Dekalog i shkrimtarit të mirë

dekalog-i-shkrimtarit të mirë

Edhe pse aktualisht nuk shkruaj shumë, duke hequr padyshim atë që shkruaj këtu dhe në të tjerët blogs, kur e bëri atë, ai merrte një seri udhëzimesh ose hapash ... Duket sikur dekalogu im të vazhdoj të ndiej se ajo që kam shkruar është bërë me njohuri të fakteve, në një mënyrë korrekte dhe duke i dhënë prekjen time personale dhe unike që mund të diferencojë shkrimet e mia nga ato të njerëzve të tjerë ...

Në atë kohë, unë shkrova atë dekalog që dua ta ndaj me ju sot. Nëse kërkoni ndonjë motor kërkimi internet Ju do të gjeni shumë prej tyre, kështu që është disi subjektive dhe secili ka mendimin e tij për atë që dekalog i shkrimtarit të mirë, kështu që do të doja të dija mendimin tuaj në lidhje me këtë dhe në cilat pika nuk mendoni si unë. Nga shumëllojshmëria e madhe e mendimeve, është nga ku mësoni më shumë.

Dekalogu im i veçantë i shkrimtarit të mirë

 1. Për të shkruar, çdo format është i mirë: Nuk ka rëndësi nëse frymëzimi ju vjen në një lokal dhe ju mund të shkruani vetëm në një copë pecetë letre, ose që jeni në shtëpi të qetë dhe mund të zgjidhni të bëni në fletoren tuaj moleskine ose në laptopin tuaj personal. Shkrimtari i mirë mund t’i përshtatet gjithçkaje.
 2. Çdo shkrimtar i mirë duhet të lexojë shumë, dhe jo vetëm letërsi klasike ose jo vetëm letërsi moderne, ... Duhet të lexoni shumë dhe gjithçka, aq më shumë më mirë.
 3. Një shkrimtar i mirë duhet të shkruash edhe nëse nuk të pëlqen ta bësh ose keni ndjenjën se ato që shkruani nuk janë të mira. Si çdo art tjetër, shkrimi praktikohet. Ju mund të keni lindur më të gatshëm për t’u shprehur përmes shkrimit sesa dikush tjetër, por kjo nuk do të thotë që ju të pushoni së praktikuari gjithnjë e më shumë. Shkruaj, dhe pastaj shkruaj përsëri.
 4. Një shkrimtar i mirë nuk qëndron në sipërfaqen e teksteve tuaja, shikoni për thellësinë, poetika edhe nëse shkruan prozë, por pa e detyruar gjuhën. Ju nuk duhet të dekoroni tepër shkrimet tuaja, nuk keni pse të pretendoni se jeni ata që nuk jeni, duke folur me shkrim.
 5. Shikoni ose "kopjoni" të mëdhenjtë ... Bécquer, Auster, Kundera, Bukowski, etj. Mund të filloja të them emra dhe të mos ndalem. Shikoni letërsinë e tij, mënyrën se si shkruan, mënyrën se si tregon dhe thotë. Kërkoni t’i ngjani atyre, në mënyrë që kur ta merrni (edhe nga larg), të mund të shtoni prekjen tuaj personale që ju bën të ndryshoni nga të tjerët.
 6. Besoni në atë që bëni. Do të dëgjoni mendime të tilla si "shkrimi është i padobishëm"; «Ju e humbni kohën tuaj nëse besoni dhe ëndërroni që një ditë do të botohet një libër»… Si në jetë, edhe këtu do të dëgjoni fraza dekurajuese që duan vetëm t'ju testojnë ose t'ju ulin. Besoni dhe besoni vetes, sepse askush tjetër nuk do ta bëjë më mirë se vetja juaj.
 7. Jepni personazheve tuaj një personalitet të shkëlqyeshëm, besoni në ekzistencën e tyre dhe sillni ato në jetë. Në shkrimet tuaja, ju jeni si ai Zot që thotë se ai krijon jetën nga asgjëja ... Epo, bëhu Zoti që krijon, ndryshon ose shkatërron gjithçka që dëshiron dhe merr historinë tënde në rrugën që dëshiron.
 8. Nga emocioni dhe instikti mund të lindin shkrime të mëdha, por kujdes! Mos shkruani gjithmonë nën shumë zemërim ose nën shumë gëzim, sepse nëse e bëni, do të shkruani mirë vetëm kur përballeni me emocione shumë të ndryshuara. Mësohuni të shkruani edhe kur nuk ndjeni absolutisht asgjë.
 9. Shkruaj për dhe për ty. Mos mendoni a priori se çfarë do të mendojnë familja ose miqtë tuaj për shkrimet tuaja. Shkrimet e tua janë të tuat, të askujt tjetër.
 10. Ndihmoni veten me një melodi të mirë në piano ose një pikturë që ju frymëzon për të krijuar. Arti gjithmonë krijon art.

Dhe tani që ju e dini dekalogun tim të veçantë që çdo shkrimtar i mirë duhet të respektojë ose të paktën duhet të lexojë dhe marrë parasysh, çfarë mendoni për këtë? A jeni përgjithësisht dakord me atë që them unë apo do të ndryshonit diçka 100%? Unë do të doja të di mendimin tuaj.

Ky dekalog, siç tregova në fillim të artikullit, u shkrua disa vjet më parë, por pasi të kem rilexuar, vazhdoj të mendoj njësoj për secilën pikë. Sidomos në pikën 2: "Çdo shkrimtar i mirë duhet të lexojë shumë, dhe jo vetëm letërsi klasike ose jo vetëm letërsi moderne, ..."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jghd0811 Jose dijo

  I bindur si ai Adami lakuriq në kopsht, unë gjithashtu do t'i bindem perëndeshës duke iu përgjigjur artikullit të saj. Unë e kam gjetur atë thjesht të bukur, shumë të plotë edhe pse të gjithë do të kenë mendimin e tyre personal, teknikat e tyre të tjera, duke hequr disa ose duke shtuar të tjera siç ka paralajmëruar ajo. Unë vetëm do të doja të sugjeroja në pikën 1 që ka qenë shumë e dobishme për mua të shkruaj një SMS si një mënyrë për të shkruar diçka që më ndodh në një kohë kur nuk kam asgjë për të shkruar, në këtë mënyrë nuk e harroj siç e kam kaluar tashmë. Në pikën 2, më ka ndihmuar të lexoj edhe mbishkrime të shkruara në mure në rrugë, nuk është vetëm leximi i literaturës, kudo mund të ketë një detaj që na ndihmon (edhe në ato që nuk shkruhen). Faleminderit për këtë artikull të bukur.

 2.   Carlos A. Gomez Naranjo dijo

  Më pëlqente kur nuk ka interes dhe është mirë të prekësh dhe të shkruash diçka.