Busulla e Artë e Phillip Pullman

Busulla e Artë.

Busulla e Artë.

Busulla e Artë (1995) është titulli i parë në seri Lëndë e errët, krijuar nga shkrimtari anglez Phillip Pullman. I përshtatur brenda zhanrit të letërsisë fantazike, është një libër me karaktere shumë të thella, i përpunuar mirë, rreth të cilit zhvillohen tema të ndryshme ekzistenciale. Asgjë në këtë vepër nuk është absolutisht e zezë ose e bardhë dhe ndërgjegjja e lexuesit thirret të gjykojë natyrën e disa çështjeve elementare.

Busulla e Artë —Cili është emri origjinal Dritat e Veriut- fitoi Pullman me Medaljen Carnegie 1995. Përveç kësaj, ky libër u bë një bestseller i shkëlqyeshëm dhe u prit mirë nga kritikët letrar. Titulli u bë gjithashtu në një film në 2007 me emrin e Busulla e Artë (Busulla e Artë), në një film artistik me regji të Chris Weitz dhe me yje me famë botërore si Dakota Blue Richards, Nicole Kidman dhe Daniel Craig, ndër të tjera.

Sobre el autor

Phillip Pullman lindi në Norwich, Angli, më 19 tetor 1946. Ai është djali i Audrey Merrifield dhe Alfred Outram. Një tragjedi familjare shënoi fëmijërinë e tij, pasi babai i tij ishte një pilot i RAF i cili vdiq në një aksident ajror. Ai është i diplomuar në Exeter College, Oxford (1968) dhe aktualisht punon në Universitetin e Oksfordit. Ndikimet e tij më të mëdha vijnë nga letërsia klasike britanike, nga dora e autorëve të tillë si John Milton ose William Blake.

Ai është i njohur ndërkombëtarisht për serinë e librave të Lëndë e errët, vëllimet e të cilave janë: Dritat e Veriut (1995), Kamë (1997), Spyglass i llakuar (2000), Oxford i Lyra-s (2003) y Njëherë e një kohë në veri (2008). Më parë ky autor kishte krijuar një seri tjetër të quajtur Romanet e Sally Lockhart. Kjo sekuencë është e përbërë nga Mallkimi i rubinit (1985), Sally dhe hija veriore (1986), Sally dhe tigri nga pusi (1990) y Sally dhe princesha e kallajit (1994).

Pullman është një shkrimtar i vjetër, libri i tij i parë, Stuhia e përhumbur (Stuhia e magjepsur) daton nga viti 1972. Ai ka botuar edhe disa drama, ndër të cilat spikasin Frankenstein y Sherlock Holmes dhe Tmerri i Limehouse (të dy nga 1992). Disa histori detektive llogariten gjithashtu midis veprave të tij, të tilla si Tregime Detektive (1998) dhe “Whodunnit?"(2007).

Pullman Ai gjithashtu ka hyrë në botën e tregimeve të ilustruara me tituj si Historia e mrekullueshme e Aladdinit dhe llambën e magjepsur (1993) y Macja me çizme (2000) Publikimet e tij më të fundit përfshijnë Jezusi dhe Krishti i mirë, i lig (2009), Dy kriminelë të aftë (2011) y Bukuroshja e egër (2017) Kjo e fundit është pjesa e parë e një serie të re: Libri i errësirës.

Phillip Pullman.

Phillip Pullman.

Universi paralel i busullës së artë

Afiniteti i Phillip Pullman për John Milton është i qartë në Busulla e Artë. Kjo vihet re në botën e fantazisë që i paraqitet lexuesit. Në këtë hapësirë ​​iluzive shpirti i njerëzve tregon një formë fizike, të ndarë nga trupi dhe një siluetë kafshësh (daemonët). Një tjetër nga veçoritë e këtij universi është zhvillimi i tij kulturor dhe teknologjik: energjia elektrike quhet "ambarike" dhe fizika njihet si "teologji eksperimentale".

