonë fillon gjatë krizave ekzistenciale të adoleshencës. Ky roman është mjaft futuristik në ton, i vendosur në qytetin e Çikagos, ai u krijua duke menduar se si do të ishte në një të ardhme imagjinare në të cilën popullsia ndahet në pesë fraksione: e vërteta, erudicioni, përzemërsia, guximi dhe vetëmohimi .

Aty na është treguar një grua e re që përballet me vendimin e vështirë: të zgjedhë se cili është virtyti i saj, në mënyrë që t'i përkasë njërës prej pesë fraksioneve, megjithatë, ajo e di dhe ndjen se mund të zhvillojë më shumë se një. Në universin Devijues është e ndaluar të kesh më shumë se një nga virtytet e pranuara, dhe pasojat për zhvillimin e dhuratave të ndryshme mund të jenë të tmerrshme. Historia imagjinare u krijua nga Roth gjatë viteve të tij të kolegjit.

Rreth Autorit

Lindja dhe jeta

Veronica Roth është nje shkrimtar amerikan Lindur më 19 gusht 1988 në Chicago periferike. Gjatë gjithë jetës së saj, madje edhe gjatë rinisë së saj, ajo ishte tërhequr nga letërsia. Roth i pëlqente të kalonte shumë orë duke lexuar dhe shkruar në vitet e shkollës së mesme. Prindërit e saj gjithmonë e njohën talentin e saj, duke e shtyrë atë të studionte.

Ata janë një intelektual i magjepsur nga letërsia, dashnor i natyrës dhe i kafshëve. Gjithashtu krijuesi i një historie fantastike që ka mahnitur miliona. Ajo është e martuar me Nelson Fitch që nga viti 2011.

studim

Marrë nga Veriperëndimi, dhe menjëherë pasi ajo u frymëzua të botonte librin e saj të parë, të cilin ajo e titulloi Divergjent. Kjo, megjithëse ishte vepra e saj e parë, vazhdoi të bëhet porta e saj e mrekullueshme e lavdisë si shkrimtare. Suksesi i saj ka qenë i tillë që në vitin 2014 ajo ishte ndër shkrimtarët më të paguara.

Artikulli i lidhur:
Shkrimtarët më të paguar të 2014 dhe 2015

Ky roman u shkrua ndërsa unë isha duke studiuar shkrim krijues në kolegj. dhe e njëjta autor siguron që idetë u zhvilluan ndërsa ajo po ngiste makinën e saj.

Një shkrimtar në prodhim të plotë

Roth është një shkrimtare aktuale dhe ka zhvilluar një botë paralele për të gjitha tregimet e saj. Ajo aktualisht jeton në Çikago me burrin dhe qenin e saj, dhe është një shkrimtare me kohë të plotë. Pas suksesit të Divergjent, u zhvillua një sagë që grupon tre libra të tjerë.

Roth jeton për të shkruar dhe ka botuar një libër të ri pothuajse çdo vit, pa ndërprerje që nga viti 2011. Vepra e tij më e fundit pritet të botohet më 1 tetor 2019, me pritje të mëdha nga ndjekësit e tij.

Art në lidhje me fraksionet e shpjeguara në librin Divergent.

Art në lidhje me fraksionet e shpjeguara në librin Divergent.

Në rrjetet sociale

Roth është një shkrimtar aktual, i ndarë midis orëve të gjata të ardhjes me histori fantastike dhe të jetuarit një jetë të zakonshme. Në mediat sociale shpesh mund ta gjesh atë duke ndarë gjëra nga jeta e tij e përditshme, shëtitjet në mëngjes me qenin e saj dhe udhëtimet me burrin e saj.

Ai gjithashtu pëlqen të ndajë rutinat e tij të punës në Instagramin e tij (@vrothbooks), mënyrën e organizimit të zyrës suaj dhe shijet tuaja për vizatim falas. Ai gjithashtu tregon shumë magjepsjen e tij për natyrën dhe për të bërë aktivitete në natyrë.

