Botët e Valken. Oqeanet në flakë

Botët e Valken. Oqeanet në flakë.

Botët e Valken. Oqeanet në flakë.

Disa javë më parë unë rekomandova blerjen e Botët e Valken. Oqeanet në flakë. Eshte sot rishikim e njëjta gjë, që do të thotë të japësh arsyet pse thashë se ishte një investim i mirë për argëtim të mirë (pothuajse kapitale). Botët e Valken. Oqeanet në flakë është një bijë e denjë e babait të saj, Nacho Fernandez. Karikaturisti i Bilbaos vë në këtë vëllim të parë (më shumë priten me kalimin e kohës) një numër referencash të njohura për dashamirët e trillimeve shkencore, kinemasë dhe letërsisë në përgjithësi, të cilat të paktën në lidhje me Gjeneratën time gjithmonë ju lënë me një buzëqesh ndërsa lexon pauzë. Kjo pa llogaritur sytë që serveri nuk i ka identifikuar, natyrisht, që me siguri ka. Për të dhënë disa shembuj të shpejtë, mund të kalojmë nga shikimi i detajeve të denja për të Zoti i unazave, te skenat që na kujtojnë filmat e John Carpenter (Mjegulla y Gjeja), duke u hapur me momente që mund të evokojnë kaseta si Gjueti për Tetorin e Kuq. Dhe e gjithë kjo e mbështjellë me elemente që enden midis trillimeve të pastra dhe të ashpra shkencore (shkoni te Aliens nëse dëshironi) dhe retro-futurizmi i klasikëve si Dunë. Nëse mendoni se me një përzierje të tillë nuk mund të dalë kurrë një koktej i keq ... keni të drejtë.

Nëse fillojmë të hetojmë në kërkim të ndonjë problemi, mbase mund të theksojmë se fakti i paraqitjes së një bote me një mori karakteresh dhe cilësimesh e bën detyrën e autorit të komplikuar në lidhje me atë që është të drejtojë një cirk me shtatë unaza (i cili është treguar Whedon me The Avengers). Ndoshta kjo ambicie mund ta bëjë të vështirë kalimin nga një skenë në një tjetër kur fillon pushtimi i sistemeve të ndryshme të Valken nga Volg. Ritmi pastaj shpejtohet dhe ju duhet të merrni disa sekonda për të dalluar se ku jeni sa herë që ndryshoni mjedisin tuaj. Në të kundërt, duhet theksuar më lart virtytet e shumta që ka kjo vepër, skicat e personazheve, anijeve, krijesave dhe mjediseve. Ndërtimi i gjithë kësaj do t’i ketë marrë shumë kohë Nachos, i cili jo më kot pranon në prezantim se po përballemi me një ëndërr të vjetër që është bërë realitet me botimin e Botët e Valken. Oqeanet në flakë. Imagjinoj që planet e tij përfshijnë, siç thashë në fillim, për t'i dhënë vazhdimësi kësaj qasjeje, tashmë me lirinë për të kuptuar që lexuesi e di se kush është kush në këtë përfaqësim.

Unë tashmë përmenda çështjen e botimit me rishikimin e Chorizos. Grabitje spanjolle (këtu nëse nuk e keni lexuar). Redaktues grafit Ai po punon shumë për të ofruar vëllime që ia vlen të mblidhen. Jo vetëm për shkak të vetë formatit, mjaft të kujdesshëm, me një detyrim fshatar me përplasje, me një rol të mirë, pagesë shtesë në fund të tregimit (dhe në këtë ato bëhen mjaft të rëndësishme për të kuptuar komplotin) dhe me një çmim mjaft të rregulluar të 16,5 €. Nuk më pëlqen të përsëris shumë, por kur gjërat bëhen mirë, është kënaqësi. Rruga e shënuar nga Yolanda Dib dhe Guillermo Morales duhet të jetë pasqyra në të cilën shikohen etiketat e tjera të reja, disa prej tyre të ngulitura në parullën e vështirësive të atij që fillon të justifikojë botimet e trasha me çmime të çmendura. Në të njëjtën mënyrë si me Chorizos. Grabitje spanjollePërveç vetë Tomës, Botët e Valken vijnë me disa dhurata: a histori ekstra që shpjegon disa nga pikat me të cilat fillon komploti i historisë (prandaj unë ju rekomandoj që të lexoni edhe këtë histori shtesë para se të filloni me vëllimin), poster dhe a fletë e ilustruar nga Nacho Fernández me përkushtimin e tij në anën e pasme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.