Blas de Otero

Fraza nga Blas de Otero.

Fraza nga Blas de Otero.

Blas de Otero (1916-1979) ishte një poet spanjoll, vepra e të cilit përmendet si një nga letërsitë më emblematike të letërsisë së përkushtuar të pasluftës. Në mënyrë të barabartë, shkrimtari i Bilbaos konsiderohet si një nga eksponentët më të mëdhenj të të ashtuquajturit "internim i brendshëm"”U shfaq brenda Spanjës në mesin e shekullit XX.

Isshtë një shprehje lirike intime e origjinuar si një formë e rezistencës ndaj situatës mbizotëruese socio-politike gjatë regjimit të Frankos. Përveç kësaj, ndikimi i Oteros tek poetët e periudhave të mëvonshme ka qenë i dukshëm falë një poezie shumë të gjerë në burimet stilistike dhe angazhimin e tij të fortë shoqëror.

Për jetën e tij

Blas de Otero Muñoz lindi më 15 mars 1916 në një familje të pasur në Bilbao, Vizcaya. Studimet e tij fillore u ndoqën nga shkolla jezuite, ku ai mori udhëzime fetare (nga të cilat u largua gjatë pjekurisë së tij). Në vitin 1927 ai u transferua në Madrid së bashku me familjen e tij, i detyruar nga depresioni i madh ekonomik i periudhës së luftës.

Në kryeqytetin spanjoll ai përfundoi baccalaureatin e tij dhe në Universitetin e Valladolid mori diplomën e tij të drejtësisë. Të them të drejtën, ai e praktikoi këtë karrierë pak (vetëm në një kompani metalurgjike Baske, pas Luftës Civile). Kur u kthye në Madrid ai punoi për një kohë si profesor universiteti, por ai e braktisi punën e tij mësimdhënës sapo filloi të njihej për poezinë e tij.

Vendi i ndërtimit

Shumica e studiuesve e ndajnë krijimin letrar të Blas de Otero në katër periudha. Në secilën prej tyre ai pasqyroi peripecitë personale të atij momenti. Megjithëse gjëja më e dukshme është evolucioni i qasjes së tij nga "unë" drejt "neve". Kjo është, ai kaloi nga vuajtjet personale në poezi shoqërore (kolektive) ose të përkushtuar.

Periudha fillestare

Engjëll ashpër njerëzor.

Engjëll ashpër njerëzor.

Librin mund ta blini këtu: Engjëll ashpër njerëzor

Dy pohime të pagabueshme shfaqen në poezitë e para të Blas de Otero. Në njërën anë, Midis vuajtjeve të poetit, vështirësitë ekonomike dhe humbjet familjare bëhen shumë të dukshme. (vëllai dhe babai i tij i madh) vuajtën kur ishte adoleshent. Në të njëjtën mënyrë, fetarizmi është një element i shënuar brenda motiveve dhe përbërjes lirike.

Prandaj, është mjaft e prekshme pasi fluksi i poetëve si San Juan de la Cruz dhe Fray Luis de León. Megjithatë, Otero erdhi për të mohuar fazën e tij fetare, për të cilën, ai vendosi fillimin e krijimit të tij lirik në Engjëll ashpër njerëzor (1950). Në vend të Këndim shpirtëror (1942), teksti i të cilit pasqyron një komunikim të sinqertë midis personit të parë të poetit dhe "ti" hyjnore.

Aspektet përkatëse në Këndim shpirtëror

 • Dashuria hyjnore si një burim gëzimi dhe vuajtje (paradoksale).
 • Zoti shfaqet në situata konkrete, por gjithmonë i panjohur, absolut dhe i paarritshëm. Ku besimi është e vetmja mënyrë që lejon të aspirojmë për shpëtim.
 • Manifestimi i një "Unë" të humbur, i pafuqishëm përballë mëkatit, një reflektim i papërsosmërisë së qenies njerëzore.
 • Vdekja si një garanci e pakalueshme e takimit me Zotin, prandaj, kuptimi i jetës është i kufizuar në dëshirën për të ndjerë praninë e Zotit.

Faza e dytë

Engjëll ashpër njerëzor, Roll e ndërgjegjes (1950) y spirancë (1958), janë titujt përfaqësues të periudhës ekzistencialiste të Oteros. Në to, poeti përqendrohet kryesisht në konfliktet e tij personale dhe hidhërimet e gjeneruara nga mjerimet e njerëzimit. Për më tepër, ekziston një farë "zhgënjimi" në qëndrimin e një Zoti "soditës" me mizoritë e kryera nga njerëzit.

Megjithëse në këtë fazë ekzistojnë motivime individuale, shqetësimet për mjedisin e tyre dhe kolektivin fillojnë të jenë më këmbëngulëse. Rrjedhimisht, ekzistencializmi i Oteros është qartësisht një pikë thyerje me rregullat e tij të vjetra fetare dhe me Francoizmin. Në fakt, në fillim të viteve 1950, qasjet e tij ndaj pozicioneve ideologjike të majta janë të padiskutueshme.

