Servantesi Virtual

Izotipi i Bibliotekës Virtuale të Servantesit.

Izotipi i Bibliotekës Virtuale të Servantesit.

Biblioteka Virtuale Miguel de Cervantes është një portal në internet me origjinë Spanjolle që mbledh shkrime nga komuniteti Hispanik. Përveç kësaj, ai ka biblioteka të vogla, të cilat drejtohen nga intelektualë nga e gjithë bota. Drejtori aktual i bibliotekës është autori Mario Vargas Llosa.

Shërbimi që ofron Cervantes Virtual është mjaft i plotë, pasi ofron shumë punime në formatin PDF që mund të shkarkohen dhe lexohen nga çdo pajisje. Nga ana tjetër, faqja ka një adresë emaili ku mund të dërgoni pyetje ose sugjerime.

Origjina e Cervantes Virtual

Universiteti i Alicante krijoi këtë projekt në fund të shekullit të 1999-të, në XNUMX, me mbështetjen monetare të Fondacionit Marcelino Botín dhe bankës Spanjolle Santander. Ideja filloi të konsolidohej një vit para themelimit të saj, kohë në të cilën ajo u prezantua si një hapësirë ​​për libra online.

Andrés Pedreño Muñoz ishte personi që ideoi këtë hapësirë ​​kulturore, Duke përfituar nga fakti që për atë datë ai shërbeu si rektor i Universitetit të Alicante. Frymëzimi i tij erdhi nga disa projekte ekzistuese, të tilla si: disa universitete në Shtetet e Bashkuara kishin nisur tashmë bibliotekat e tyre dixhitale.

Mario Vargas Llosa.

Mario Vargas Llosa, drejtori aktual i Cervantes Virtual.

Interneti ishte një alternativë e re për të mbajtur shënime gjatë kohës që u themelua Biblioteca Cervantes. Qëllimi kryesor i krijuesve të këtij portali ishte zgjerimi i kulturës hispanikeBërja e tij në një rrjet që ishte i arritshëm në të gjithë botën ishte opsioni më i mirë dhe për këtë arsye arriti të bëhej një medium dixhital me informacion të vlefshëm.

Temat e Cervantes Virtual

Megjithëse Biblioteka Virtuale Miguel de Cervantes kryesisht ka vepra letrare, ajo gjithashtu ofron materiale audiovizive. Faqja ofron informacion mbi të dhëna, artikuj revistash ose gazeta, dhe studime shkencore. Në thelb kjo librari është një mjet integral i hetimit dhe edukimit për të rinjtë dhe të rriturit, është një nga më të mirat biblioteka virtuale që mund të vizitojmë.

Profesionistët e specializuar në IT dhe gjuhësi janë të ngarkuar me shkrimin, redaktimin dhe botimin e përmbajtjes gjenden në Cervantes Virtual. Për më tepër, ky portal ka botime në rrjetet sociale si Facebook dhe YouTube, të cilat e bëjnë informacionin të ketë një shtrirje më të madhe.

Biblioteka ka hapur zona të veçanta të tilla si Entretelibros, ku një sasi e veçantë e punimeve bëhet në mes të përdoruesve, dhe Barter ku vizitorët shkëmbejnë libra ose informacion në dispozicion të tyre. Këto pjesë kanë qenë rezultat i rëndësisë që Cervantes Virtual u jep njerëzve që arsimohen përmes mjeteve të tij.

Katalog hyrje falas

Ky portal në internet Shpërndahet sipas kategorive ose zonave, të cilat ndajnë temat e ndryshme që ofron Cervantes Virtual. Mënyra për të hyrë në këtë informacion është e thjeshtë, përmes motorit të kërkimit çdo përdorues mund të shkruajë subjektin ose autorin që i nevojitet.

Ky mjet hetimi punon përmes filtrave, të cilët ndajnë autorët, titujt dhe lëndët në dispozicion në bibliotekë. Sidoqoftë, ekziston një mënyrë për të arritur një rezultat më specifik, për shembull: autori është i kombinuar me llojin e veprës ose zhanrin.

Imazhi i ndërfaqes së kërkimit në Cervantes Virtual.

Ndërfaqja e kërkimit në Cervantes Virtual.

Biblioteka e Letërsisë Spanjolle

Në këtë seksion do të gjeni artikuj në lidhje me historinë e atij vendi dhe atë të kombeve të tjerë që i përkasin komunitetit amerikan hispanik. Ka histori rreth heronjve, dhe një pjesë mbi gjuhën kastile dhe kërkime në lidhje me të.

