Edicioni i ri i Takimeve me Komiken e ilavila

posteriiiencuentrosavila

Ekziston tashmë një poster për III Takimet me komiken Ávila, në krye të Alberto Nipi. Ditët e zgjedhura për edicionin e tretë janë 13, 14 dhe 15 Mars, ose çfarë është e njëjtë, këtë fundjavë. Më pas vendos programin e planifikuar me vendet ku do të zhvillohen aktet. Nëse dëshironi më shumë informacion mund të klikoni në këtë lidhje.

E Premte, 13 Mars 2009

17:00 Ekspozitat: Hapja dhe vizitat

• "80 VJETORI I TINTIN". Paraqitur nga Jordi Tardá. Hapja të Premten, 13 Mars në 17.00:15 pasdite. në Bibliotekën Publike (ekspozita do të qëndrojë e hapur deri të Dielën, XNUMX Mars)

• "ORIGJINAT E KOMIKUT: LETERRSIA ME VIGNETA N IN SHEKUJT XIX DHE XX". Koleksion nga Muzeu Etnografik i Urueña. Kredi nga Joaquín Díaz. Hapja të Premten, 13 Mars në 17.00:15 pasdite në Episkopio (ekspozita do të qëndrojë e hapur deri të Dielën, XNUMX Mars)

• "FITUESIT E 2008: KOMIKU NGA ALEJANDRO ANTORAZ DHE ILUSTRIMET NGA RAÚL RODRÍGUEZ ALLÉN" Hapja të Premten, 13 Mars në 17.00:15 pasdite në Episkopio (shfaqja do të qëndrojë e hapur deri të Dielën, XNUMX Mars)

• “Pranimet komike dhe ilustruese në vitin 2008: komika e MIGUEL LAGE MARTÍNEZ DHE MÓNICA MUÑOZ HERNÁNDEZ. Hapja të Premten, 13 Mars në 17.00:15 pasdite në Qendrën Rinore të Këshillit të Qytetit Ávila (ekspozita do të qëndrojë e hapur deri të Dielën, XNUMX Mars)

18:00 Përurimi i Takimit III

Punëtori komike në Sala de las Carnicerías.
Verë spanjolle nga Exmo. Bashkia e ilavila në Manastirin e San Franciskos

21:00 Shfaqje teatrore

• "La Dama Boba" nga kompania "Pasito a Paso" (Ndihma maksimale nga Instituti Rinor për kineastë të rinj dhe dramaturgë).
Auditorium i Manastirit të San Franciskos.

E SHTAT, 14 Mars 2009

Konferencat dhe tryezat e rrumbullakëta do të zhvillohen në auditorin e Bibliotekës Publike të Ávila.

10:00 Konferencë

• "PROBLEMI EDITORIAL I SUPERHEROJVE KOMIK N IN SPANJ: LETATRSIA E ILUSTRUAR VERSUS KOMIK N IN KINEMA". Santiago García Fernández (Historian dhe skenarist i filmit, specialist në komike). Reflektim mbi kalimin e letërsisë së ilustruar në komike në Spanjë.

11: 00 Konferencë

• "80 VJETORI I TINTIN". Jordi Tardá (Specialist i Tintinit).

12:00 Koncert muzikor rock nga grupi "Entertainiment",
(Fituesi i Konkursit të Muzikës Rock: Arti i Ri i Castilla y León 2008)
Në Plaza del Episcopio

12:30 Tavolinë e rrumbullakët

• "PROBLEMI EDITORIAL I KOMIKUT N SP SPANJ" "Santiago García Fernández (Historian dhe skenarist filmi, specialist në komike), Jordi Tardá (Specialist në Tintin) dhe Raúl Rodríguez Allén, (Fituesi i Konkursit të Ilustrimit: Arti i Ri i Castilla y León 2008)

17:00 Takim me drejtuesit e dhomave komike dhe autorë

• Joan Rovira (Panairi Komik i Alicante), Eliseo Gil Zubillaga (historian specialist komik), Toni Guiral (Skenarist), Jesús Redondo (karikaturist).
Biblioteka Publike e ilavila

17:30 Prezentimi i komikeve dhe teksteve të ilustruara

• Fituesit e Konkursit të Artit të Ri në Castilla y León 2008: Antoraz, Rodríguez Allén, Lage Martínez dhe Muñoz Hernández dhe të dy veprave më të mira të paraqitura për editim të asistuar nga Instituti Rinor i Castilla y León: Lage Martínez, Jiménez Revilla ...
Librari publike.

21:00 Koncert i Muzikës Klasike nga Kuarteti Giocoso (Fituesi i Koncertit për Koncert Rinor: Arti i Ri i Castilla y León 2008).
Në Auditoriumin e Manastirit të San Franciskos.

E Diel, 15 Mars 2009

Konferencat dhe tryezat e rrumbullakëta do të zhvillohen në auditorin e Bibliotekës Publike të ilavila

10:00 Konferencë

• “MANGA: ORIGJINAT E MANGS N J JAPONI DHE ZHVILLIMI I SAJ N CENT SHEKULLIN E XXI. "SUPERHEROJT" NE MANGA ". Ministër i Ambasadës së Japonisë në Spanjë ose Atasheu Kulturor i Japonisë në Spanjë.

11: 00. Konferencë

• KOMIKU "SUPERHEROJT" SHKOHEN NAME LOJ VN VIDEO: DHE SI B DHET KJO? Pedro Delgado (Skenarist për film dhe televizion)

12:30 Tavolinë e rrumbullakët

• "TEKSTI I MANIPULUAR RRETH" SUPERHEROES: FILM DHE VIDEO LOJRA "Ministri i Ambasadës së Japonisë në Spanjë ose Atasheu Kulturor i Japonisë në Spanjë, Pedro Delgado (Skenarist për film dhe televizion) dhe Alejandro Antoraz, (Fituesi i Konkursit të Komikut : Arti i Ri i Castilla y León 2008).
Të Dielën 15 Mars 12.30:XNUMX pasdite në Bibliotekën Publike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)