Dhjetë biografi që asnjë adhurues i muzikës nuk duhet t’i humbasë

Dylan bio, Rex përmban fotografinë

Për një dashamirës të muzikës, librat e biografisë janë, ta quajmë disi, një bekim. Përzierja e këtyre të dyve hobi, na lejon të mësojmë dhe të shijojmë gjithçka që na nevojitet nga artistët tanë të preferuar.

Në këtë post ne paraqesim dhjetë librat më të mirë për, posaçërisht, adhuruesit e rock-ut. Cleshtë e qartë se lista është e pafund, kështu që pasi bëmë një shfaqje, ne vendosëm për këto vëllime. 

Biografitë e të mëdhenjve që tashmë na kanë lënë:

Ka qenë një vit i përafërt kur bëhet fjalë për humbjet në botën e muzikës.

Princ

-Princ, nga Mobeen Azhar. Një artist i cili shënoi një para dhe pas në histori. Ky libër nuk është saktësisht një biografi. Shkruar nga gazetari (dhe adhuruesi i madh) Mobeen Azhar, është më shumë se kaq. Shtë një haraç. Ka shumë ndjenja të pasqyruara në këtë histori.

-Leonard Cohen, Lorca, flamenco dhe hebreu endacak, nga Alberto Manzáno. Edhe pse Cohen nuk i është përkushtuar saktësisht rokut, ai nuk mund të mungonte në këtë listë. Kompleks, intim, poet dhe një referencë në muzikë. Ka shumë për të treguar për të dhe kjo biografi është një nga më të mirat që është shkruar në lidhje me këtë muzikant.

-David Bowie, Jeta dhe diskografia, nga Paolo Hewitt. Ndoshta artisti më kameleonik i të gjitha kohërave. Një humbje e madhe dhe një libër i shkëlqyeshëm për ta njohur më mirë këtë muzikant dhe filantrop fantastik.

-Ditaret, Kurt Cobain. Cobain ishte një person kompleks. Shumë komplekse. Me një fëmijëri fillimisht të lumtur por që me kalimin e viteve shkoi keq. Ky libër është një përbërje e mendimeve më të errëta të shkrimit të vetë autorit. E vështirë por e mahnitshme.

Biografitë e atyre që për fat të mirë janë PO.

Jo vetëm që janë këtu, por le të mbajmë gishtat kryq që ata të vazhdojnë të japin më të mirën e tyre për një kohë të gjatë.

led zepelin

-Led Zeppelin, nga Jon Bream. Me lejen tuaj, ne e përshtatim Zeppelin këtu edhe pse po na mungon një prej përbërësve, John Bonham. Dhe edhe pse banda u shpërbë dekada më parë, deri më sot, ato janë akoma më të mëdhatë. Një libër me të vërtetë i shkëlqyeshëm, plot intervista, foto dhe komente.

-Bob Dylan, biografia e zgjeruar, nga Howard Sounes. Kompozitori që ka gjeneruar më shumë polemika javët e fundit pas fitimit të Çmimit Nobel nuk mund të mungojë në këtë listë. Nga Dylan mund të shkruash një enciklopedi të tërë. Ky libër tregon nga lart poshtë çdo gjë që mund të dihet për këtë artist i cili ka lëshuar kaq shumë polemika.

-Scar Tissue, nga Anthony Kiedis dhe Larry Sloman. Curshtë kurioze që pas jetës që ka bërë vokalisti i RHCP, ai është akoma në kategorinë e atyre që janë mes nesh. Nuk ishte e lehtë për të që kur ishte shumë i ri. Në këtë libër e gjithë jeta është zhveshur, duke ofruar mundësinë për ta njohur dhe kuptuar më mirë atë.

-Nuk kam vdekur akoma, nga Phil Collins. Jo, për fat të mirë akoma, nuk është kështu. Phil Collins na hap shpirtin me këtë autobiografi ku ai flet për gjithçka hapur.

-Lindur për të kandiduar, nga Bruce Springsteen. Po Springsteen? Dita që do të na mungojë do të jetë më e keqja që mund t'i ndodhë muzikës. Një udhëtim rreth këtij kompozitori për jetën e tij që nuk do t’i lërë më indiferentët ata që e admirojnë.

-Jeta ime pas timonit, Special Deluxe, nga Neil Young. Ky është vëllimi i dytë i kujtimeve të Young. E vërteta është se ai është më i përqendruar në dashurinë e tij për makinat. Por dashuria e tij për makinat ka qenë një pikë thelbësore në karrierën e tij. Një metaforë për jetën e tij përmes tij hobbie.

Kuriozitete të tjera që nuk duhen humbur:

 

-Unë isha deveja e Keith Richards, nga Tony Sánchez. Titulli i thotë të gjitha. Një përmbledhje e ahengjeve më të egra të kohës me Rollings dhe kontratën e tyre personale me Richards. E gjitha një tradhti ndaj "Spanish Tony" ndaj bendit.

-Si të intervistoni një yll roku dhe të mos vdisni duke provuar. nga Fernando García. Intervistimi i një ylli rok ndoshta nuk është diçka që ne bëjmë çdo ditë. Por për të marrë një ide, García rrëfen aventurat dhe fatkeqësitë për ta arritur atë.

-Fjale shkembore, nga Tim Morse. Një seri intervistash që autori zhvilloi me muzikantët më të rëndësishëm të rock-ut. Tregime të këngëve më emblematike. Si u ngritën dhe pse.

-Më thuaj çfarë këngë dëgjon dhe unë do të them se çfarë fsheh, nga Daniel Domínguez. Një libër i ngjashëm me atë të mëparshëm. Argëtuese, argëtuese, joformale dhe me një prekje shumë personale nga autori. Vlen të lexohet shumë.

Siç kemi thënë, lista e biografive do të ishte e pafund, ky është vetëm një shembull i vogël. Si një menu provë për të hequr urinë e atyre që janë më të dashuruar me rock. Shpresojmë të shijoni këto lexime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.