Nga ana tjetër, transporti ajror përbëhet nga zeppelins dhe balona me ajër të nxehtë. Autoriteti më i lartë qeveritar quhet "Magisterium" dhe ka arinj të blinduar që flasin shumë inteligjentë (megjithëse nuk tregojnë demonë). Ka edhe shtriga të afta për të jetuar për qindra vjet dhe një popull nomad që banon në anije (rrallë janë në ndonjë vend tjetër përveç detit): "Gyptians".

Një element kryesor i komplotit është besimi në legjendën që parashikon ardhjen e një vajze roli i së cilës është thelbësore në luftën që e ka pezull këtë univers. Për më tepër, një thashethem i tmerrshëm është përhapur: rrëmbimi i djemve dhe vajzave që janë marrë në veri për t'i nënshtruar atyre në eksperimente të tmerrshme ka filluar. Ky aspekt i fundit i rrëfimit çoi në ndalimin e librit në disa vende amerikane, sepse shumë shoqata të prindërve e konsideruan atë një lexim "skandaloz" për të miturit.

Zhvillimi dhe analiza e parcelës

Vendi i ngjarjeve dhe ngjarjeve të para

Historia zhvillohet kryesisht në Jordan College, Oxford. Këtu, Lyra Belacqua, protagoniste, është një vajzë njëmbëdhjetë vjeçare e përfshirë në një situatë të papërshtatshme. Nga askund lajmet e pafavorshme për njerëzit fillojnë të dalin në dritë. Përveç kësaj, Roger, shoku i tij më i mirë, është zhdukur kur i duhet më shumë, sepse ai e ka të gjithë vendin kundër tij dhe ai e di që po shikohet kudo që të shkojë.

Kështu që, Pavarësisht se tregon një botë krejt fantastike, shumë prej situatave të rrëfyera nga Pullman e konfrontojnë lexuesin me çështjet aktuale, si privatësia dhe mizoria e njerëzimit në shekullin XXI. Po kështu, ekzistojnë dilema për çështje të ndryshme ekzistenciale si vetë-njohja, vullneti i lirë dhe thellësia e emocioneve njerëzore.

Aleancat e Lyra-s

Për të arritur qëllimet e saj, Lyra kërkon aleanca në tre qenie shumë të ndryshme.: Sarafina, një shtrigë shumë e ëmbël që mishëron një figurë amtare dhe ndihmon protagonisten të zbulojë qëllimin e saj në luftën e afërt; Lee Scoresby, një balonist Texan i ngurtësuar në betejë me një karakter të ngrohtë dhe të paqëndrueshëm nga masa të ngjashme; dhe Lorek Byrnison, një ari i blinduar i dëbuar me të cilin Lyra krijon një lidhje të veçantë, duke e lejuar atë të jetë edhe më e madhe, më e fortë dhe më e guximshme se ajo.

Feminizmi i brendshëm

Pullman gjithashtu tregon një mesazh feminist shumë të fuqishëm duke reflektuar tek një vajzë të gjitha cilësitë dhe vlerat e admirueshme. Lyra përshkruhet si një person me integritet me guxim të mjaftueshëm për të kundërshtuar fuqinë e përfaqësuar nga Magjisteri. Në mënyrë të ngjashme, autori përmbys stereotipin e përbashkët të protagonistes femër që duhet të shpëtohet.

Citim i Philip Pullman.

Një paralele me inkuizicionin

Skenat i referohen drejtpërdrejt Inkuizicionit dhe përdorimit të frikës si një instrument i dyfishtë i kontrollit mbi popullsinë. Ekziston gjithashtu një brez i vazhdueshëm i keqinformimit nga ana e shtypësve. Shumë prej tmerreve të përshkruara justifikohen nën premisën e "së mirës së përbashkët" dhe strukturat e pushtetit përballen vetëm nga Lyra. Sheshtë ajo që thyen stigmën e feminitetit të bindur duke thyer vazhdimisht ndalimet që e kufizojnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.