Dimri i botës

Citim nga Ken Follett.

Citim nga Ken Follett.

Dimri i botës (Dimri i botës, titulli origjinal në anglisht) është pjesa e dytë e Trilogjisë së Shekullit e krijuar nga Ken Follet. Shtë një serial historik vëllimi i parë i të cilit ishte Rënia e gjigantëve (rreth Luftës së Madhe). Përveç kësaj, saga është vlerësuar për hollësinë dhe saktësinë e demonstruar nga autori Uells në rrëfimet e tij.

Jo më kot, Dimri i botës është një libër me më shumë se nëntëqind faqe. Ai rrëfen ngjarje që shtrihen nga vitet para Luftës së Dytë Botërore deri në shfaqjen e Luftës së Ftohtë. Për ta bërë këtë, shkrimtari thellohet në jetën e pesë familjeve që përballen me çështje të tilla si fashizmi, inkursioni në BRSS, lufta civile Spanjolle dhe gara bërthamore, ndër të tjera.

Sobre el autor

Ken Follet lindi në Cardiff, Uells, më 5 qershor 1949. Duke u rritur në një familje të krishterë konservatore, prindërit e tij - Martin dhe Veenie Follet - e kufizuan atë nga shpërqendrimet si filmat ose televizionet. Në shenjtërim, i riu Ken filloi një interes të hershëm për të lexuar. Nga fundi i viteve 50 ai dhe familja e tij u vendosën në Londër.

Atje, ai studioi filozofi në Kolegjin Universitar të Londrës midis 1967 dhe 1970. Pas diplomimit, ai mori një kurs gazetari tre-mujor dhe ushtroi atë profesion në gazetë Jehona e Uellsit Jugor nga vendlindja e tij. Pas tre vjet në Uells, ai punoi për standard Evening Nga Londra. Sidoqoftë, rreth kësaj kohe Follet filloi të anonte më shumë nga bota botuese.

Vendi i ndërtimit

Gjilpëra e madhe (1974) përfaqësoi premierën e saj letrare dhe vëllimin e parë të serisë Karrota mollësh, nënshkruar me pseudonimin Simon Myles. Romanet e para të botuara me emrin e tij ishin Shakeout (1975) y Bastisja e Mjekrës (1976), nga seriali i tij Spy Roper. Po kështu, Follet nënshkroi me pseudonimet Martin Martinsen, Bernard L. Ross dhe Zachary Stone, gjashtë libra të tjerë midis 1976 dhe 1978.

Ken Follett.

Ken Follett.

Megjithatë, bazuar në suksesin e Ishulli i stuhive (1978), Follet nuk përdori përsëri një pseudonim. Në fakt, ai titull shënoi një pikënisje në një karrierë të vlerësuar letrare që përfshin më shumë se 40 romane deri më sot. Në mënyrë të barabartë, shkrimtari britanik ka shkëlqyer veçanërisht në nën-zhanrin e roman historik dhe në librat me tema pezullie.

Romanet më të njohur historikë të Ken Follet

 • Shtyllat e tokës, (Shtyllat e Tokës, 1989). Pjesa e parë e trilogjisë homonime.
 • Një vend i quajtur liri (Një vend i quajtur Liri, 1995).
 • Një botë e pafund (Bota pa fund, 1997). Pjesa e dytë e trilogjisë Shtyllat e tokës.
 • Një kolonë zjarri (Një kolonë zjarri, 2017) Pjesa e tretë e trilogjisë Shtyllat e tokës.

Trilogjia e Shekullit - Shekulli

 • Rënia e gjigantëve (Rënia e Gjigandëve, 2010). Zhytuni në ngjarje të tilla si shpërthimi i Luftës së Madhe, Revolucioni Rus dhe Ndalimi në Shtetet e Bashkuara të vitit 1920.
 • Dimri i Botës) Hulumtohet në ngjarje të lidhura me Luftën e Dytë Botërore dhe polarizimin gjeopolitik që çoi në Luftën e Ftohtë.
 • Pragu i përjetësisë (Edge e përjetësisë, 2014). Eksploroni ngjarje nga ndërtimi i Murit të Berlinit, te vrasja e Presidentit Kennedy dhe lufta për të drejtat civile në Shtetet e Bashkuara, deri në vitet pas shembjes së Bashkimit Sovjetik.

Dimri i botës

Dimri i botës.

Dimri i botës.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Argument

Fusha narrative bartet nga dy familje amerikane (Dewar dhe Peshkov), një anglez (Fitzherbert), një uellsian (Leckwith-Williams), dy gjermanë (Von Ulrich dhe Franck) dhe një rus (Peshkov). Libri fillon në 1933, gjatë viteve të ngritjes së pandalshme të Kancelarit Hitler dhe tmerreve pasuese të nazizmit.. Mbyllja bëhet në 1949, në kulmin e garës bërthamore të Luftës së Ftohtë.

