Bob Dylan, Çmimi i ri Nobel në Letërsi

çmimi Bob-Dylan-Nobel-për-letërsi

Nicanor Parra Ai tashmë e parashikoi atë në vitin 2000. Ai tha se këngëtari Bob Dylan meritoi Çmimin Nobel për Letërsi vetëm për këto tre rreshta:

«Babai im është në fabrikë dhe nuk ka këpucë

nëna ime është në rrugicë dhe kërkon ushqim

dhe unë jam në kuzhinë me gurë guri të gishtit të madh ».

Ajo që përkthehet në spanjisht do të ishte si më poshtë:

«Babai im është në fabrikë dhe nuk ka këpucë

nëna ime është në rrugicë dhe kërkon ushqim

Jam në kuzhinë, me blutë e varrezave ».

Pavarësisht nëse duket e tepruar apo jo, çështja është që ai kishte të drejtë në parashikimin e tij, pasi që nga sot, Bob Dylan është Çmimi i ri Nobel në Letërsi. Dhe është diçka e re, pasi që për herë të parë nuk do të duhet të vizitojmë biblioteka ose librari në kërkim të veprës së tij, por dëgjoni me kujdes dhe pa paramendim tekstin e këngëve nga autori.

Su realizëm i pacipë, muzikaliteti i tij poetik dhe vërtetësia e teksteve të tij, e kanë bërë Bob Dylan të fitojë një çmim për të cilin ai ishte një "kandidat qesharak" për vite me rradhë. Qesharak sepse pavarësisht se i binte emri vit pas viti për të korrur një çmim të tillë, si me Murakamin e përjetshëm që janë gjithmonë në pishina, ishte një bast i rrezikshëm, veçanërisht për më skeptikët. Si mundet që një muzikant, vepra e vetme proze e të cilit ishte një dështim kumbues, të ishte ndonjëherë Çmimi Nobel për Letërsi? Epo ndodhi!

Sipas fondacionit, ai është vlerësuar "për krijimin e një shprehje të re poetike brenda traditës së madhe amerikane të këngës".

Arsyet mënjanë, le të lejojmë që këngët e tyre të flasin dhe pastaj të vlerësojmë nëse e meritojnë apo jo ...

Një mëngjes herët dielli po shkëlqente
Isha shtrirë në shtrat
Çuditem nëse ajo do t'i kishte ndryshuar të gjitha
Nëse flokët i kishte akoma të kuq
Njerëzit e saj ata thanë jetën tonë së bashku
Sigurisht që do të isha i ashpër
Ata kurrë nuk e pëlqyen veshjen shtëpiake të mamasë
Libri bankar i Papës nuk ishte aq i madh
Dhe unë po qëndroja buzë rrugës
Shi bie mbi këpucët e mia
Duke u nisur për në Bregun Lindor
Zoti e di që unë kam paguar disa detyrime duke kaluar
Të ngatërruar në blu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   KARTELA dijo

    VIVA LA POLÉMICA disa janë të lumtur dhe të tjerët nuk janë të sigurt që bishtaku është njëri prej tyre