Carolina Molina. Intervistë me autorin e Los ojos de Galdós

Fotografi: Carolina Molina, profil në Facebook.

Karolina Molina, gazetar dhe shkrimtar i roman historik, ka lindur në Madrid, por ka qenë i lidhur me Granadën për vite me rradhë. Prej aty vepra e tij e parë do të dalë në 2003, Hëna mbi Sabika. Ata e ndjekin atë më shumë si Mayrit mes dy mureve, Albayzin ëndërron, Jetët e Iliberrit o Kujdestarët e Alhambrës. dhe e fundit është Sytë e Galdós. Unë vërtet e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për këtë intervistë ku na tregon për të dhe gjithçka pak.

Carolina Molina - Intervistë 

 • AKTUALI I LETERRSIS: Sytë e Galdós është romani juaj i ri, ku jeni larguar nga temat e librave tuaj të mëparshëm. Çfarë na thoni për këtë dhe nga lindi ideja?

CM: Qysh në moshë shumë të re, leximet e Galdos më shoqëronin çdo verë. Ai ka qenë referenca ime në pjesën time të Madridit, siç është Federico García Lorca në pjesën time të Granadës. Kështu që rreth nëntë apo dhjetë vjet më parë më lindi ideja për të shkruar një roman në lidhje me Don Benito Perez Galdós, romancierin nga i cili kisha mësuar të shkruaj. Synimi im ishte të krijoja një Romani thelbësor Galdosian. Për të ofruar një vizion të plotë të botës që e rrethoi: intimitetin e tij, personalitetin e tij, mënyrën e tij të shtjellimit të romaneve të tij ose sesi u përball me premierën e veprave të tij teatrore. Tani ai është më shumë se një referencë, ai është një mik imagjinar tek i cili shkoj gjithmonë.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

CM: Kohët e fundit, në një lëvizje, ai u shfaq historia ime e pare. Shtë shkruar në letra të ndryshme me shënime ngjitëse. Ishte një histori që më tha nëna ime dhe unë e përshtata atë. Kishte njëmbëdhjetë vjet. Pastaj erdhën tregime të tjera për fëmijë dhe më vonë romanet e para, poezi dhe teatër. Disa dekada më vonë romani historik do të mbërrinte. Libri i parë që lexova ishte Gratë e vogla. Me të mësova të lexoj, do ta kaloja me zë të lartë në dhomën time.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

CM: Pas, pa dyshim. As nuk do të zbuloj ndonjë gjë të re: Cervantes, Federico García Lorca dhe Benito Pérez Galdós. Të tre kanë shumë pika të përbashkëta dhe mendoj se të gjitha pasqyrohen në librat e mi.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

CM: Jo marsh, Gratë e vogla. Kur lexova romanin u ndjeva aq i identifikuar me të, sa më duket se kishte të bënte shumë me vendimin tim për t'u bërë shkrimtar. 

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

CM: Nuk jam shumë i lodhur. Unë vetëm kam nevojë Silencio, dritë e mirë dhe një filxhan me .

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

CM: Deri vonë, koha më e mirë për të shkruar ishte pasdite, kur të gjithë po dremitnin. Tani zakonet e mia kanë ndryshuar Nuk kam një orar fiks. Nuk është një vend, megjithëse përgjithësisht është dhoma e ndenjes (aty ku unë kam tryezën time) ose në tarracë.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

CM: Sigurisht. histori (tregimi i shkurtër) dhe teatër. Unë jam gjithashtu i apasionuar pas ese historike dhe biografi, zhanre që i lexoj me pasion për t’i dokumentuar.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

CM:Po lexoj dy biografitë, atë të një historiani të Granadës nga s. XVI dhe ai i një karakteri shumë kurioz nga Rilindja Spanjolle. Unë nuk u them emrat sepse do të zbulonte temën e romanit tim të ardhshëm. Unë gjithashtu kam filluar antologji që Remedios Sánchez ka bërë në poezinë e Emilia Pardo Bazan (Rënie e humbur në detin e pamasë).

Sa i përket asaj që po shkruaj tani, duke qenë në fazën e dokumentimit, i jam përkushtuar përgatit përmbledhje, skica letrare dhe tregime atëherë më ndihmo të përballem me procesin e bërjes së romanit. Shtë një periudhë e gjatë dhe e mundimshme, por e domosdoshme. Pastaj, në çdo ditë të caktuar, do të vijë nevoja për të shkruar dhe atëherë fillon më e mira e lojës së letërsisë.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese? Shumë autorë dhe pak lexues?

CM: Kur fillova të shkruaj gjithmonë E kisha të qartë se duhej të botoja. Një roman pa lexues nuk ka kuptim. Disa autorë do të thonë se ata shkruajnë për veten e tyre, por krijimtaria kërkon që ju të ndani. Një libër është shkruar për të komunikuar diçka, prandaj duhet të botohet. M'u deshën tridhjetë vjet për të botuar. Nëse historia ime e parë ishte në njëmbëdhjetë vjeç, unë botova romanin tim të parë kur isha dyzet vjeç. Në mes i isha kushtuar vetes gazetarisë, kisha botuar disa poezi dhe tregime, por botimi i një romani është shumë i komplikuar.

Peisazhi botues po vdes. Nëse ishte gabim më parë, me mbërritjen e pandemisë shumë botuesve dhe librarive u është dashur të mbyllen. Do të na kushtojë të rimëkëmbemi. Gjithçka ka ndryshuar shumë. Unë nuk shoh një të ardhme shumë shpresëdhënëse, me të vërtetë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

CM: Unë fillova pandeminë me një sëmundje e vështirë familjare të asimilohen. COVID arriti dhe unë përsëri kisha një sëmundje tjetër nga një anëtar i familjes që ishte edhe më e vështirë. Kanë qenë dy vite shumë të komplikuara në të cilat unë kam reflektuar dhe vendosur të jetoj në një mënyrë tjetër dhe me vlera të tjera. Ajo ka ndikuar në letërsinë time dhe zakonet e mia. Pozitivi është se ata dy persona që u sëmurën tani janë mirë, gjë që tregon se sa herë që mbyllin një derë ju hapin një dritare. Ndoshta e njëjta gjë ndodh në botën botuese. Do të duhet të presim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.