Cilat janë përfitimet e leximit për fëmijë dhe të rritur

përfitimet e leximit të një libri

Shih një leximi i fëmijës Sot na duket një imazh i denjë për të bërë një foto. Dhe çështja është, gjithnjë e më shumë njerëz refuzojnë një libër, ose që lexojnë vetëm ato që janë të detyrueshme në shkolla dhe institute (dhe madje në ato kohë ata përpiqen të zgjedhin më të mirët). Nxitni leximin e fëmijëve nuk është thjesht çështje e detyrimit të tyre për të lexuar, por e përvetësimit të aftësive të mëdha që vetëm lexuesit i dinë.

Shpesh herë, një libër shihet vetëm si një grup faqesh që tregon një histori, pak a shumë të vlefshme, por pak tjetër. Por e vërteta është se leximi sjell me vete një mori avantazhesh Çfarë duhet të dihet për të kuptuar pse është kaq e rëndësishme të inkurajohet leximi tek fëmijët.

Përfitimet e mëdha të leximit të një libri

La duke lexuar nje liber jo vetëm që ju bën të dini një histori të pabesueshme që dikush tjetër ka krijuar nga asgjëja. Në të vërtetë, librat mësojnë shumë më tepër. Dhe prova është se ju mund të merrni disa përfitime nga leximi, të tilla si më poshtë:

Pasuroj fjalorin

Spanjishtja ka gati 100.000 fjalë, por askush në të vërtetë nuk i di të gjitha. Megjithatë, të rinj ata perdorin vetëm 25% të atyre fjalëve, ndërsa një person i një niveli mesatar mund të dijë midis 500 dhe 1000. Një shkrimtar mesatar, mund të arrijë 3000. Por, po me pjesën tjetër?

Isshtë e vërtetë që librat nuk do të përmbajnë 100.000 fjalë, por ato do të ndihmojnë në zgjerimin e fjalorit që në moshë të re, dhe kjo do t'i bëjë ata të dinë se si të shprehen në mënyrë adekuate në situata të ndryshme.

leximi i një libri përmirëson përqendrimin

Përmirësoni përqendrimin

Kur lexoni, vëmendja duhet të përqendrohet te libri dhe te shkronjat dhe fjalët që kaloni pranë. Duke i kushtuar vëmendje dhe duke u përqëndruar gjatë leximit, ju ndihmoni që mendja juaj ta dijë përqendrohuni dhe kushtojini vëmendje ndaj asaj që keni në dorë.

Y favorizon mirëkuptimin.

Kur një fëmijë përqendrohet në atë që lexon, supozohet se nëse e pyesni se çfarë ka lexuar, ai do të dijë t'ju përgjigjet në mënyrë të përshtatshme. Komentet në tekst, ato që duhej të bënit kur ishit të rinj kur lexonit një libër, tani janë harruar.

E megjithatë, ato ishin të vlefshme sepse ju bënë që t'i kushtoni vëmendje tekstit që po lexoni dhe ta përvetësoni atë në mendjen tuaj, në mënyrë që të bëni një përmbledhje të asaj leximi.

Ushtrimi i kujtesës me një libër

Ka studime që pohojnë se, nëse nuk përdoret kujtesa, ajo humbet. Në ditët e sotme, të kujtohet diçka aq e thjeshtë sa numri i telefonit i miqve tuaj, ose adresa e shtëpisë së të afërmve tuaj nganjëherë bëhet e paimagjinueshme, veçanërisht duke pasur një celular në dorë ku gjithçka është ruajtur dhe nuk ka nevojë të mësoni përmendësh.

Nga ana tjetër, kur të mbaroni së lexuari një libër, gjëja normale është që ju të mbani mend historinë, mbase jo të gjitha, por shumë gjëra. Dhe kjo, në planin afatgjatë, ndihmon ata muskuj dhe neurone që të mos humbasin.

me një libër mëson të shkruash

Mësoni të shkruani

Mund të tingëllojë si budalla, por në të vërtetë nuk është kështu. Leximi ndihmon në rritjen e fjalorit, por gjithashtu që, në kohën e shkrimit, ti jep numërimi i drejtshkrimit që janë kryer, sepse është sikur një alarm ra në kokë duke na thënë se ka diçka që nuk shkon me një fjalë.

Në fillim kjo mund të mos ndodhë, por me kalimin e kohës (dhe leximin e më shumë librave), për sa kohë që ka përqendrim gjatë leximit, është e mundur të shkruhet pa gabime, diçka që sot dihet se fëmijët janë shumë të prirur të kryerjen e tyre.

Leximi i një libri mund të jetë i mërzitshëm kur nuk ju pëlqen historia, zhanri letrar, ose autori. Por çdo person ka një të veçantë, ajo që është ai që i pëlqen të lexojë. Dhe që në moshë të re, duhet të përpiqesh të gjesh atë libër ideal për të marrë të gjitha përfitimet që mund të sjellë diçka aq e thjeshtë sa leximi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.