Si të botojmë tregime për fëmijë: çelësat për ta arritur atë

publikoni tregime për fëmijë

Nëse ju pëlqen letërsia për fëmijë, me siguri më shumë se një herë keni shpikur histori për fëmijët tuaj. Ose mbase keni një sirtar plot me to gati për t'u publikuar. Por si të botohen tregimet për fëmijë?

Nëse edhe ju i bëni vetes këtë pyetje dhe dëshironi të dini gjithçka që mund të bëni për t'i bërë ato të dalin në treg dhe të lexohen për shumë fëmijë të tjerë, këtu ju japim përgjigjet që mund të kërkoni.

Çfarë duhet të keni parasysh përpara se të dëshironi të publikoni tregime për fëmijë

publikoni histori për fëmijë

Imagjinoni që tashmë keni një histori për fëmijë që dëshironi të hidhni në treg. Megjithatë, ju nuk dini çfarë të bëni. A është publikuar dhe tashmë? A u dërgohet botuesve? Shitet privatisht? E vërteta është se ju do t'i keni bërë vetes të gjitha ato pyetje, por a janë vërtet ato të parat që duhet t'i bëni vetes? E vërteta është se jo.

Kur publikoni tregime për fëmijë, duhet të keni parasysh sa vijon:

Gjuha e përdorur

Ju duhet ta vendosni veten në vendin e një fëmije dhe të mendoni nëse ajo që keni shkruar vërtet është në një gjuhë të thjeshtë dhe të lehtë që fëmijët mund ta kuptojnë. Ndonjëherë duhet të mbani mend atë fëmijë infantil që mbajmë brenda për të reduktuar fjalorin dhe kështu të dini nëse historia është e përshtatshme për fëmijët apo ka diçka që mund të shkaktojë probleme.

Kjo nënkupton që ju duhet ta rishikoni mirë të gjithë tekstin. Dhe madje, nëse mundeni, lërini disa fëmijë ta lexojnë atë në moshën në të cilën jeni fokusuar për të shkruar atë histori për fëmijë. Vetëm atëherë do ta dini nëse u pëlqen apo jo, apo nëse e kanë të mërzitshme apo të vështirë për t'u kuptuar.

Imazhet

Nëse i hidhni një sy të gjitha tregimeve për fëmijë në treg, pothuajse të gjitha janë plot me ilustrime, apo jo? Epo nëse dëshironi që historia juaj të jetë tërheqëse, mund të keni nevojë edhe për ilustrime.

Tani, kjo do të varet pak nga fakti nëse do ta publikoni vetë ose nëse do t'i besoni një botuesi (dhe ky ju ofron vizatimet, gjë që nuk e bën gjithmonë). Nëse është rasti i parë, do të duhet të investoni afërsisht 500 euro. Por nëse është botuesi, ka mundësi që ata të mbulojnë investimin e vizatimeve.

Si të botojmë tregime për fëmijë

ilustrim i librit të hapur

Pasi të keni bërë të gjitha sa më sipër, është koha për të marrë një hap dhe për të ditur se si të publikoni histori për fëmijë. Edhe pse është diçka shumë emocionuese, dhe a proces që ju duhet të jetoni me gjithë iluzionin e botës, Nuk është gjithmonë aq e bukur sa duket. Kjo është arsyeja pse ju duhet të ndërmerrni hapat e duhur për të shijuar momentin, dhe jo ta shihni atë sikur të ishte një problem dhe të dëshironit të kishte mbaruar.

Siç u tha, hapat janë:

kërkoni botuesit

Gjëja e parë që rekomandojmë kur botojmë tregime për fëmijë është që t'i hidhni një sy të gjithë botuesve për fëmijë që mund të ekzistojnë në vendin tuaj. Por jo vetëm rendisni ato dhe merrni kontaktin për të dërguar historinë. Nr.

Para kësaj, është e nevojshme, dhe shumë e rekomanduar, që ta analizoni atë. Shihni se çfarë lloj tregimesh për fëmijë lëshojnë, sa shpesh, si shesin dhe çfarë mendimesh ka për botuesin.

