"Të duash pasi të dua": lexim i lehtë, reflektim i thellë

“Në këtë mënyrë, unë mësova të përballem me çdo përvojë më pak të mirë si një mësim i ri që na lejon, menjëherë, të bëjmë zgjedhje më të lumtura. Prandaj, objektivi është që këto gra të bëjnë hapin drejt një momenti të ri dhe më të mirë në jetë. Le të rilindin me këtë libër siç do të doja t’i shihja të rilindnin ”. Me këtë mesazh pozitiv shkrimtari Fatima Lopes i jep pikënisjen një libri të specializuar për të bërë që secili prej lexuesve të reflektojë mbi vlerën e jetës dhe aftësinë njerëzore për ta jetuar atë pa frikë.

"Të duash pasi të dua" Shtë një nga librat kontradiktor të këtij lloji sepse pavarësisht se është një libër i shpejtë dhe i kënaqshëm shkelje syri të lehtë letrar Në listën tonë të gjatë të leximit, ne e shohim atë aq intensive dhe emocionuese saqë duket se është një pjesë e jona pothuajse përgjithmonë. "Të duash pasi të dua" është lai histori e tre grave: Felipa, Carolina dhe Teresa që si shumë gra me mish dhe gjak, ato kushtëzojnë jetën e tyre në ndjekje të një dashurie fillestare magjike të supozuar që me kalimin e kohës bëhet e varur, rutinë, mbytëse, demotivuese ose e destinuar drejtpërdrejt të na anulojë si njerëz.

A janë maskuar dashuritë, fajtor për kaq shumë situata dhimbjeje dhe mjerimi. Shkrimtari portugez di t’i rikrijojë ato në një mënyrë kaq sublime sa duket se ne vetë po i jetojmë. Për fat të mirë, pranë çdo dashurie të maskuar ka një rrugë të re të hapur për shpresë, një arsye e mirëfilltë për të mos ndalur kurrë luftën. Sepse të duash pas të dashurosh nuk është utopi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Edwin dijo

  frace e madhe »dashuria pas dashurisë nuk është utopi»

  E kuptoj për disa vite do të lexoj librin hehe
  Më lër ta shoh