Debat në Panairin e Librit në Edinburg për të Rriturit

 

ya

Sipas Ligji i Sturgeon, 90% e gjërave janë mbeturina. Ky ligj u fol nga Theodoro Sturgeon kur ai mbrojti trillimin shkencor në vitet XNUMX.

Ky ligj ishte cituar në mes të një debati në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Edinburg mbi një pyetje që ka dominuar diskutimin për 10 ditë dhe që është si vijon: si përcaktohet trillimi I ri i ri ose YA. Pavarësisht insistimit dhe shpeshtësisë së kësaj bisede, e cila paraqiste Frances Hardinge, Marcus Sedgwick dhe Simon Mayo, askush nuk ndihet i sigurt se si ta përcaktojë atë, madje as autorët që shkruajnë këto lloj librash.

Debati i madh i letërsisë YA të hënën në këtë festival shënoi një qasje të gabuar ndaj çdo debati se si të përcaktohet letërsia YA, një temë që shpesh devijohet sa herë që shfaqet. A është letërsia e të rinjve për të rritur një zhanër apo një kategori? Kush e konsumon këtë lloj letërsie? Ju rriteni shumë? A është shkruar gabim?

Autori i Rinisë së Rinj Anthony McGowan citoi Ligjin e Sturgeon të përshkruar më parë: "90% e letërsisë Young Adut është e keqe". Autori komentoi se pendohej që i foli një auditori monokulture të grave të bardha në konferencat e YA. Si efekt, disa komentuan se shumica e blogerëve të letërsisë për të Rinjtë janë gra dhe se të gjithë botuesit e këtyre librave janë gra.

"Ka një sasi të madhe energjie që shkon në këto lloj historish., histori që mund t'u pëlqejnë grave në moshat 20 dhe 30 vjeç sesa adoleshentët. Ne kemi këtë botë të dominuar nga gratë që i shkruajnë këto histori për gratë e tjera të reja për t'i lexuar dhe reflektuar mbi veten e tyre ".

Të Rriturit e Rinj mund të mos jenë një zhanër, në fakt unë nuk do ta konsideroja si të tillë sepse është pjesë e një kategorie ku ju ndihmon të dini se në çfarë lloji të audiencës synohet. Sidoqoftë, debati, duke ndjekur këtë linjë, degjeneroi në debate të tjera që zakonisht zhvillohen rreth kësaj zhanri.

McGowan po komentonte diçka për të cilën Elizabeth Wein dhe Philip Womack nuk ishin dakord, dhe kjo është, sipas asaj që ai përmend, ai nuk beson se të rriturit duhet të lexojnë literaturë për të Rriturit.

“Mendoj se duhet të shkoni përpara dhe të lexoni Tolstoy dhe Dostoevsky ose Dickens dhe të ndaloni së lexuari Crespúscuo dhe Lojërat e urisë. Partshtë pjesë e të qenit i rritur të lini pas këto gjëra ".

Disa nga të pranishmit u ankuan për këtë refuzim të literaturës për të Rriturit e Rinj në një audiencë të rritur. Autori Patrice Lawrence, 49 vjeç, njoftoi për të duartrokitur se ai nuk do të humbasë kohën duke lexuar Dostojevskin dhe Tolstoin thjesht sepse nuk dëshiron t'i lexojë ato. Të tjerët e komentuan atë debati ishte ridrejtuar plotësisht duke harruar të përcaktonte se çfarë ishte letërsia për të Rriturit.

Shumë autorë të kësaj letërsie vlerësuan madhështinë e publikut të tyre adoleshent në debate të tjera, duke shtuar se ata nuk i kanë shkruar këto histori posaçërisht për këtë audiencë. Autorja Jenny Downham komentoi në diskutim se hUnë e kisha parë librin e tij, Para se të vdes, në të dy pjesët e trilluara për të Rinj dhe të RinjPo, e cila iu duk goxha budallaqe, por si ide marketingu nuk ishte keq.

 

Si një lexues i Rritur për Të Rinj, pyes veten pse duhet gjithmonë të kategorizoni dhe të mendoni se secili person duhet të lexojë në varësi të moshës së tij. Librat kanë për qëllim të argëtohen dhe nëse ju argëtojnë nga libra që nuk janë "mosha juaj", unë nuk shoh ndonjë dëm në to. Ne anen tjeter Nuk mund të lexoni të gjitha llojet e librave? Përveç leximit të Rinisë së Rinj, më pëlqen të lexoj lloje të tjerë librash të kategorive të të rriturve dhe besoj se të dy kategoritë mund të kontribuojnë shumë për të gjitha llojet e lexuesve, gjithçka varet nga të dish të zgjedhësh librin e duhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.