Mund të jetë gjithashtu interesante kontaktoni ata duke kërkuar informacion si një shkrimtar i interesuar për botuesin: si funksionojnë, nëse janë të hapur për të marrë dorëshkrime etj. Dhe, së fundi, nëse mund të kontaktoni me një autor nga botuesi, aq më mirë, megjithëse kjo është më e ndërlikuara. Megjithatë, në këtë mënyrë do të keni një mendim tjetër se kush është brenda.

Pasi të bëni atë kërkim, do të keni një listë të mirë botuesish për të dërguar historinë tuaj.

Ose vetë-publikoni

Nëse i anashkaloni botuesit sepse e dini që autorët e librave nuk paguhen mirë, Ju mund ta konsideroni vetë-publikimin e tij. Kjo është punë më e vështirë dhe, mbi të gjitha, më e vështirë për t'i bërë ata të të vënë re. Nëse nuk keni shumë njerëz për t'u shitur ose nuk jeni të njohur, gjëja më normale është që libri kalon pa u vënë re dhe vetëm nëse do të ketë sukses do të mund ta shesni.

Por mbani në mend se promovimin, qoftë editorial apo i vetë-botuar, në shumicën e rasteve do t'ju duhet ta bëni vetë.

Paraqisni dorëshkrimin

Nëse keni ilustrime, dërgoni edhe atë. Edhe faqosja, në mënyrë që të ketë një prezantim më të mirë dhe personi nga shtëpia botuese që e merr atë histori të ketë një ide se si do të dukej dhe sa mirë (ose keq) mund të funksiononte në shtëpinë botuese ku ata punojnë.

Ne nuk rekomandojmë të shkoni një nga një. Dmth dërgoni një, prisni të përgjigjen dhe dërgoni një tjetër... Pritja ndonjëherë mund të jetë 6 muaj (nga ajo datë konsiderohet se nuk e kanë pranuar).

Prandaj, është më mirë t'i dërgoni një numri të mirë botuesish menjëherë dhe të prisni që disa të përgjigjen. Do t'ju duhet të armatoseni me durim, por e mira është se, nëse disa janë të interesuar, do të keni propozime për të studiuar për të gjetur se në cilin editorial dëshironi ta botoni.

tregime të hapura për takime

promovoni veten

Në varësi të botuesit që zgjidhni, ose nëse do ta publikoni vetë, promovimi në shumë raste do të funksionojë në llogarinë tuaj. Kjo do të thotë, ju do të duhet të bëni veten të njohur. Dhe për këtë ju rekomandojmë:

 • Që të krijoni një faqe interneti të autorit.
 • Që ju të krijoni një rrjet të librit. Sidomos nëse është një sagë sepse në këtë mënyrë të vegjlit do të mund t'ju kërkojnë dhe t'ju ndjekin.
 • Organizoni lexime, seminare, etj. Çdo aktivitet që ju bën më të njohur dhe që ata mund të shohin autorin dhe të marrin librin e firmosur. Në këtë mënyrë do t'i ftoni ata të blejnë nga ju shumë më lehtë.
 • Propozojeni në shkolla si lexim. Ose edhe përballja me ditën e librit, të shkosh në shkolla për të dhënë një fjalim ose për të lexuar librin, mund të jetë diçka interesante.
 • Kërkoni bashkëpunime me dyqane në qytetin tuaj, ose në të gjithë vendin, në mënyrë që ata të shesin librin tuaj: librari, dyqane shkrimi, biblioteka lodrash, etj.

Siç mund ta shihni, publikimi i tregimeve për fëmijë nuk është i vështirë, por është një rrugë e gjatë që për të pasur sukses duhet të ecësh pak nga pak dhe të bëhesh i njohur. Mos u dekurajoni nëse historia juaj refuzohet nga botuesit; Nëse mendoni se është mirë, vazhdoni të këmbëngulni ose publikojeni vetë. Nëse do të ketë sukses, do të jenë botuesit që do të vijnë tek ju më pas. A guxoni të publikoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.