Dita e Shkrimtarëve. Sa kemi lexuar?

Një zonjë që shkruan - Johannes Vermeer

Një zonjë që shkruan - Johannes Vermeer

Sot, 17 Tetor, ne po festojmë Ditën e Shkrimtarëve, megjithëse mund të festohet çdo ditë sepse ka gjithmonë arsye për të lexuar një prej tyre. Ka kaq shumë për të nxjerrë në pah, rishikuar ose rekomanduar që nuk do t'i mbaronim kurrë. Kështu që unë hedh një vështrim të shpejtë në ato që kanë qenë në gjendje të më pëlqejnë, ndikojnë dhe frymëzojnë më shumë. Ndoshta ne ndajmë pëlqimet.

Nga Safo apo Japonezi Murasaki Shikibu te fituesja e fundit e Planetit, Dolores Redondo, ka rënë shi shumë. Tani, një mori poetësh, shkrimtarësh, skenaristësh, gazetarësh të jashtëzakonshëm dhe të suksesshëm është tashmë një grumbull pa numër. Megjithëse ekziston gjithmonë çështja e përjetshme e nëse u lexoni më shumë atyre sesa atyre. Secili le të japë përgjigjen e tij. Le të fillojmë.

Unë besoj se e gjithë fëmijëria jonë, ose të paktën të gjitha, Ne kemi lexuar përrallat e Sophia Fyodorovna Rostopchina, Konteshës së Ségur. Dhe pak më i vjetër, sigurisht që nuk na mungon asnjë aventurë e The Five. Vajzat në veçanti studiojnë jo vetëm në shkollat ​​tona, por edhe në Santa Clara dhe Torres de Malory, me shumë shoqet e klasës të krijuara nga shkrimtari pjellor anglez. Enyd Blyton.

Dhe ne nuk do të largohemi nga Britania e Madhe sepse në atë adoleshencë të shkollës së mesme më shumë se një zbuluam Z. Darcy të pasur dhe elegant, paradigmën e butë dhe të torturuar të romantikut më Viktorian që është Z. Rochester. Ose koloneli guximtar dhe i matur Brandon që shtiret në Marianne Dashwoodin e ëndërruar. Të gjitha që vijnë nga mendjet e Jane Austen dhe Charlotte Brontë, siç më theksojnë, se midis këtyre motrave dhe Austen dhe aq personazheve të mrekullueshëm sa ata ideuan, unë tashmë mund të përziej Heatcliff të Emily me Emma në të njëjtën histori.

Ne mund të shijonim në mënyrë të barabartë natyrën dhe dashurinë më të pafajshme dhe të pastër midis dy vëllezërve të paharrueshëm, atyre që krijuan Emilia Pardo Bazan në aq galikishten e tij Pazos de Ulloa. U bëra adhurues i zhanrit që më pëlqen më shumë falë mbretëreshës së misterit, pezullisë dhe krimit, Agatha Christie. Askush nuk mund ta mohojë që në shtëpinë e tij nuk ka asnjë raft me librat e asaj koleksioni.

Agatha Christie

Agatha Christie

Nuk lë një libër që më ka pëlqyer shumë, edhe pse letërsia fantastike nuk është përkushtimi im. Mbreti i harruar Gudú, Ana Maria Matute ka një vend të privilegjuar në kujtesën time.

Pastaj zbuloni dhe lexoni histori në një mënyrë më "të rritur". Nga ata që unë nxjerr në pah Mjeshtër i dashur, Rose Montero, të cilin e ndjek shumë në rolin e tij si kolumnist. Ajo dhe Soledad Puértolas ata përbëjnë një nga çiftet e shkrimtarëve të mi të preferuar.

Rosa Montero dhe Soledad Puértolas

Rosa Montero dhe Soledad Puértolas

vajtueshme marrëdhënia ime nuk është aq e ngushtë me shkrimtaret femra, le të themi, media apo bestsellerët. Më duhet të rrëfej se nuk jam dashur me truket magjike të Harry Potter të JK Rowling, dhe as nuk më dha ethet vampirike të gjakpirësve të kafesë nga Stephanie Meyer (madje as në errësirën e Ann Rajs) As unë nuk jam nga hijet e EL James. Por unë ia atribuoj moshës time të caktuar dhe dashurisë time të vogël për ato zhanre. Sidoqoftë, unë ia heq kapelën punës dhe sukseseve të tij.

