Blas Malo Poyatos. Intervistë me autorin e Disdain and Fury

Fotografia: Faqja e internetit Blas Malo Poyatos.

Blas Malo Poyatos Ai është nga La Mancha, një inxhinier ndërtimi dhe një shkrimtar, gjithashtu i apasionuar pas historisë, veçanërisht Perandorisë Bizantine dhe Mesjetës. Ai ka botuar tashmë disa romane, ndër të tjera, Zoti i Kastiljes, veneciani o ruajtësi i fjalëve. E fundit është Lope de Vega. Përbuzje dhe tërbim. Unë vërtet e vlerësoj kohën dhe mirësinë tuaj për këtë intervistë në të cilën na flet për të dhe për shumë tema të tjera.

Blas Malo Poyatos - Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Titulli i librit tuaj të fundit është Lope de Vega. përbuzje dhe tërbim. Çfarë na thoni për të dhe nga lindi ideja?

BLAS BAD POYATES: Unë romanoj jetën e Lope de Vega, në kohën e tij të pjekurisë dhe përballjes në Madrid me autorët që mbrojtën artin e lashtë të të shkruarit, veçanërisht kundër Miguel de Cervantes.. Armiqësia e tyre u përhap në të gjitha nivelet, duke e ndarë qytetin dhe oborrin midis pasuesve të Lopes dhe pasuesve të Servantesit. Të tjerë të përfshirë ishin Quevedo dhe Góngora. Ideja lindi në vitin 2005 me 400 vjetori të botimit të Don Kishoti të njollëstë Servantesit. Të gjithë folën për Servantesin. Doja të mbroja kujtimin e Lopes.

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar?

BMP: Më e vjetra që mbaj mend qartë është Ishulli i thesarit, nga Stevenson, një botim i Editorialit të zhdukur Everest me imazhe përrallore, dhe sigurisht, historia ime e parë u frymëzua nga ajo. Kishte një skelet, një thesar të humbur, një djalë që e gjeti. E shkrova kur isha 10 vjeç.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

BMP: Unë bëj dallimin midis autorëve të gjallë dhe autorëve të vdekur. Shumë mund të rekomandohen, të zgjedhësh disa do të thotë të hedhësh poshtë të tjerët. Shumë ndikues tek unë janë JRR Tolkien dhe Isaku Asimov. Më moderne, Steven Saylor, Jozef soto vajze y Sebastian Roa. Ndër klasikët, të cilat duhet t'i shijoni dhe mësoni, pikërisht tani do të rekomandoja Gustave Floberi.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

bmp: Sinuhe, krijimi i Mika Waltari me sa duket ishte një personazh egjiptian që ekzistonte. Y Klaudi Perandori, e punuar shkëlqyeshëm nga Roberti Graves.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

BMP: Për lexoj e nevojshme Silencio. Për shkruajMë duhet të jetë nga natë. Janë zakone që janë fosilizuar. E kam të vështirë të lexoj me zhurmë apo të shkruaj gjatë ditës. Megjithatë, studimi për të dokumentuar veten nuk kërkon heshtje apo ato orare.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

BMP: Nuk më intereson faqja për sa kohë që është i rehatshëm dhe plotësohet sa më sipër. Në shtëpi, unë shkruaj më mirë kur të gjithë të tjerët ose ikën ose flenë. Nuk duroj të më ndërpresin kur krijoj. Kam dy fëmijë të vegjël, është e vështirë të gjesh kohën e duhur.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

BMP: Unë ende kam një shije për të trillim shkencor. Dhe do të doja të lexoja shumë më tepër, romane spiune aventureskeAshtu si ai i Clive Cussler. Ata janë shumë argëtues. dhe lexoni më shumë klasike. Por nuk kam kohë për kaq shumë gjëra në pritje.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

BMP: Tani jam leyendo romanet e Gustave Floberi, ndërkohë që dëgjoj leksione për të dhe shkrimin e tij, sepse më duket një njeri magjepsës si shkrimtar. Dhe librat e ndryshëm të Marco Tulios Ciceroni, të cilat janë të mahnitshme. shkrim, tani jam në Mesjeta.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

BMP: Si gjithmonë, është e ngopur me dorëshkrime. Por një dorëshkrim i mirë gjen një botues, herët a vonë. Të gjithë kanë egon të duan ta shohin librin e tyre ndër të tjera nëpër librari, keshtu eshte. Që një sipërmarrës librash të marrë rrezikun për të më botuar është një kompliment për mua. Kështu duhet të jetë.

 • A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo mund të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

BMP: Unë jam me fat. Askush në familjen time nuk ka vdekur nga Covid. Jeta ime nuk ka ndryshuar për keq, por për mirë, sepse së fundmi jam bërë sërish baba dhe tani jemi katër në shtëpi. Ju duhet të vazhdoni të jetoninëse ka apo jo Covid. Kush nuk mendon keshtu le te shkoje ne varreza te varroset dhe te rrije ne paqe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nipi Marina dijo

  Mirëdita,
  Unë po mësoj për bloget dhe gjeta tuajat.
  Më dukej argëtuese dhe mjaft interesante.
  Të fala,
  Nipi Marina

bool (e vërtetë)