A lexojnë më pak gjeneratat e reja?

A lexojnë më pak gjeneratat e reja?

A lexojnë më pak gjeneratat e reja?

Së pari, është e nevojshme të jemi të qartë në lidhje me kriteret për të klasifikuar intervalin e secilës brez sipas moshës së njerëzve. Kategorizimi më i pranuar sot tregon ekzistencën e tre grupeve të mëdha të gjeneratave: gjenerata X (e lindur midis 1960 dhe 1979), gjenerata Y ose millennials (i lindur midis 1980 dhe 1995) dhe gjenerata Z (e lindur pas 1995).

Sigurisht, nuk është një konsideratë e aftë për t'i lënë të gjithë të lumtur. Disa specialistë të psikologjisë insistojnë të shtojnë në një grup të ri: gjeneratën T, në lidhje me ata njerëz të lindur pas vitit 2010. Prandaj, është e nevojshme të shqyrtohen me hollësi tiparet e përbashkëta të secilës brez për t'iu përgjigjur pyetjes fillestare, «A lexojnë më pak gjeneratat e reja?» Gjëja më e lehtë do të ishte të mendosh se përgjigja është "Po, ata lexojnë më pak", por

L millennials Lexo më shumë

Shikimet po mashtrojnë. Do të ishte shumë e lehtë të besohet se Gjenerata X, apo edhe e ashtuquajtura bum për fëmijë (të lindur midis 1946 dhe 1959) kanë një predispozitë më të madhe drejt leximit, por nuk është kështu. Megjithëse millennials ata u bënë gjenerata e parë e hiperlidhur përmes internetit, me vlera të larta etike dhe sociale, ata nuk braktisën librat fizikë për t'i zëvendësuar me tekste dixhitale.

Përkundrazi, sipas një studimi të botuar nga Redaktori i ekspertëve të Shteteve të Bashkuara, gjatë vitit 2019 80% të millennials lexoni një libër në çdo format, nga i cili deri në 72% lexojnë një kopje të shtypur. I njëjti post pretendon se ata millennials Amerikanët lexojnë mesatarisht pesë libra në vit. Po kështu, në kohën e blerjes ata nuk janë aq të vetëdijshëm për autorin, sa për modelin, çmimin dhe kopertinën.

Gjithashtu, gjenerata Y ka përfshirë leximin në internet si një element i përditshëm i jetës së tyre (Independent, 2016). Kjo nuk është e çuditshme, ka biblioteka dixhitale me shumë material dhe që mund të konsultohen falas. Si pasojë, leximi mesatar javor - në ato millennials i lindur në Amerikën Latine, për shembull - i kalon me lehtësi 6 orë në javë. Megjithëse portale të tilla si Amazon nuk raportojnë një rënie të ndjeshme në shitjet e librave të shtypur, Generation Z mund ta modifikojë rrënjësisht këtë preferencë.

Pse Gjeneral Z mund t'i japë hovin përfundimtar tregut të librit dixhital?

Në një mënyrë shumë të thjeshtë: të lindurit pas vitit 1995 janë qartë më teknologjikë. Po kështu, këto tregojnë një përfshirje më të madhe drejt çështjeve ekologjike. Prandaj, Individët e gjeneratës Z priren ta shohin shtypjen e librave si një aktivitet të harxhueshëm, e panevojshme, në kundërshtim me ruajtjen e natyrës.

Të mos përgjithësojmë

Por Kjo nuk do të thotë në asnjë rrethanë që anëtarët e Gjeneratës Z të lexojnë më pak në krahasim me gjeneratat e tjera. Jo. Epo, duke pasur një numër më të madh të ofruesve të mediave të informacionit të azhurnuar, "Z-gen" mund të kalojë shumë kohë duke konsumuar informacion ... natyrisht, një tjetër gjë është nëse ata kanë një kriter të formuar mirë për të dalluar vërtetësinë e përmbajtjes.

Rrjetet dhe efekti i tyre

Fenomeni i rrjeteve sociale e ka theksuar këtë trend falë aftësisë së tij për të lidhur njerëz me interesa të përbashkët, gjë që inkurajon një shkëmbim më të madh të informacionit. Pastaj, libra dixhitalë ose e-libër ka të ngjarë të jetë formati i preferuar i lexuesve nga vitet 2020 e në vazhdim. Për më tepër, do të jetë momenti kur të lindurit pas vitit 1995 do të kenë një moshë më të rëndësishme në një nivel tregtar. Epo, megjithëse është e nevojshme ta kufizoni atë libri fizik vazhdon të tejkalojë numrin dixhital për sa i përket shitjeve dhe shijeve.

Gjenerata T

Sa i përket gjeneratës T, është shumë herët të përcaktohet se cilat do të jenë zakonet e leximit të qenieve njerëzore të lindura pas vitit 2010. Në mënyrë të ngjashme, është shumë e vështirë të deshifrosh se cili do të jetë ndikimi tregtar i këtij grupi në tregtinë e librit. Këta janë individë "Lindur me një pajisje prekëse nën krah", kataloguar përmes algoritmeve të dizajnuara për të grupuar shijet dhe preferencat (Links - DW, 2019).

Së fundmi, është e nevojshme të merret parasysh (sipas portalit BBVA, 2018) që Generation T ka që nga viti 2016 më shumë se 80% të foshnjave me një prani në internet. Ai përfshin imazhet e fëmijëve në rrjetet sociale të të afërmve, si dhe profilet e tyre të menaxhuara nga prindërit e tyre. Për këtë arsye, bota analoge është një univers i tërë i panjohur për ta ... ndërsa hiperlidhja është një aspekt "i zakonshëm".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xavier dijo

  Post te mbare Të dhënat, kryesisht nga SH.B.A., unë mendoj se mund të ekstrapolohen në BE. Itshtë e vërtetë që ata lexojnë më shumë, por me çfarë cilësie?
  Lehtësia e vetë-botimit ka çuar në mijëra tituj dhe autorë të rinj që përfitojnë nga tërheqja. Në treg mund të shihni cilësinë e dobët të edicionit, dizajnet, korrigjimet dhe gjithçka lë për të dëshiruar.
  Them se jep për një artikull tjetër. Le të shpresojmë që kjo të ikë. Pershendetje