Ditën kur bie qielli

Ditën kur bie qielli

Ditën kur bie qielli

Ditën kur bie qielli (2016) është një roman i Spanjës María del Carmen Rodríguez del Álamo - nënshkruar me pseudonimin Megan Maxwell -. Shfaqja paraqet historinë prekëse të disa miqve, të cilët që nga fëmijëria krijuan një lidhje të pandërprerë vëllazërie. Autori u përqëndrua në pasqyrimin në komplot të perspektivave të tjera të dashurisë së vërtetë (the philos), përmes linjave plot emocione dhe ndjenja të thella që pasurojnë shpirtin.

Maxwell ka ndërtuar një karrierë solide në qarqet letrare me më shumë se 40 romane dhe shtatë histori, punë për të cilën ai ka marrë shumë çmime. Ai është specializuar në komedinë romantike, megjithëse ka ndërmarrë en ato të tjera mall, si zogth Lit dhe erotike. Nga kjo e fundit bie në sy Më pyet çka të duash (2012), rrëfimi i parë erotik që ai shtjelloi dhe me të cilin filloi saga Me pyet.

Përmbledhje e ditës kur bie qielli

Së pari takohen

Alba është një vajzë shtatë vjeçare, e cila, kur kthehen në shtëpi me nënën e saj —Terezën—, ajo përplaset në mobilje të ndryshme në hyrje të ndërtesës. Kur mbaroni të ngjitni shkallët, shiko një fëmijë shumë të trishtuar, me sy të fryrë nga të qarat. Djali emri i tij është Nacho, është bashkëkohore me vajzën dhe sapo është transferuar me vëllezërit e tij - Luis, 11 vjeç dhe Lena, 4 - në shtëpinë fqinje Remedios.

E intriguar, vajza fillon të bisedojë në një mënyrë miqësore me Nacho, Quien le rrëfen se ka humbur prindërit e tij. Alba, i prekur nga ato që tha, i thotë se mund të shkojë të luajë në shtëpinë e tij kur të dojë. Më vonë, Remedios pranon të vizitojë në mënyrë që nipi i saj të argëtohet pak. Aty, ajo i tregon Terezës aksidentin fatkeq në të cilin vajza dhe dhëndri i saj, prindërit e tre fëmijëve, vdiqën.

Gjatë kësaj periudhe, rrëfimi kalon nëpër momente shumë të ndjeshme. Midis rreshtave, Alba i thotë Nachos që prindërit e saj mund të jenë të saj dhe ata i premtojnë njëri-tjetrit një miqësi të përjetshme.

Lind një miqësi e madhe

Pas asaj që ndodhi, tre foshnjat u lanë në krye të gjyshes së tyre të ëmbël Remedios, një afërsi që kontribuon që Nacho dhe Alba të bëhen të pandashëm dhe të konsolidojnë një miqësi të pathyeshme. Në kohën e viteve tetëdhjetë, të dy pushojnë së qeni fëmijë dhe evoluojnë së bashku drejt moshës madhore. Ata u rritën si një familje e shkëlqyer dhe të rinjtë, më shumë se miq, tashmë ata ishin si vëllezër.

Ndryshime të mëdha

Alba dhe Nacho të mbajë një marrëdhënie të ngushtë, gjithmonë duke u mbështetur në të mirën dhe të keqen. Të dy ata kërkojnë të bëjnë një hap përpara në jetën e tyre, y a ka aty kur lidhja e thellë të miqësisë midis tyre është prekur. Alba dashurohet marrëzisht e një njeriu, deri në atë pikë sa të verbohet në aspekte të ndryshme. Subjekti është kontrollues dhe dëshiron ta distancojë atë nga e gjithë familja, dhe veçanërisht nga shoqja e saj e dashur.

Edhe pse Nacho e paralajmëron atë Agimi nga dëmi që ky person të shkakton ty, por Ella nuk degjon, Dhe më në fund martohet. Burri i saj e çon në Madrid, duke e ndarë nga të gjithë; në atë moment, Nacho vendos të gjejë një drejtim tjetër dhe shkon në Londër. Atje, fati i tij duket se ndryshon kur takon shpirtin e tij të dashur, por lumturia nuk zgjat shumë, sepse ai person vdes nga një sëmundje e çuditshme.

Gjithçka fillon nga e para

Pas divorcit të saj, Alba vendos të udhëtojë në Londër për t'u bashkuar me shoqen e saj të madhe, madje pa dyshuar se çfarë po kalon. Kur të arrini, e gjeni pa atë buzëqeshje dhe shkëlqim në sytë tuaj që e karakterizonte atë. Kur e shohin njëri-tjetrin, të dy ndiejnë një emocion të thellë. Ajo arrin ta nxjerrë atë nga ajo tablo depresive dhe ata rinovojnë vëllazërinë e tyre, por së shpejti zbulojnë një realitet të tmerrshëm që i vë në provë.

