Bota e verdhë

Citim nga Albert Espinosa.

Citim nga Albert Espinosa.

Në vitin 2008, shkrimtari spanjoll Albert Espinosa botoi Bota e verdhë, një libër që vetë autori ka thënë nuk është vetëndihmë. Shtë një dëshmi e gjatë për përvojën e vështirë dhe të mësuarit të shkaktuar nga një luftë dhjetë-vjeçare kundër kancerit. Në këtë mënyrë, autori ndërton një rrëfim në të cilin identifikon "të verdhat e tjera", me një stil të afërt dhe shumë të këndshëm për lexuesin.

Kështu, ideja e një jete krejtësisht të verdhë, që nga fillimi, është një element disi goditës. Dua të them, pse ajo ngjyrë e veçantë? Në çdo rast, Espinosa ekspozon një perspektivë të aftë të prishë stigmat tradicionale të sëmundjes. Ku - megjithë kalueshmërinë e ekzistencës njerëzore - është e rëndësishme të zhytesh në të tashmen, pa frikë nga vdekja.

Për autorin, Albert Espinosa

Ky shkrimtar i skenareve të filmit, autor i pjesëve dramatike, aktor dhe romancier spanjoll, lindi në Barcelonë më 5 nëntor 1973. Edhe pse ishte trajnuar si inxhinier industrial, ai ia kushtoi jetën e tij arteve, duke arritur një famë të konsiderueshme në kinema dhe në skenë..

Qëndrimi përballë fatkeqësive

Jeta e Espinosa ndryshoi rrënjësisht pas diagnozës së një osteosarkoma në njërën këmbë në moshën 13 vjeç. Kjo gjendje e preku atë për pak më shumë se një dekadë, madje kështu, ai hyri në Universitetin Politeknik të Katalonjës në moshën 19 vjeçare. Ndërkohë - për shkak të metastazave të kancerit - ai pësoi amputimin e një këmbe plus heqjen e një mushkërie dhe një pjese të mëlçisë.

Fillimet artistike

Teatër

Rrethanat shëndetësore të Espinosa më vonë shërbyen si motiv për krijimin e pjesëve letrare për teatër ose televizion.. Gjithashtu, ndërsa studionte për inxhinieri (ende duke luftuar me kancerin), ai ishte anëtar i një grupi teatri. Prandaj, shprehjet e tij të para si shkrimtar vijnë nga, frymëzuar nga jeta e tij mbi të gjitha.

Në fillim, Espinosa shkroi skenarë teatri. Më vonë, morën pjesë si aktor në Pelones, një pjesë dramatike e autorësisë së tij frymëzuar nga përvoja e tij me kancerin. Në të njëjtën mënyrë, ai titull shërbeu si emër për një kompani teatri që ai themeloi së bashku me miqtë e tij.

Filmi dhe televizioni

Në moshën 24 vjeç ai filloi rrugën e tij në televizion, konkretisht si skenarist në programe të ndryshme. Gjysmë dekade më vonë, shkrimtari katalanas arriti të bëhej i njohur kur përmbushi punën e skenaristit për filmin Kati i 4-te (2003). Nga ky film, Espinosa u vendos në ekranin e madh dhe mori çmime si skenarist dhe dramaturg i teatrit gjatë viteve në vijim.

Aspekti letrar i jetës tuaj

Në mesin e viteve 2000, Albert Espinosa u njoh tashmë në botën artistike spanjolle falë punëve të tij teatrore, televizive dhe kinematografike, por ai donte diçka më shumë. Pastaj, në 2008 lëshoi ​​romanin e tij të parë, Bota e verdhë. Në vitet në vijim nuk ka ndaluar botimin e librave, ndër të cilat, përfshijnë:

 • Nëse më thua, eja, do të lë gjithçka ... por më thuaj, eja (2011)
 • Bota blu: duaje kaosin tënd (2015)
 • Nëse ata do të na mësonin të humbnim ne gjithmonë do të fitonim (2020)

Analiza e veprës

Përse Bota e verdhë? (Arsyeja e madhe)

Ky libër zakonisht klasifikohet si autoayuda për shkak të mesazhit të proklamuar në tekst. Meqenëse thelbi i tekstit sillet rreth vlerës së miqësisë, të jetuarit në të tashmen, duke parë anën pozitive të secilit realitet, pa marrë parasysh sa e keqe mund të përshkruajë situata ... Për ta bërë këtë, Me gjemba, nga një këndvështrim mjaft intim, ndërtoni një mënyrë origjinale për të jetuar dhe kuptuar ekzistencën e njëri-tjetrit.