Ndërkohë, shpërthen një luftë e përgjakshme civile në Spanjë që përfundon me Francon në pushtet. Në anën tjetër të botës, sulmi në Pearl Harbor shënon fillimin e Luftës së Paqësorit, ashtu si shpërthimet bërthamore në Japoni lënë një gjurmë të pashlyeshme në kujtesën e Japonezëve dhe Amerikanëve.

Përmbledhje

Alemania

Disa nga grupet e lartpërmendura të familjes u shfaqën më parë në Rënia e gjigantëve. Edhe pse kësaj radhe janë fëmijët e tyre që janë në qendër të veprimit në mes të ashpërsisë dhe çështjeve të caktuara të dashurisë. Linjat e para përshkruajnë Lady Mount (tani Zonja Von Ulrich), një gazetare besnike ndaj vlerave të saj, një keqtrajtuese e ashpër e Nacional-Socializmit.

Burri i saj, Walter Von Ulrich është një deputet Social Demokrat; Carla, vajza e madhe, është një grua e re e dashur, idealiste dhe punëtore. Në vend të kësaj, Eric, djali i vogël, është një adoleshent i joshur nga diskursi totalitar i nazistëve dhe bashkohet me të rinjtë hitlerianë. Ndërsa fashistët demonstrojnë synimet e tyre makabre, Von Ulrichs vizitohen nga Ethel Williams dhe djali i tij Floyd.

Spanja dhe Britania e Madhe

Floyd Williams udhëton në Zaragoza për t'u bashkuar me Brigadat Ndërkombëtare që luftojnë për legjitimitetin e Republikës në Betejën e Belchite. Disa vjet më vonë, Floyd kalon kohën në pallatin e Earl Fitzherbert (kur priti trupat britanike gjatë Luftës së Dytë Botërore). Atje ai dashurohet me gruan e Boy Fitzherbert (djali i madh i Earl), Daisy.

Daisy është vajza çuditëse e Lev Peshkov, ajo u largua nga atdheu i saj (Buffalo, SHBA), në kërkim të një jete në shoqërinë e lartë angleze. Sidoqoftë, pas sulmoj rrufeshëm (bombardimet në Londër midis 1940 - 1941 nga aviacioni gjerman) vajza dikur e llastuar po ndryshonte idealet e saj.

Bashkimi Sovjetik

Në BRSS, Volodya, djali i Grigori Peshkov, është një anëtar i rangut të lartë i Ushtrisë së Kuqe. Si pasojë, Volodya është plotësisht e përfshirë në rezistencën kundër gjermanëve. Në këtë pikë, autori detajon Operacionin Barbarossa (1941), si dhe betejat e Stalingradit (1942). dhe nga Kursk (1943). Gjithashtu, përshkruhen ngjarje në lidhje me Konferencën e Moskës (1943).

Shtetet e Bashkuara

Follet adreson ngjarje të tilla si miratimi i marrëveshjes së re (1933 - 1937), Karta e Atlantikut (1941) y, sidomos, sulmi në bazën e Pearl Harbor (1941), nga dora e familjes Dewar. Ky grup përbëhet nga senatori Gus Dewar, gruaja e tij Rosa (e cila është gazetare) dhe fëmijët e tyre Chuck dhe Woody.

Spiunazh dhe mizori

Përmes - teorikisht - personazheve dytësorë, Follet zhvendoset në tema të tilla si programi i pamëshirshëm Aktion T4. E cila ishte pjesa më e pamëshirshme e gjenocidit antisemit dhe çoi në poshtërimin e homoseksualëve dhe racave të konsideruara "inferiore" ndaj arianëve gjermanikë.

Për më tepër, autori Uellsian detajon spiunazhin e agjencive të tilla si Gestapo, shërbimi sekret anglez dhe NKVD (paraardhësi i KGB ruse). Më në fund, Follet e përfundon historinë në fund të viteve 40, në një kohë kur gara e bërthamës filloi e tërbuar., me shpërthime eksperimentale të mëvonshme.

Analizë

Kredia më e madhe e Ken Follet është ta bësh një libër me 957 faqe relativisht të lehtë për t’u lexuar. Kjo falë një dinamike midis personazheve kryesorë dhe sekondarë mjaft argëtues. Për interesin e natyrshëm të lexuesve në detajet e ngjarjeve historike, lidhjet e dashurisë dhe fatkeqësitë personale të anëtarëve të historisë janë të bashkuara në mënyrë perfekte.

Pavarësisht kësaj, thellësia psikologjike e personazheve nuk është e jashtëzakonshme. Megjithëse, segmentet meta-trillime nuk ndryshojnë thelbin e ngjarjeve aktuale. Kështu, lexuesi nuk ka shumë hapësirë ​​të pyesë për motivet dhe veçoritë e protagonistëve. Prandaj, Dimri i botës është një roman i domosdoshëm historik për dashamirët e kësaj nëngjini.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.