Dekalog i tregimtarit perfekt, nga Horacio Quiroga

dekalog-i-tregimtarit perfekt

Horacio Quiroga, ishte një Dramaturgu dhe poeti uruguajan emri i vërtetë i të cilit ishte Horacio Silvestre Quiroga Forteza. Ai lindi në 1878 dhe vdiq në 1937, për vetëvrasje. Kur mësoi se vuante nga kanceri i prostatës, ai mori një gotë cianid në të njëjtin spital ku po pranohej.

Përveç që na la vepra të shumta të mira letrare, të cilat do t’i përmbledhim më poshtë, ai na la edhe të famshmet e tij «Dekalogu i tregimtarit perfekt». Dy ditë më parë, unë ndava timen dekalog i shkrimtarit të mirë; Sot ju ofroj edhe dekalogun e këtij shkrimtari të madh që fatkeqësisht na la shumë shpejt. Shpresoj te kenaqesh!

Vepra letrare e Horacio Quiroga

 • "Ditari i udhëtimit për në Paris".
 • "Shkëmbinj nënujorë koralesh".
 • "Krimi i tjetrit".
 • "Të përndjekurit".
 • "Histori e një dashurie të errët".
 • "Përralla dashurie, çmendurie dhe vdekjeje".
 • "Përrallat e xhunglës".
 • "E egër".
 • "Të sakrifikuarit".
 • "Anaconda".
 • "Shkretetira".
 • Të mërguarit.
 • "Dashuria e kaluar".
 • "Atdheu".
 • "Përtej".

Të jesh një tregimtar i mirë ... (Nga Horacio Quiroga)

 1. Besoni në një mësues - Poe, Maupassant, Kipling, Chekhov - si në vetë Zotin.
 2. Ai mendon se arti juaj është një majë e paarritshme. Mos e ëndërroni ta zbutni atë. Kur mund ta bësh, do ta marrësh pa e ditur vetë.
 3. Rezistoni ndaj imitimit sa më shumë që të mundeni, por imitoni nëse ndikimi është shumë i fortë. Më shumë se çdo gjë tjetër, zhvillimi i personalitetit kërkon durim të gjatë.
 4. Kini besim të verbër jo në aftësinë tuaj për sukses, por në nxehtësinë me të cilën e dëshironi. Duajeni artin tuaj si të dashurën tuaj, duke i dhënë asaj gjithë zemrën tuaj.
 5. Mos filloni të shkruani pa e ditur nga fjala e parë se ku po shkoni. Në një histori të suksesshme, tre rreshtat e parë janë pothuajse po aq të rëndësishëm sa tre të fundit.
 6. Nëse doni ta shprehni saktësisht këtë rrethanë: «Nga lumi fryu era e ftohtë», nuk ka fjalë të tjera në gjuhën njerëzore përveç atyre që tregohen për ta shprehur atë. Sapo të zotëroni fjalët tuaja, mos u shqetësoni për të vëzhguar nëse ato janë bashkëtingëllore ose bashkëtingëllore me njëra-tjetrën.
 7. Mos mbiemra të panevojshëm. E padobishme do të jetë sa bishta me ngjyra i bashkangjitni një emri të dobët. Nëse gjeni një që është i saktë, ai do të ketë vetëm një ngjyrë të pakrahasueshme. Por duhet gjetur.
 8. Merrni personazhet tuaja për dore dhe drejtojini ata fort deri në fund, duke mos parë asgjë tjetër përveç shtegut që keni gjurmuar për ta. Mos u shpërqendroni duke parë atë që mund të bëjnë ose mos u interesoni të shohin. Mos abuzoni me lexuesin. Një përrallë është një roman i rafinuar me prerje. Merre këtë për një të vërtetë absolute, edhe nëse nuk është kështu.
 9. Mos shkruaj nën rregullin e emocioneve. Lëreni të vdesë dhe shmangni më vonë. Nëse atëherë jeni në gjendje ta jetoni përsëri siç ishte, keni arritur në art në gjysmë të rrugës.
 10. Mos mendoni për miqtë tuaj kur shkruani, ose përshtypjen që do të bëjë historia juaj. Numëroni sikur historia juaj të mos kishte interes përveç ambientit të vogël të personazheve tuaj, nga të cilët mund të ishit një. Jo ndryshe ju merrni jetën e historisë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.