Ashtu siç e heq para bollëkut të autorëve të romaneve kriminale që kanë hyrë në këtë zhanër të vështirë. Për të përmendur disa, Nordikun Camilla Läckberg, Mari Jungstedt ose Åsa Larsson; francezet Fred vargas, kuratori i së cilës Adamsberg është një nga të preferuarit e mi; britanikët Mo Hajder (thelbësore për të zbuluar detektivin e tij Jack Caffery) ose gjermanin Nele neuhaus Ata kanë bërë një vend të rëndësishëm dhe të merituar në një panoramë të zezë që kolegët e tyre meshkuj dominojnë, ose duan të mbizotërojnë. Këtu natyrisht kemi Dolores Redondo, që me trilogjinë e saj të Batzanit dhe Planetit të saj të fundit bie në sy me meritë.

Camilla Låckberg, Mari Jungstedt, Lsa Larsson, Fred Vargas, Mo Hayder, Nele Nauhaus

Camilla Låckberg, Mari Jungstedt, Lsa Larsson, Fred Vargas, Mo Hayder, Nele Nauhaus

Kam lënë për të fundit një shkrimtar që më frymëzoi shumë kur shkruaj një nga romanet e mia. Kam një dashuri shumë të veçantë për të, sepse mbaj mend që pashë librat e tij në raftet e shtëpisë sime për aq kohë sa mbaj mend. Disa i lexova kur isha i vogël dhe i kam rilexuar jo shumë kohë më parë. Eshte per Pearl S. Buck, shkrimtari, gazetari, aktivisti dhe skenaristi amerikan i cili kaloi dyzet vjet në Kinë. Ai fitoi një Pulizter në 1932 dhe u dha Çmimi Nobel për Letërsi në 1938.

Sidoqoftë, unë mund të vazhdoj dhe vazhdoj, por ata (ne) meritojmë më shumë se një special, apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gaby buj dijo

  A i doli Rochester nga mendja Jane Austen? Me të vërtetë? Dhe unë që gjithmonë besoja se ishte krijuar nga Charlotte Brontë ...

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit për shënimin, Gaby. Korrigjohet dhe sqarohet. Se midis kaq shumë personazheve të mirë sa krijuan njërin dhe tjetrin, unë tashmë i atribuoj dhe i përzie pa turp.

 2.   Izabelë dijo

  Ka edhe super shitje që lexojnë mirë. Më pëlqen shumë Matilde Asensi dhe Julia Navarro, sidomos kjo e fundit, e cila me "Më trego kush jam" më bëri të humbas gjurmët e ditëve dhe orëve për të përfunduar "bum" tim sikur të ishte një libër xhepi i lehtë.
  Maruja Torres, si në shtyp dhe në librat e saj, është një tjetër vlerë e sigurt. Ironia dhe mosha e tij e lejojnë atë të flasë për shumë tema që të tjerët nuk do të guxonin t'i preknin ose nën dhimbjen e vdekjes.
  Nuk mundem me Lucía Etxebarria apo Mercedes Abad. Unë tashmë jam aq e moshuar sa të më japin mësime.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Isabel, ne jemi dakord për Navarro dhe "Më trego kush jam" e tij dhe gjithashtu për Torres, gjë që më pëlqen shumë në shtyp. Gjithashtu në Etxebarría ose Abad. Oh, do të doja të jepja më shumë hapësirë ​​për aq sa ka.

  2.    Peter dijo

   Lista e shkëlqyeshme, sapo mungon, për mendimin tim modest: Santa Teresa. Në të njëjtën mënyrë, si i përshkruani personazhet e shkrimtarëve britanikë. Rasti i tre motrave Brontë, të paktën që unë di, është padyshim më i talentuari i shkrimtarëve brenda së njëjtës familje, në historinë e letërsisë. Pershendetje

 3.   Nurilau dijo

  Shqyrtim shumë i mirë femëror. Kush nuk ka lexuar për xhuxhin Enyd Blyton. Kush nuk është emocionuar me gratë viktoriane. Dhe unë ndaj me ty, Mariola, gruaja e zezë e mirë që po bën tani nga duart e femrave. Hyrje shume e mire !!!!