Divergjent

Komploti në një shoqëri distopike

Kjo histori krijon botën e vet në një shoqëri distopike ku popullsia është e ndarë në pesë fraksione dhe secili prej tyre zhvillon një virtyt të ndryshëm. Isshtë protagonistja 16-vjeçare, Beatrice Prior, që vendos se çfarë të bëjë me jetën e saj, në cilën fraksion do të bashkohet, nëse e vërteta (ndershmëria), erudicioni (inteligjenca), përzemërsia (ato paqësore), guximi (trimëria) ose vetvetja -njerëzore (altruistë).

Mosha e zgjedhjes së rrugës tuaj

Kur të rinjtë mbushin 16 vjeç në këtë shoqëri, është koha të zgjidhni fraksionin të cilit do t'i përkisni. Gjëja e pranuar nga shoqëria është që ju të qëndroni në fraksionin në të cilin ndodhet familja juajPërndryshe, do të ishte një lloj shkeljeje, megjithatë, çdo i ri ka mundësinë të zgjedhë.

Komploti fillon të ndërlikohet kur mbërrin ditëlindja e 16-të e protagonistes, Beatrice, e cila nuk e di mirë me cilin fraksion identifikohet. Dyshimi e kap atë për të mos ditur cilit virtyt i përket, sepse ajo me të vërtetë mund t’i përkiste kujtdo dhe në fund ajo përfundon duke zgjedhur një fraksion që i bën përshtypje të gjithëve, përfshirë edhe veten.

Veronica Roth.

Verónica Roth, autore e librit Divergent.

Një vendim i papritur

Beatriz u rrit në mes të fraksionit të vetë-mohimit të cilit i përket familja e saj, megjithatë, ditën e simulimit në të cilën ajo duhet të zgjedhë fraksionin e saj, ajo vendos të shkojë e guximshme, me trimat. Ajo vetë nuk e di nëse vendimi i saj ishte i saktë dhe gjithçka fillon të ndërlikohet.

Brenda zbulimit të saj personal, protagonistja i jep vetes një emër të ri dhe vazhdon ta quajë veten Tris., një emër që shkon më shumë me fraksionin e tij të ri. Historia zhvillohet midis situatave ekstreme të trajnimit të fraksionit, kërcënimeve dhe romancave. Çdo gjë të përfundojë duke kuptuar se çfarë është divergjente.

Ndalohet të jetë divergjente

Gjatë procesit të librit, Tris fillon të kuptojë se ajo ka talente dhe virtyte që jo vetëm kanë të bëjnë me fraksionin e saj, por edhe mund t’i përkasë tre më shumë: vetëmohimit, guximit dhe erudicionit; e cila është e ndaluar në shoqërinë tuaj. Ky zbulim është pjesë e terrorit që duhet të jetojë, duke e ditur që është divergjente.

Tema e këtij romani trajton çështje që kanë të bëjnë me zbulimin e vetvetes si një qenie njerëzore, e dini se çfarë talentesh dhe virtyte keni për jetën, kjo është arsyeja pse është shumë interesante për adoleshentët.

Njohja në të gjithë botën

Kjo histori ka kritikë shumë të mirë dhe, përveç kësaj, ajo ka marrë njohje të rëndësishme, si ai i dhënë nga New York Times, kur vlerëson Divergjent si bestseller. Dhe jo më kot, së bashku me Lojërat e urisë, është një nga veprat më të mira futuristike që janë shkruar.

Shpërblimet:

 • Çmimi Goodreads Choice 2011 për Librin e Preferuar.
 • Libri më i mirë i vitit 2011, sipas Publisher Weekly.
 • Fitues i Dhjetë Top të Adoleshentëve të YALSA 2012.

  Fraza e Veronica Roth.

  Fraza e Veronica Roth.

Shko te kinematografia

Vetëm një vit pas shfaqjes së romanit Divergjent, Summit Entertainment bleu të drejtat për librin dhe në 2012 filloi hedhja për versionin e filmit. Drejtuar nga Neil Burger, filmi u lançua më 21 Mars 2014.

Librat e autorit

 • Divergjent. Maj 2011
 • Kryengritës. Maj 2012
 • Besnik. Tetor 2013
 • Katër: një përmbledhje e pesë tregimeve të shkurtra që tregojnë historinë e Kuatros. Korrik 2014
 • Shenjat e vdekjes. Janar 2017
 • Destinacione të Ndara. Qershor 2018
 • Fundi dhe fillimet e tjera: histori nga e ardhmja. (Do të botohet më 1 tetor 2019).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.