Premisat e ekzistencializmit me të cilat Otero komunikonte

 • Njeriu është i fundëm, i përmbajtur në një trup që prishet dhe mund të ndryshojë ekzistencën e tij përmes vendimeve të tij.
 • Nuk ka paracaktim, nuk ka shpirtra, nuk ka perëndi që përcaktojnë rrugën e njerëzve.
 • Secili person është përgjegjës për veprimet e veta dhe për lirinë e tij.
 • Njeriu i vetëdijshëm për tragjedinë e tij individuale.

Faza e tretë

Përballë kaosit dhe pasigurisë që mbizotëron në njerëzim, përgjigjja e poetit është të miratojë një qëndrim të dhembshur, të kujdesshëm dhe mbështetës ndaj viktimave të katastrofës. Në këtë mënyrë lindi poezia e çrrënjosur e Oteros, në të cilën ndodh një qasje ndaj "neve" në dëm të nevojave individuale.

Për më tepër, në këtë fazë, Zoti ka një rol si një spektator "i tmerrshëm", sepse ai i ka lënë qeniet njerëzore të pafuqishëm. Pavarësisht nga roli nevralgjik i shpresës në shkrimet e këtij cikli, nuk ka zgjidhje nga qielli. Sidoqoftë, dëshirat më të mëdha janë paqja, liria dhe aspirata për një të ardhme më të mirë. Ndër veprat më përfaqësuese të kësaj faze, bien në sy:

 • Unë kërkoj paqen dhe fjalën (1955).
 • Në spanjisht (1959).
 • Po Spanja (1964).

Stili dhe motivet e poezisë së shkulur

 • Ndjeshmëria ndaj njerëzve të tjerë si mënyra ekskluzive për të kapërcyer shoqërinë dhe problemet ekzistenciale.
 • Zhgënjimet e dashurisë.
 • Dhuna e qartë, drama dhe ndryshimet e befasishme qëllimisht midis linjave.
 • Dendësia konceptuale, saktësia e leksikut, tonet ironike dhe ritmi i prerjes.

Faza e katërt

Histori të fakuara dhe të vërteta.

Histori të fakuara dhe të vërteta.

Librin mund ta blini këtu: Histori të rreme dhe të vërteta

Shprehja maksimale e poezisë shoqërore dhe të përkushtuar të Oteros vjen pas vizitave të poetit në vendet e boshtit komunist: BRSS, Kina dhe Kuba. Disa studiues e konsiderojnë këtë fazë së bashku me poezinë e shkulur si një. Sidoqoftë, në këtë periudhë tre kohët poetike të përdorura nga shkrimtari spanjoll janë shumë më të dukshme:

 • E kaluara historike.
 • E tashmja historike.
 • E ardhmja utopike.

Punon si Derisa Histori të rreme dhe të vërteta (të dy nga 1970) demonstrojnë shkathtësinë e poetit në këtë cikël. Epo, ai përdor vargje të lira, vargje ose gjysmë të lira, në vend të kësaj, në poezi që nuk ndjekin një model me gjatësi konstante. Kjo fazë njihet gjithashtu si "faza përfundimtare"; meqenëse ato ishin botimet e fundit të Otero para se të vdisnin më 29 qershor 1979.

Poezi nga Blas de Otero

Them live

Sepse të jetuarit është bërë e nxehtë.
(Gjithmonë gjaku, o Zot, ishte i kuq.)
Them jeto, jeto sikur asgjë
duhet të mbetet nga ato që shkruaj.

Sepse shkrimi është një erë e arratisur,
dhe botoni, kolona në qoshe.
Unë them të jetojë, të jetojë me dorë, i zemëruar-
mendja vdes, citoj nga përzierja.

Unë kthehem në jetë me vdekjen time mbi supe,
neveritshme gjithçka kam shkruar: rrënojat
të burrit që isha kur heshtja.

Tani i kthehem qenies sime, rreth punës sime
më e pavdekshme: ajo parti e guximshme
të jetuarit dhe të vdekurit. Pjesa tjetër është e tepërt.

Për shumicën dërrmuese

Këtu keni, në këngë dhe shpirt, njeriun
ai që e donte, jetonte, vdiq brenda
dhe një ditë të bukur zbriti në rrugë: atëherë
ai e kuptoi: dhe theu të gjitha vargjet e tij.

Ashtu është, ashtu ishte. Doli një natë
shkumëzues në sy, i dehur
e dashurisë, duke ikur pa e ditur se ku:
Aty ku ajri nuk e nuhaste vdekjen

Çadra paqeje, pavione të ndritshme,
ata ishin krahët e tij, siç e quan ai erën;
valë gjaku kundër gjoksit, të mëdha
valët e urrejtjes, shih, në të gjithë trupin.

Këtu! Arrijnë! Oh! Engjëj të neveritshëm
në fluturimin horizontal ata kalojnë qiellin;
shëtisin peshqit e shëmtuar metalikë
shpinat e detit, nga porti në port.

Të gjitha vargjet e mia i jap për një burrë
ne paqe. Këtu jeni, në mish,
testamenti im i fundit. Bilbao, njëmbëdhjetë
Prill pesëdhjetë e një.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.