Galeria e këtij seksioni drejtohet nga Rubio Cremadesun, doktor i Universitetit të Alicante. Brenda thelbit të këtij portali është një galeri e plotë për autorin Miguel de Cervantes Saavedra, duke theksuar jetën e tij, shkrimet dhe kontributet e tij në letërsi

Biblioteka e Amerikës

Kultura e kombeve amerikane është e pranishme në të gjitha punimet që ofron kjo pjesë, jo vetëm gjuha spanjolle është protagoniste. Megjithëse ka kryesisht tekste të shkruara në këtë gjuhë, ka histori në Portugeze dhe gjuhë autoktone si Keçuja dhe Mapudungun.

Biblioteka Virtuale Miguel de Cervantes ka një gamë të gjerë punimesh me origjinë të ndryshme. Vendet e Amerikës Latine si Argjentina, Venezuela, Meksika, Kili dhe Brazili, si dhe institucione të tilla si Colegio de México, Neruda Letras dhe Academia Argentina de Letras kanë marrëveshje me këtë portal.

Librari afrikane

Për shkak të numrit të tregimeve në gjuhët Spanjolle nga kontinenti Afrikan, del seksioni i Bibliotekës Afrikane të Cervantes Virtual. Josefina Bueno Alonso është drejtoresha e këtij portali, është përgjegjës për miratimin e punimeve që do të botohen dhe mirëmbajtjen e funksionimit të tij.

Këtu është botuar literatura e vendeve si Maroku ose Guinea Ekuatoriale, për të qenë nga vendet e pushtuara nga Spanja. Sidoqoftë, ka histori që vijnë nga kombe që nuk janë marrë nga ai vend, megjithatë, pasi ato janë shkruar në Castilian, Baske, Katalonje dhe Galike ato kanë një vend në bibliotekë.

Biblioteka e shenjave

Në një hapësirë ​​të kulturës dhe të mësuarit si ajo që përfaqëson Cervantes Virtual, është e nevojshme të përfshihen njerëz me aftësi të kufizuara në dëgjim dhe shikim. Ka prodhime audio dhe video që synojnë çdo nevojë; për shembull, libra audio dhe përmbajtje të shpjeguara në gjuhën e shenjave.

Brenda këtij seksioni të Cervantes Virtual ka kategori që mund të zgjidhen nga vizitorët. Në internet është në dispozicion përmbajtja që mëson gramatikën vizuale, kontrastive dhe gjuhën e shurdhër të memecit, portali identifikon skedarët sipas niveleve të rrjetit në të cilat mund të shikohen.

Librari për fëmijë dhe adoleshentë

Në Bibliotekën e Servantesit ka përmbajtje për të gjitha moshat dhe qëllimet. Ka vepra në dispozicion të autorësisë hispanike dhe ibero-amerikane, kjo hapësirë ​​siguron kërkime edukative dhe pedagogjike përmes punëtorive, materialit audioviziv, revistave, fabulave dhe romaneve.

Bibliotekë në gjuhën spanjolle

Kjo hapësirë ​​i kushtohet tërësisht studimit të gjuhës Spanjolle. Thekson cilësi të tilla si, për shembull, që është një gjuhë e folur nga afërsisht pesëqind e pesëdhjetë milion njerëz dhe se është pozicionuar si e dyta më e folur në botë dhe e treta më e studiuar, përveç që është gjuhë zyrtare të 20 kombeve.

Në këtë zonë të Cervantes Virtual pararendësit, tekstet dhe veprat që kontribuan në zhvillimin e kësaj gjuhe universale janë në dispozicion. Materiali është botuar mbi drejtshkrimin, gramatikën, format e dialogut si poezia dhe retorika, si dhe vetë historinë e Spanjishtes. Kjo hapësirë ​​demonstron interesin e gjerë të drejtorëve të bibliotekave që spanjishtja të shpërndahet dhe nderohet.

Miguel de Cervantes dhe Saavedra.

Miguel de Cervantes y Saavedra, eponim i faqes.

Njohje nga Cervantes Virtual

Në 2012 Princi i Asturias konsideroi se Biblioteka Virtuale Miguel de Cervantes është një fortesë që jep një kontribut të madh në bashkimin e Amerikës Latine dhe Spanjës. Duke pasur mbështetjen e kompanive dhe institucioneve të konsoliduara, zhvillimi i tij është i vazhdueshëm dhe përhapja e kulturës së Amerikës Latine ruhet.

Në vitin 2013 portali u njoh me Çmimin Stanford për Inovacion në Bibliotekat Kërkimore, për cilësinë e përmbajtjes dhe dizajnit të tij. Përveç kësaj, ai ka një rekord prej më shumë se 225.000 botimesh dhe në vitin 2017 arriti të marrë më shumë se 10 milion hyrje unike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.