Consuelo López-Zuriaga. Intervistë me finalistin e Çmimit Nadal

Fotografi: Consuelo López-Zuriaga. Profili në Facebook.

Consuelo Lopez-Zuriaga ishte finalist i çmimit të fundit Nadal me romanin Ndoshta në vjeshtë, të cilën e botoi në fund të Prillit. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe ardhjen e saj të fundit në botën e botimeve. E vlerësoj vërtet mirësinë dhe kohën tuaj.

Consuelo López-Zuriaga. Intervistë

 • AKTUALI I LETERRSIS: Ndoshta në vjeshtë Novelshtë romani juaj i parë dhe ka qenë finalist për Çmimin e fundit Nadal. Çfarë na thoni për këtë dhe nga lindi ideja?

CONSUELO LOPEZ-ZURIAGA: ndoshta ne vjeshte flasim për brishtësia e normalitetit të dukshëm të jetës sonë. Si mund të ndryshojë jeta e përditshme, në një çast, kur bie në kontakt me vdekshmërinë. Historia përpiqet të kapë atë moment kur normalja pushon së ekzistuari. 

Sa për komplotin, ajo tregon se si jeta e Claudia figueroa, një avokat i shkëlqyer i përkushtuar në mbrojtjen e të drejtave të njeriut, merr një kthesë radikale kur Lojra, partneri juaj, ju jeni diagnostikuar me një kanceri i avancuar. Që nga ai moment, protagonistja duhet të marrë vendime të rëndësishme që do të ndikojnë në atë që, deri atëherë, kishin qenë jeta e saj dhe ambiciet e saj. Pa një hartë ose busull për t'u përballur me shkatërrimin e sëmundjes dhe keqkuptimin e vdekjes, ajo do të fillojë një rrugë në të cilën do të debatojë midis frikës nga humbja e burrit që do, shkëputjes me jetën e saj të mëparshme dhe kuptimit që ajo kurrë nuk do të jetë më e njëjta gjë.

Në fund të fundit, Ndoshta në vjeshtë rrëfen një Procesi i transformimit destinacioni përfundimtar i të cilit është të kapërcejmë frikën se mos pushojmë së qeni ajo që kemi qenë gjithmonë.

Ideja e romanit ka një origjinë biografike dhe letrare tjetër. Sa për të parën, kjo vjen nga përvoja ime me kancerin dhe ndikimin që diagnoza e partnerit tim kishte në jetën tonë. Lidhur me të dytin, komploti i këtij romani dhe zëri i tij narrativ lindi nga fjalët e Joan Didionkur en Viti i Mendimit Magjik, ai deklaroi: «Ju uleni për darkë dhe jeta që keni ditur ka mbaruar ». Leximi i Didionit më dha tonin e romanit. Ajo është një autor me një aftësi të frikshme për të rrëfejnë fakte jashtëzakonisht dramatike të jetës së tyre me precizion pothuajse kirurgjik, larg viktimave dhe çfarëdo sentimentaliteti. Unë doja ta vendosja zërin narrativ të Claudia-s në atë regjistër, ku emocioni nuk prish ose nuk bëhet i tepërt, por ajo arrin tek lexuesi në mënyrë të prerë.

 • AL: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

CLZ: Librat e parë që mbaj mend të lexoj janë ata të Enid Blyton. Magi gjithmonë vinte i ngarkuar me ndonjë kopje të Pesë, Shtatë Sekretet ose nga ajo shkollë me konvikt - para Harry Potter por gjithashtu shumë britanik - e cila ishte Kullat Malory. L tinkles, me kurriz pëlhure, nga koleksioni i vëllait tim dhe aventurat e Asterix dhe Obelix Ata gjithashtu më shoqëruan në shumë meze të bukës me çokollatë.

Unë isha një vajzë introverte dhe një lexuese dhe, mbase për këtë arsye, shkrimet shpejt mbinë në formën e frrëfime dhe tregime të vogla. Tregime që ai po i ruante në fletore, të shoqëruara me ilustrime dhe kolazhe, si mbetjet e një jete që po fillonte të ngrihej.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

CLZ: isshtë e pamundur ta zvogëloni atë në vetëm një, ka shumë shkrimtarë që më kanë frymëzuar dhe me të cilët kam zbuluar atë "ekspeditë të madhe për të vërtetën" që po lexon. Më pëlqejnë romancierët e shekullit të XNUMX-të dhe aftësia e tyre monumentale për të rrëfyer si Flaubert, Stendhal, Tolstoy, Dostoyevsky, Dikens, Galdós ose Clarín. Por unë jam gjithashtu i apasionuar pas vështrimit gërryes që amerikanët i hedhin realitetit, Hemingway, Dospassos, Scott Fitzgerald, Cheever ose Richard Yates.