Nacho diagnostikohet me një sëmundje pak të njohur e cila ka bërë kërdi në atë kohë. Duhet të gjej strehë, sepse ata sigurojnë se është shumë ngjitëse dhe vdekjeprurëse, përveç kësaj, nuk ka trajtim efektiv. Alba nuk e braktis shoqen e saj dhe ju inkurajon çdo ditë për të vazhduar më tej. Në mes të kësaj, dashuria troket përsëri në dyert e zemrës së Albës, a do të jetë kjo drita që i nevojitet përballë kaq shumë errësirës?

Analiza e ditës kur bie qielli

strukturë

Ditën kur bie qielli është një roman romantik i vendosur midis Spanjës dhe Londrës, ka 416 faqe që ndahen në tridhjetë e tre kapituj të gjatë. Historia fillon në 1974, kur protagonistët e saj takohen për herë të parë dhe më pas përparon gjatë viteve 80-90. Rrëfehet në vetën e tretë, me gjuhë të thjeshtë, e cila siguron një lexim të rrjedhshëm dhe të kënaqshëm..

Emocione të shumëfishta

Ky rrëfim është plot ndjenja të forta, është një rul i emocioneve. Pasqyrohen gëzimet dhe hidhërimet, por edhe shumë shpresë përpara vështirësive. Po kështu, dashuria tregohet përtej çiftit ( philos), ai që bashkon familjen dhe miqtë. Në rreshtat e saj, autori u shpreh në lidhje me këtë: "Gjaku ju bën një të afërm, por vetëm besnikëria dhe dashuria ju bëjnë një familje".

Figurë

Alba

Ajo është një grua e bukur, vajzë e gëzuar, e arsimuar, e mirë, shoqe e shkëlqyeshme dhe zemër fisnike. Për shkak të naivitetit dhe romantizmit të tij, ai rrëmbehet nga një person i keq, dhe Ai duhet të piqet papritmas pas një dështimi martesor. Ai del nga ai situatë i forcuar, gjë që do të jetë jetike për të mbështetur mikun e tij më të mirë, Nacho, të cilin e do pa kushte.

Nacho

Es një njeri i gjallë dhe në largim, ai pëlqen të shijojë jetën e tij në maksimum. Pas pengesave të vazhdueshme kur kërkonte një partner, ai pothuajse hoqi dorë nga ideja, por një udhëtim në Londër e bën atë të përkojë magjikisht me dashurinë. Nga fëmijëria, Ai është një mik besnik i Albës, ai e do atë shumë dhe është me të që ai tregon veten ashtu siç është. Pavarësisht se vuajti përfundimisht një sëmundje të përgjakshme, ai kurrë nuk humbet optimizmin dhe kërkon ta transmetojë atë tek të gjithë të dashurit e tij.

Personazhe të tjerë

Personazhet në këtë roman janë njerëz të përditshëm, të njohur dhe me ndjenja fisnike. Të gjithë, si fillor ashtu edhe sekondar, plotësojnë historinë dhe sjellin vëllazërim dhe vlera të rëndësishme. Përveç protagonistëve, pjesëmarrja e gjysheve, Blanca dhe Remedios; prindëror. Tereza dhe José; dhe vëllezërit, Luis dhe Lena.

Curiosities

Në këtë rrëfim, Megan maxwell përshkruan me hollësi dhe profesionalizëm një sëmundje që mori shumë jetë në Spanjë. Me këtë, autori pasqyron realitetin e kohës dhe mënyrën se si shoqëria u përball me këtë gjendje, pasi që për një kohë të gjatë u konsiderua tabu.

Rreth Autorit

Maria del Carmen Rodriguez i Alamos i lindur të premten, 19 shkurt 1965 në Nuremberg, Gjermani; babai i tij është amerikan dhe i tij nënë spanjolle. Kur ajo ishte vetëm gjashtë muajshe, nëna e saj vendosi të kthehej me të në Spanjë. Që atëherë, ai ka jetuar në disa qytete të vendit, të tilla si: Barcelona, ​​Cádiz dhe Madrid, prandaj ka kombësi spanjolle.

Garë letrare

Pas një problemi shëndetësor me djalin e saj, ajo vendosi të tërhiqej nga puna e saj për t'u kujdesur për të në shtëpi. Atje, Ajo filloi një kurs letërsie në internet dhe filloi të shkruajë disa romane me pseudonimin "Megan Maxwell". Pas më shumë se një dekade editorialesh negative, në vitin 2009 u pranua rrëfimi i tij i parë: Ju thashë, dhe në vitin 2010 ai fitoi Çmimin Ndërkombëtar të Romancës në Romë Seseña.

Që atëherë, Autorja nuk është ndalur, ajo ka botuar 45 romane në të cilat përfshin tre saga: Luftëtarët Maxwell, më pyesni y Merre me mend. Në faqen e tij të internetit, ai rrëfen: “Më pëlqen të shkruaj komedi romantike dhe botoj zhanre po aq të ndryshme zogth Lit, bashkëkohore, mesjetare, udhëtim trime y erotika” E njëjta përzierje stilesh ka karakterizuar karrierën e suksesshme letrare të Spanjishtes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.