5 dhurata origjinale për lexuesit dhe shkrimtarët

5 dhurata origjinale për lexuesit dhe shkrimtarët

7shtë XNUMX Dhjetor dhe shumica e qyteteve janë ndriçuar dhe plot drita ... Kjo mund të nënkuptojë vetëm një gjë: Krishtlindja po vjen! Për këtë arsye dhe sepse ne e dimë që ky lloj artikulli është shumë i dobishëm për ju, përveç që ju pëlqen shumë, ne jua sjellim atë sot. Eshte per 5 dhurata origjinale për lexuesit dhe shkrimtarët, domethënë dashamirët e gjithçkaje që lidhet me letërsinë.

Ato janë rekomandime të përgjithshme që thjesht duke kërkuar fjalët kyçe në Google ose ndonjë motor tjetër kërkimi, do të merrni mundësi të pafundme nga secila prej tyre. Le të shkojmë atje!

Agjendat letrare

5-dhurata-origjinale-për-lexuesit-dhe-shkrimtarët-agjendë letrare

Një dhuratë që nuk dështon kurrë, veçanërisht nëse do t'ia ofrojmë një personi planifikues dhe metodik, është një axhendë. Siç e dini, në treg mund të gjeni një mori të tyre, të të gjitha llojeve, ngjyrave, formave, etj., Por me siguri nëse atij personi i pëlqen të lexojë dhe / ose të shkruajë, ata do të pëlqejnë një axhendë letrare edhe më shumë.

Ne e dimë që ka botues si bubok Ata kanë të vetat, por me siguri ju mund të gjeni shumë më tepër.

Kurse shkrimi

Ka edhe faqe në internet që ofrojnë kurset e tyre të shkrimit 'online'. Nëse doni të surprizoni një person që është një lexues i rregullt dhe që gjithashtu duan të fillojnë të shkruajnë, kjo "dhuratë" me siguri do t'ju magjepsë. Ka kohë, çmime dhe lloje të ndryshme (tregime, tregime të shkurtra, poezi, shkrim krijues, romane, gazetari, etj.). It'sshtë çështje e hetimit pak dhe pyetja e atyre faqeve se si t'ia jepni atë dikujt special.

Një klasik i mirë në edicion special

5-dhurata-origjinale-për-lexues-dhe-shkrimtarë

Nëse e njihni atë person plotësisht dhe e dini se cili klasik letrar është i preferuari i tij, një dhuratë e mirë për këto Krishtlindje mund të jetë t'i dhuroni atij një botim të veçantë të saj. Edhe nëse e keni lexuar tashmë, një klasik i mirë vlerësohet gjithmonë dhe më shumë nëse është një botim special, i zoti dhe me më shumë informacione shtesë sesa botimet normale.

Imagjinoni atë: Jane Austen, Cervantes, Emily Brönte, Shekspir,… Hetoni dhe merrni me mend se cili libër ose shkrimtar ju lëviz dhe ju jep literaturë.

Lojëra letrare me tavolina

Deri vonë, nuk e kuptova që kishte lojëra tavoline, ideale për të vegjlit, ku krijimi i një historie në fluturim ishte misioni i saj ... Ka mjaft tituj të tillë: «Dixit», «Tregime të Zeza», «Verbalia», etj.

Çfarë mënyrë më të mirë për të inkurajuar leximin dhe shkrimin në niños që dhurimi i këtij lloji lojërash në mënyrë që ata të mund të praktikojnë sa më shpejt, aq më mirë?

Era e librave

5-dhurata

Diçka që e duan lexuesit gjatë gjithë jetës së letërsisë dhe librave origjinal është ai moment kur hyni në një librari, ju merrni një libër dhe e nuhatni… Irshtë e pandreqshme! Të gjithë e bëjmë, apo jo? Dhe unë them më shumë, sa më i vjetër dhe më i vjetër është libri, aq më shumë na pëlqen aroma që jep ...

Epo, me siguri e dini, por për ata që nuk e kanë zbuluar akoma, ka qirinj me aromën e librave, dhe gjithnjë e më shumë kompani po i bashkohen kësaj iniciative, kështu që nuk do t'ju kushtojë t'i gjeni.

Unë tashmë kam vendosur një dhuratë tjetër, dhe ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.