Prandaj, nuk është një histori e dhimbshme (siç mund të mendohet për një pacient me kancer), sepse argumenti përqendrohet në vullnetin për të shkëlqyer çdo qenie njerëzore. Në atë mënyrë, Me gjemba ai arrin të tregojë anën pozitive të përvojës së tij - megjithëse jo më pak e vështirë - pa përdorur zbukurime që i heqin realizmin historisë.

Ftesa e autorit për lexuesit e tij

Në fund të rrëfimit, shikuesit i bëhet pyetja vijuese: a doni të zverdheni? Megjithëse duhet sqaruar se "e verdhe" është shumë më tepër sesa një qëndrim ndaj fatkeqësisë. Në të vërtetë ajo ngjyrë Ai gjithashtu përfaqëson një vend të ngrohtë, të ndritshëm, ku çdo pengesë është një mundësi për të mësuar, rriten dhe përparojnë me më shumë forcë.

Gjithçka është e përkohshme, madje edhe sëmundja

Sëmundja simbolizon një rrethanë jo të përhershme (ashtu si shumica e gjërave dhe njerëzve në jetë). Sidoqoftë, kjo nuk nënkupton injorimin e pasojave të një gjendje shumë të ashpër mjekësore, e aq më pak vënien e etiketës "efemera" mbi gjithçka.. Duhet të mbahet mend se protagonisti i historisë humbet një pjesë të një gjymtyre dhe madje edhe disa organe.

Vlefshmëria e librit

Vitet 2020 do të hyjnë në histori si epshi i shfaqjes së Covid-19. Kjo epidemi në të gjithë botën mund të merret si një kujtesë për njerëzimin: Ju duhet të vlerësoni të tashmen dhe të tregoni dashuri për të dashurit tuaj. Prandaj, është e pamundur të injorohet këndvështrimi i Espinosa për çështje që lidhen me marrëdhëniet njerëzore në Bota e verdhë.

Përmbledhje e librit

Albert Espinosa vendos të rinovojë vizionin e tij për botën nga momenti në të cilin i shpjegohet gjendja e tij shëndetësore. Prandaj, propozimi për të krijuar një botë të tërë që ai e quan të verdhë. Në shenjtërim, narratori ripërcakton besimet e tij dhe rrugën e ndjekur deri në atë moment.

Në atë moment, kur protagonisti arrin të njohë veten me pikat e forta dhe të dobëta, ai mund të transformojë konceptimin e tij për universin. Përveç kësaj, rezultati i këtij evolucioni shkaktuar nga brenda personit kulmon me kuptimin e 23 zbulimeve nevralgjike. Këtu janë disa:

 • Shtë e nevojshme të ndryshohet perspektiva për të kuptuar çështjet që nuk janë sqaruar deri në atë moment.
 • Humbjet janë pozitive
 • Gjithmonë është e mundur të ngrihet e mira e një situate të pashmangshme
 • "Dëgjo veten të zemëruar" si një mekanizëm vetë-rishikimi
 • Fjala dhimbje nuk ekziston
 • Fuqia e herës së parë

Vullneti nuk negociohet

Trupi i tekstit është i dominuar nga një rrëfim anekdotik autobiografik i një njeriu me aftësinë për të përmbajtur ankesat e tij ose për të mos treguar trishtim ndërsa përshkruan gjendjen e tij. Kështu, Një zbulim tjetër domethënës është karakteri i panegociueshëm i forcimit të vullnetit. Përfundimisht, Espinosa shpjegon se vetëm duke u përballur me kancerin ai ishte në gjendje të bënte zbulimet e përcaktuara.

Për më tepër, autori spanjoll u referohet atyre të verdhë si individë të shënjuar që ndihmojnë për të njohur shenjat e secilit person që shoqërohet me ta. Më në fund, teksti nuk ka një mbyllje si të tillë. Në atë pjesë të fundit, narratori u propozon lexuesve të tij një fillim të ri në jetë, pa etiketa, me një dëshirë të pafund për ta jetuar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.