Shtëpia e re botuese: Uno y Cero Ediciones

Uno y Cero Ediciones është një botues i ri që specializohet në komikët dixhitalë.

Një lajm tjetër shumë i mirë është se ata vazhdojnë të shtojnë njerëz të guximshëm që dëshirojnë të redaktojnë komike, dhe kështu ndodh me njerëzit e Botimet Një dhe Zero, i cili duket se po specializohet në komike dixhitale (ndër të tjera), me emra mjaft sugjerues si Sergio Toppi ose Emilio Ruiz dhe Ana Miralles për të filluar. Unë ju lë me deklaratën tuaj të synimeve, të cilat ne shpresojmë të marrin përsipër sa më shumë që të jetë e mundur:

Uno y Cero Ediciones lindi nga iniciativa e një grupi profesionistësh nga bota akademike, letrare, dixhitale dhe komike. Ne jemi duke përjetuar një revolucion të vërtetë në industrinë e librit, në konceptin e tij dhe në mënyrën se si do të bashkëveprojë me lexuesit. Ne nuk duam të lihemi jashtë dhe për këtë arsye kemi krijuar një shtëpi botuese të specializuar në botime në format dixhital.

Këto janë kohëra të këqija për kulturën dhe për gjithçka në përgjithësi. Më shumë se kurrë, afrimi te një libër, ndarja e botës së personit që e ka shkruar, është një vendim që nënkupton lirinë. Personi që lexon rregullisht rrit aftësinë e tij për të kuptuar dhe, në të njëjtën masë, distancohet nga pozicionet fanatike. Pra, nëse, nga situata jonë modeste, luftojmë për librat, do të luftojmë për një botë më të lirë dhe për të përmirësuar situatën kritike që vuajmë në të gjitha fushat e jetës.

Duke ditur se themelimi i një shtëpie botuese, dhe gjithashtu dixhitale, në Spanjë sot është një guxim që kufizohet me pamaturinë, ne duam që Uno y Cero Ediciones të jetë një projekt i përkushtuar kulturor, politikisht dhe njerëzisht, me një etikë radikale dhe radikale. Një projekt kulturor që aspiron, me botimet e tij, të kontribuojë në rigjenerimin e shoqërisë sonë.

Ne po vuajmë nga një krizë e thellë ekonomike. Brenda kësaj krize të përgjithshme, libri është gjithashtu nën presion financiar. Nga pikëpamja ideologjike, është një produkt që është shumë i ndjeshëm ndaj manipulimit nga pushteti i ditës. Por, përveç kësaj, ai është bërë një objekt i disponueshëm i konsumit - me mbulesa të forta dhe një çmim të lartë, po - dhe qëllimi kryesor i të cilit është të fitosh para të lehta me Easy Literature. Nuk kemi asnjë lidhje me këtë industri tekstili: ne aspirojmë të kënaqim lexuesit tanë me propozime dhe libra që do t'i bëjnë ata të rizbulojnë stilin e mirë, ashpërsinë dhe rrezikun kur bëhet fjalë për trajtimin e çështjeve me interes shoqëror dhe estetik. Për këtë arsye, ne kemi ndihmën e paçmuar të një komiteti këshillimor për secilën koleksion, i cili, me prestigjin dhe zgjedhjen e tij, miraton vendimet editoriale që marrim. Ne do të publikojmë ngadalë, pasi kriteret tona të cilësisë do të jenë shumë të rrepta. Ne mendojmë se bastet për cilësinë, sot, janë garancia e vetme e vazhdimit të rritjes dhe hapjes së një rruge drejt vendit të rëndësishëm që botimet dixhitale duhet të kenë në Spanjë.

Uno y Cero Ediciones fillon rrugëtimin e saj me gjashtë përmbledhje: Poezi, Tregim, Ese, Komike, Për fëmijë, Akademik. Ne aspirojmë, së shpejti, të krijojmë një hapësirë ​​Arti në të cilën mund të ofrohen ekspozita të artistëve vizualë, të botuara në formën e një katalogu.

Brenda linjës së shtëpisë sonë botuese, të gjitha koleksionet, përveç asaj Akademike, do të kenë një shtrirje më të vogël se mesatarja e librave në letër.

Ne besojmë në këtë projekt kulturor, Uno y Cero Ediciones, i cili aspiron të jetë shumë më tepër sesa një biznes. Ne jemi të vetëdijshëm se është e zakonshme në Spanjë të përbuzësh punën e përfshirë në botimin e një libri dhe do të ketë disa njerëz që do ta shkarkojnë atë falas. Lejueshmëria e qeverive tona, të cilat gjithashtu dënojnë botimet dixhitale me një TVSH prej 21%, nuk na ndihmon. Ne nuk kemi ndërmarrë ndonjë hap për të parandaluar këto shkarkime. Nëse ata qëndrojnë falas me punën tonë, atë të autorëve dhe botuesve, ata mund ta lexojnë atë dhe, meqë çmimet që ne vendosim janë kaq të volitshme, nëse u pëlqen, ato mund të reflektojnë në dëmin që i shkaktojnë kulturës, mbi mbijetesën e saj. Shpresojmë që herën tjetër ata të paguajnë atë shumë të moderuar që do të lejojë autorin, dhe ne, të ecim përpara.

Më shumë informacion - Grafito Editor po kërkon talente komike

Burimi - Entrekomika


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.