Daniel Defoe. Përvjetori i lindjes së tij. Disa fragmente

Daniel Defoe, romancier dhe gazetar i njohur anglez i shekullit të XNUMX -të, lindi një ditë si sot nga viti 1660. Autor i të mirënjohurve Robinson Crusoe, bazuar në një histori të vërtetë, ai gjithashtu nënshkroi histori si L Aventurat e Kapiten Singleton o prostitutë Flanders, i cili është ndoshta romani i parë i madh social në letërsinë angleze, për jetën e një prostitutë. Këto janë disa fragmente të zgjedhura prej tyre për të kujtuar.

Daniel Defoe - Përzgjedhja e fragmenteve

Robinson Crusoe

Në anije gjeta stilolapsa, bojë dhe letër dhe bëra çmos për t'i shpëtuar ato; ndërsa boja zgjati unë isha në gjendje të mbaja një kronikë shumë të saktë, por kur mbaroi e gjeta veten të paaftë për ta vazhduar atë, pasi nuk mund të bëja bojë pavarësisht gjithçkaje që provova. Kjo më tregoi se kisha nevojë për shumë gjëra jashtë asaj që kisha grumbulluar. Pasi arrita ta mësoj pak shpirtin tim me gjendjen e tij aktuale dhe duke braktisur zakonin e shikimit të detit në rast se do të shihja një anije, unë aplikova që atëherë e tutje për të organizuar jetën time dhe për ta bërë atë sa më komode. Bëra një tavolinë dhe një karrige.

Moll Flanders

Quiteshtë krejt e vërtetë se, që në momentin e parë që fillova të kem një lidhje me të, isha i vendosur ta lejoja të flinte me mua, nëse më propozonte; por ishte vetëm sepse kisha nevojë për ndihmën tuaj dhe nuk dija mënyrë tjetër për ta siguruar atë. Por kur ishim bashkë atë natë dhe, siç e thashë, shkuam në ekstreme të tilla, pashë dobësinë e pozicionit tim. Unë nuk mund t'i rezistoja tundimit dhe u shtyva t'i jepja gjithçka para se të pyeste. E megjithatë, ai ishte aq i drejtë me mua saqë ai kurrë nuk e mbajti këtë në fytyrën time, as nuk shprehu ndonjëherë pakënaqësinë më të vogël për sjelljen time, por gjithnjë protestonte se ishte aq i kënaqur me shoqërinë time sa orën e parë që ishim bashkë, unë do të thotë së bashku në shtrat. 

Ditari i vitit të murtajës

Por, siç po thosha, në tërësi aspekti i gjërave kishte ndryshuar shumë, keqardhja dhe trishtimi ishin pikturuar në të gjitha fytyrat; dhe megjithëse disa lagje nuk u prekën nga murtaja, të gjithë dukeshin shumë të shqetësuar; Dhe ndërsa e pamë që epidemia po përparonte nga dita në ditë, të gjithë e konsideruan veten dhe familjet e tyre në rrezikun më të madh. Nëse do të ishte e mundur të ofrohej një përshkrim besnik i atyre kohëve për ata që nuk i kanë jetuar dhe t'i jepte lexuesit një ide të saktë të tmerrit që mbizotëronte kudo, nuk do të mungonte të linte një përshtypje të justifikuar në mendjet e tyre dhe mbushini ato me habi. Mund të thuhet mirë se i gjithë Londra po qante; Shtë e vërtetë se në rrugë nuk mund të shihje rroba zie, sepse askush, madje as të afërmit e tyre më të ngushtë, nuk vishnin të zeza ose nuk vishnin ndonjë rrobë që konsiderohej zi. por zëri i dhimbjes u dëgjua kudo.

Aventurat e Kapiten Singleton

Ndërsa ne dhe zezakët tanë kërkuam furnizime dhe ar, argjendari preu gjithnjë e më shumë figura nga pllakat e tij prej argjendi dhe hekuri. Ai ishte tashmë shumë i aftë dhe bëri vepra të vërteta arti, të cilat përfaqësonin elefantët, tigrat, macet civet, strucët, shqiponjat, zogjtë, kafkat, peshqit dhe gjithçka që kalonte nëpër imagjinatën e tij. Argjendi dhe hekuri ishin pothuajse të lodhur, kështu që ai filloi të punojë në ar shumë të rrahur.

Roxana ose kurtizane me fat

Më pas, ai përsëri u kthye disa herë për çështjen e ndihmës sime, pasi ishte e nevojshme të pajtohesha me disa formalitete në mënyrë që të mund ta mblidhja atë pa pasur nevojë të kërkoja miratimin e princit çdo herë. Unë nuk i kuptova plotësisht detajet e operacionit, i cili zgjati më shumë se dy muaj, por, sapo gjithçka u zgjidh, shërbëtori u ndal për të më parë një pasdite dhe më tha se Lartësia e Tij kishte në plan të më vizitonte atë natën, edhe pse ai donte të pritej pa ceremoni. Unë përgatita jo vetëm dhomat e mia, por edhe veten time, dhe u sigurova që pas mbërritjes të mos kishte askënd në shtëpi, përveç shërbëtorit të saj dhe Amit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.