Deri në 30 ditë burg nëse librat nuk kthehen në kohë

burg

Një bibliotekë e vendosur në Alabama ka njoftuar klientët e saj se ka në plan të takohet një grup rregullash mjaft të rrepta për huazimin e librave përfshirë këtu mundësia e shkuarjes në burg për këdo që nuk e kthen një libër në kohë.

Në një përpjekje për të rikuperoni rreth 180.000 euro mbi librat e vonuar, Biblioteka Publike Athinë - Gëlqerorë do të zbatojë një politikë të re që përfshin Gjobë prej 100 dollarësh dhe deri në 30 ditë burg, dhe madje mund të jenë të dyja, një gjobë dhe një dënim me burg.

Drejtoresha e bibliotekës është Paula Laurita, e cila komentoi se këto rregulla të rrepta ishin duhej sepse kriminelët po vidhnin bibliotekën dhe taksapaguesit.

"Ndonjëherë dëgjojmë" I kam huazuar kushëririt tim kartën e bibliotekës ". Thjesht dua të pyes, a i jep hua kushëririt tënd kartën e kreditit? Nëse kriminelët shkojnë dhe marrin 600 € në rroba dhe ju jeni përgjegjës për paratë, a do ta bënit? "

Përdoruesit e kësaj biblioteke që nga ajo kohë mund të kenë një numër të madh të librave të bibliotekës atyre u lejohet të kontrollojnë deri në 25 libra gjithnjë, e cila mund të bëjë një vlerë mesatare prej 20 € ose më shumë secila.

Kushdo që ka libra të vonuar të marrë nga kjo bibliotekë do të ketë mundësinë t'i kthejë ato përpara se të njoftohet tek autoritetet.

Nga ana e saj, biblioteka së pari do të raportojë për përdoruesit me libra të vonuar përmes mesazhit ose postës elektronike. Nëse përdoruesit e injorojnë këtë thirrje, atyre do t'u dërgohet një letër e regjistruar, duke paralajmëruar se kanë mbetur edhe 10 ditë për të dorëzuar librat që kanë marrë ose do të duhet të paguajnë gjobën përkatëse.

Së fundi, nëse letra nuk funksionon, do të lëshohet një thirrje. Nëse kjo letër injorohet, përdoruesi mund të shkojë direkt në burg.

Si një sqarim përfundimtar, drejtori e komunikoi atë kjo politikë nuk zbatohej për fëmijët.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.