As nuk mund t'i harroj ato autorë që përjetojnë me romanin dhe, në të njëjtën kohë, vë në dyshim projektin tim narrativ si Faulkner, Cortázar, Kafka ose Juan Rulfo. Dhe në kohët më të fundit, më kanë dhënë frikë nga inteligjenca narrative e Lucia Berlin dhe aftësia e tij për të shndërruar copa skllavërie në histori të kthjellta. 

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

CLZ: Gregori samsa, protagonist i MetamorfozaAi më duket një personazh i jashtëzakonshëm që paraqet shtresa të shumëfishta dhe që reflekton si askush tjetër vetminë dhe dhimbjen universale, si dhe përbuzjen ndaj tjetrit, të ndryshmit, të huajit. 

edhe Emma bovary Shtë një krijim monumental që aludon në shkatërrimet e dashurisë romantike dhe toksicitetit emocional, duke u bërë një arketip i padiskutueshëm. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

CLZ: Kam pak rituale. Unë preferoj të mos e kushtëzoj veten. Unë thjesht kam nevojë për sIlencio, një kafe dhe një tryezë të pastër. Për të shkruar duhet të dëgjoj veten time, është e rëndësishme të dëgjoj personazhet dhe të vizualizoj skenat në mënyrë që historia të rritet në ekranin e laptopit.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

CLZ: Unë shkruaj në heshtje. Unë kam nevojë të izoloj veten për të shkruar kështu, pasi që unë jetoj në vend, kam gjetur hapësirën e përsosur. Ndryshimi i rrugëve të Madridit për pyll ka rritur aftësinë time për t'u përqendruar. Gjithashtu, kur ngec, i thërras kurvat dhe shkoj për një rritje në kaçubë. Sidoqoftë, nuk mendoj se duhet të presësh për "një dhomë tënden", një tryezë koloniale apo një studim me pamje nga deti. Kur historia jeton brenda jush, ecni përpara me urgjencë, pa u ndalur dhe pa marrë parasysh se ku jeni. Unë shkruaj më së miri në mëngjes herët kur zhurma e ditës nuk më ka hyrë akoma në kokë dhe historia ngas pa ndërprerje.

Me encanta lexo shtrirë në divan ose bëje në shtrat, megjithëse kam lexuar edhe në autobus, në Metro, në trena dhe aeroplanë, në dhomat e pritjes dhe kudo, kur historia më kap dhe unë përpij çdo faqe të librit derisa të arrij në fund. Midis një mijë gjërave që mbaj në çantë zakonisht ka një libër.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

CLZ: Kam lexuar gjithashtu provë, historia e artit dhe më pëlqen roman historik. Jashtë fushës thjesht letrare, unë e dua botanikën dhe librat e gatimit. 

 • AL: Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

CLZ: Kohët e fundit kam lexuar trilogjinë e mrekullueshme të Rachel Cusk, Drita e pasme, Tranzit y prestigj. Unë kam gjetur të jashtëzakonshme se si Mungesa e një komploti, e logjikës shkak-pasojë, larg nga të na çojë në një boshllëk, na çon në një mozaik fragmentesh që zënë gjithçka dhe përbëjnë vetë romanin. Edhe une jam rilexuar a Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes, një autor i shkëlqyer që kurrë nuk zhgënjen.

Sa i përket shkrimit, unë jam në fazën e duke planifikuar romanin tim të radhës. Një histori rreth fuqisë së sekreteve: ato që prodhojnë shpengim dhe, ato, që është më mirë të mos zbulohen. 

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

CLZ: Sapo kam hyrë në botën e botimeve, kështu që nuk do të guxoja të bëja një analizë shteruese mbi situatën e saj aktuale. Përshtypjet e mia të para janë të hutimit. Unë shoh një treg të ngopur, me një furnizim të madh të dorëshkrimeve, e pamundur të kanalizohet përmes botuesve konvencionalë; dhe nga ana tjetër, unë gjithashtu perceptoj një sistemi në transformim, ku lindin alternativa dhe formate shumë interesante të botimit, dhe ku konkurrenca me format e tjera të «argëtimit» është e ashpër. Me pak fjalë, ekziston një tensioni midis kolapsit dhe inovacionit.

Vendimi im për të filluar vetë për të botuar është i lidhur me bindje se ai libri plotësohet kur lexuesi arrin në faqen e fundit. Unë mendoj se magjia e letërsisë është në atë vajtje-ardhje midis shkrimtarit dhe lexuesit. Romani, Umberto Eco tha tashmë, «është një makinë interpretimi ».

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo mund të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

CLZ: Viti i fundit ka qenë shumë i vështirë dhe i trishtueshëm për shumë njerëz, por ndoshta pjesa pozitive ka qenë fakti që ka treguar pandemia brishtësia thelbësore e jetës sonë dhe absurdi i arrogancës ekzistenciale. Ne ndoshta jemi më të vetëdijshëm. Një aspekt tjetër i rëndësishëm është rritja e leximit. Shumë njerëz kanë marrë librat duke kërkuar në faqet e tyre për evazion, rehati, mësim ... Shkurtimisht, magjia e letërsisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.