Conan Doyle: mjek, portier futbolli, zotëri, spiritist ...

sir_arthur_conan_doyle

Portreti i Conan Doyle.

Athur Conan Doyle, babai i Sherlock Holmes mitik, është një nga ato figurat historike që kur lexon historinë e tij dhe zbulon jetën e tij kupton se sa interesante dhe befasuese është figura e tij. Aspekte që, për fat të keq, jetojnë në hijen e veprës së tij.  Përkundër kësaj, me njohuritë dhe analizat e tij, të gjitha këto pyetje na japin pak dritë kur bëhet fjalë për të kuptuar personalitetin e babait të konsideruar të romanit detektiv.

Logjikisht, të gjithë e njohim për punën e tij letrare. Vepër që e ka bërë shkrimtarin Skocez një nga romancierët më të rëndësishëm në histori. Sidoqoftë, jeta e tij nuk bazohej vetëm në rolin e tij si shkrimtar por karakterizohej nga shumë aktivitete të tjera që e çuan atë të arrinte famën dhe prestigjin e tij.

Para së gjithash duhet të mbani mend se Conan Doyle, në rininë e tij, ai kurrë nuk mendoi të bëhej një shkrimtar i suksesshëm. Për këtë arsye, ai vendosi të studionte mjekësi. Studime që përfunduan me një doktoraturë në 1885 përmes një teze mbi sëmundjen neurologjike "Tabes dorsal".Njohuritë e tij në mjekësi i ndihmuan shumë në shkrimin e romaneve të tij..

Megjithëse këto njohuri, së bashku me çështje të tjera, u morën gjithashtu nga polici dhe artisti grafik, Jesús Delgado, për të pohuar në punën e tij, "Identiteti i vërtetë i Jack the Ripper", se shkrimtari ishte me të vërtetë vrasësi misterioz që terrorizoi Londrën në fund të shekullit të XNUMX-të.

Një supozim i rrezikshëm, por interesant që e mbush edhe më shumë figurën e shkrimtarit nëse është e mundur me misticizëm. Megjithëse nuk mund ta sigurojmë këtë akuzë, mund të pohojmë se një nga hobet e tij më të rëndësishme ishte sporti. Conan Doyle ishte një portier futbolli në ekipin amator Klubi i futbollit i Shoqatës Portsmouth. Pajisjet që evoluan në rrymë Klubi i Futbollit Portsmouth.

Prandaj, klubi anglez ka privilegjin të ketë një karakter kaq të ndritshëm si portieri i parë në historinë e tij. Përveç futbollit, shkrimtari praktikoi edhe sporte të tjera në të cilat spikasnin boksi, golfi dhe kriket. Në këtë të fundit, ai madje u bë një profesionist në Klubi i Kriketeve Marylebone.

Nga ana tjetër, ekziston një kuriozitet që mua personalisht më duket shumë më interesant. Me siguri që të gjithë e pranojmë si të vërtetë faktin që, për shkak të veprës së tij letrare, ai ishte konceptuar si një zotëri i Perandorisë Britanike. Diçka që nëse e besojmë do të bëjmë një gabim serioz.

Conan Doyle, në kundërshtim me këtë ide, e mori këtë çmim për shkak të mbështetjes së tij për të ashtuquajturën "Lufta e Boers". Ky konflikt kolonial ngjalli kritika të forta nga popullata britanike. Diçka që bëri që themelet shoqërore të perandorisë të dridheshin, duke gjeneruar një farë mosbesimi ndaj njerëzve rreth klasës sunduese.

Novelisti, për të treguar mbështetjen e tij dhe për të bindur një pjesë të popullatës së pakënaqur për nevojën për të marrë pjesë në këtë konflikt, botoi një broshurë me titull: "Lufta në Afrikën e Jugut: shkaqet dhe zhvillimi". Forshtë për këtë bashkëpunim me interesat koloniale të perandorisë që babait të Sherlock iu dha një njohje e tillë..

Më në fund një tjetër nga hobi i tij kryesor ishte spiritualizmi dhe gjithçka që lidhej me parapsikologjinë. Në këtë mënyrë, ai mori pjesë në seanca të shumta dhe ndërveproi me mediumet më të shquara të kohës së tij. Madje erdhi të kesh një miqësi të ngushtë me magjistarin arratisës Houdini. Miqësia që, për të thënë të gjitha gjërat, më në fund u prish për arsye të ndryshme.

Një jetë shumë intensive dhe befasuese që e bën Conan Doyle një nga personazhet më interesantë në letërsinë botërore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.