Carrie Fisher. Princesha, skenaristi dhe shkrimtari.

Librat e Carrie Fisher

Carrie Fisher ndërroi jetë të martën e kaluar 27 në një javë shumë tragjike të fundit të vitit për muzikën dhe kinemanë. Nëna e tij, aktorja Debbie Reynolds, nuk e kapërceu humbjen e tij dhe ai u largua me të vetëm një ditë më vonë. E madhe dhe e stuhishme personalidad Carrie Fisher ishte shënuar nga suksesi planetar që ju dha të paharrueshmen tuaj princesha Leia në një moshë shumë të re. Gjithashtu kushtëzoi marrëdhënien me nënën e tij.

Me probleme me alkoolin dhe drogën, librat e tij autobiografikë për të qetësuar ose kapërcyer fantazmat dhe dobësitë ndoshta e ndihmuan atë. Por ato arratisje nuk e kanë penguar zhdukjen e tij të papritur. Me siguri librat tuaj nuk do të jenë të gjatë që do të botohet në spanjisht. Ne e nxjerrim në pah këtë aspekt më letrar në një haraç të vogël për kujtimin e tij.

Carrie Fisher sapo kishte prezantuar libri i tij i fundit, Diarist i princeshës, në Londër. Në fluturimin për në Shtetet e Bashkuara më 23 dhjetor pësoi një atak në zemër që nuk mund ta kapërceja. Bota e kinemasë dhe miliona adhurues të karakterit të tij më ikonik janë ende në tronditje.

Peshkatar u shënua nga princesha e pavdekshme e Lufta e Yjeve dhe, pavarësisht pjesëmarrjes në shumë filma të tjerë, ai ka jetuar gjithmonë nën hijen e tij. Kësaj i shtohej edhe një personalitet i diskutueshëm dhe i hapur, i cili përfundoi duke vuajtur nga çrregullimi bipolar. Një mënyrë për të luftuar varësitë dhe problemet ishte duke shkruar.

Kartolina nga buza (1987)

Romani i tij i parë dhe libri i tij më i njohur Falë Përshtatja e filmit Wasshtë bërë nga regjisori Mike Nichols në 1990. Ajo nënshkroi skenarin. Ai tregon historinë e një aktoreje, procesi i rehabilitimit të varësisë nga droga e së cilës përfshin mbajtjen e një ditari dhe dërgimin e kartolinave për të dashurit e saj. Po luan Meryl Streep dhe Shirley MacLaine. Në të njëjtën kohë, u tregua se si ndikon veçanërisht fytyra më e dehumanizuar e botës së argëtimit dhe kinemasë.

Deluzionet e gjyshes (1993)

Fisher adresoi çështjen e amësi. Duke përdorur alter egon e tij për një skenarist me emrin Cora, ai tregon për terrorin e madh që zhvillon protagonisti për të qenë në gjendje të vdesë gjatë lindjes. Romani është letra nga Cora te fëmija i saj i palindur në të cilin tregon jetën e saj.

Pije me dëshirë (2008)

Adaptim të shfaqjes së tij televizive (Ai gjithashtu ra dakord me nënën e tij për këtë), Fisher zbuloi se si ishte të rritesh duke lindur në një nga djepët më të gjatë në Hollywood. Dhe si ai u plak shumë shpejt në një film modest të quajtur Lufta e Yjeve. Me një ton sa intim, aq edhe qesharak, Fisher hedh një vështrim të zymtë në jetën e tij filmike.

Ky libër u pasua nga një tjetër, Shokaholik, në vitin 2011, ku ai flet për të tijat çrregullimi bipolar. Me një humor mes çiltër dhe vetëmbrojtjes, ai tregon se si trajtime me elektroshok Ata e ndihmuan atë të kapërcente depresionet e saj, por ata e lanë mendjen e saj plot vrima. Ai dëshironte të shkruante ato përvoja në pritje të të qenit në gjendje t'i harronte ato.

Diarist i princeshës (2016)

Botuar nëntorin e kaluar, ky libër është një koleksion i anekdota që Carrie Fisher e mori në një ditar personal në lidhje me xhirimet e filmit të parë de Lufta e Yjeve. Shkruar me tonin që jep vetëm i riu i 19 viteve të tij, kur Fisher i zbuloi ai mezi u njoh në ato faqe plot me shënime, shënime dhe poezi të vogla. E mbingarkuar nga emocionet e të qenit në atë set, dhe akoma e pamundur të imagjinohet se çfarë do të përfundonte jo vetëm për të, por për të gjithë kolegët e saj.

Thashethemet më zbuluese dhe të konfirmuara pas gjithë këtyre viteve: lidhja e shkurtër që ajo kishte me Harrison Ford, katërmbëdhjetë vjet më i madh, tashmë i martuar dhe baba i dy fëmijëve. Por nuk ka shumë tjetër për ata që kërkojnë karrem. Shqyrtimet nxjerrin në pah mënyrën e përshkrimit të librit një ikonë 60 vjeçare i cili shikon prapa të tijat sjellje naive në moshën 19 vjeç dhe si ndikoi në pjesën tjetër të jetës së tij.

Libra të tjerë

Disa tituj më shumë janë Dorëzojeni trëndafilin (1990) y Më e tmerrshmja (2004).

Gjithsesi, ne përfundojmë ta kujtojmë Fisherin në një nga momentet e shumta tashmë të pavdekshëm nga magjia e kinemasë. Pusho në paqe, princeshë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.