Biografia e Miguel Delibes

Pllakë Miguel Delibes

Imazh - Wikimedia / Rastrojo

Imazhi i mbajtësit të vendit Miguel Delibes ishte një shkrimtar i mirënjohur spanjoll i cili lindi në vitin 1920 në qytetin Castilian të Valladolid. I stërvitur fort dhe me dy karriera prapa tij si Juridiku dhe Tregtia, Delibes mbajti poste të rëndësishme në shtyp, duke u bërë drejtor i gazetës El Norte de Castilla ku filloi të botonte.

Delibes ishte një njeri, hobi i të cilit ishte i njohur për të gjithë dhe midis të cilëve gjejmë gjuetia dhe futbolli. Gjueti shfaqet në shumë prej romaneve të tij, duke nënvizuar veprën e shkëlqyeshme "Shenjtorët e pafajshëm", e cila më vonë u çua jashtëzakonisht në kinema me një interpretim të shkëlqyeshëm nga Paco Rabal në rolin e Azarías dhe futbolli ishte temë e artikujve të ndryshëm në atë autori i dha formë letrare ndjesive që i la sporti i bukur.

Dallimet ishin diçka shumë e zakonshme për Delibes, i cili u emërua anëtar i Akademisë Mbretërore në 1973 dhe i cili ka marrë çmime të panumërta, duke përfshirë Çmimin Kombëtar të Letërsisë, Çmimin e Kritikëve, Çmimin Kombëtar të Letërsisë, Princi i Asturias ose Servantesit.

Më në fund dhe në moshën 89 vjeçare Delibes vdiq në 2010 në Valladolid, qytet që e kishte parë të lindur.

Libra nga Miguel Delibes

Miguel Delibes ishte një njeri i pasur kur bëhej fjalë për të shkruar. Më të njohurit e autorit janë romanet, të parat prej tyre janë "Hija e selvi është zgjatur", i cili mori një çmim. Sidoqoftë, megjithëse ai botoi romane nga viti 1948, e vërteta është se Ai gjithashtu botoi disa histori, libra udhëtimi dhe gjuetie, ese dhe artikuj. Disa janë më të njohur se të tjerët, por pothuajse të gjithë kalojnë pa u vënë re për hir të romaneve të tyre.

Një nga karakteristikat e stilolapsit të Miguel Delibes është padyshim aftësia që ai ka për të ndërtuar personazhet. Këto janë solide dhe krejtësisht të besueshme, gjë që e bën lexuesin të empatizohet me ta që nga fillimi. Për më tepër, duke qenë një shkrimtar shumë i vëmendshëm, ai ishte në gjendje të rikrijonte atë që kishte parë duke e formuar sipas pëlqimit të tij, pa humbur realizmin me të cilin ai futi veprat e tij.

Ndër librat më të njohur të autorit mund të nxjerrim në pah:

 • Hija e selvi është e zgjatur (1948, Çmimi Nadal 1947)

 • Rruga (1950)

 • Djali im i idolizuar Sisi (1953)

 • Ditari i një gjuetari (1955, Çmimi Kombëtar për Letërsinë)

 • The Rats (1962, Çmimi i Kritikëve)

 • Princi i rrëzuar (1973)

 • Të pafajshmit e shenjtë (1981)

 • Letra dashurie nga një seksagenare vullnetare (1983)

 • Zonja me të Kuqe në Sfondin Gri (1991)

 • Heretiku (1998, Çmimi Kombëtar për Letërsinë)

Përveç kësaj, përmendje të veçantë duhet të jenë librat që një romancier zbulon Amerikën (1956); Gjueti për Spanjën (1972); Aventurat, fatet dhe fatkeqësitë e një gjuetari në bisht (1979); Castilla, Castilian and the Castilians (1979); Spanjë 1939-1950: Vdekja dhe ringjallja e romanit (2004).

Awards

Gjatë karrierës së tij si shkrimtar, Miguel Delibes ka marrë shumë çmime dhe mirënjohje në punimet e tij, si dhe për të. E para që i dhanë ishte në 1948 për romanin e tij "Hija e selvi është e zgjatur". Ishte Çmimi Nadal që e bëri atë të bëhet më i njohur dhe librat e tij tërhoqën vëmendjen.

Disa vjet më vonë, në 1955, ai fitoi Çmimin Kombëtar Narrativ, jo pikërisht për një roman, por për "Ditari i një gjahtari", një zhanër që ai gjithashtu luajti në disa vite të jetës së tij.

Çmimi Fastenrath i vitit 1957, lidhur me Akademinë Mbretërore Spanjolle, ai mori për një tjetër libër të tij, "Naps me një erë të jugut."

Këto tre çmime ishin shumë të rëndësishme për karrierën e tij. Sidoqoftë, vetëm 25 vjet më vonë ai arriti të fitonte një çmim të ri, Princi i Asturias de las Letras, i dhënë Miguel Delibes në 1982.

Nga ajo datë, çmimet dhe mirënjohjet ndiqeshin praktikisht një në vit. Kështu, ai mori Doctor honoris causa nga Universiteti i Valladolid në 1983; në vitin 1985 u emërua Kalorës i Urdhrit të Arteve dhe Letrave në Francë; Ai ishte djali i preferuar në Valladolid në 1986 dhe Doctor honoris causa nga Universiteti Complutense i Madridit (në 1987), i Universitetit të Sarre (në 1990), i Universitetit të Alcalá de Henares (në 1996) dhe i Universitetit të Salamanca (në vitin 2008); si dhe biri i adoptuar i Molledos, në Cantabria, në 2009.

Për sa i përket çmimeve, disa janë të shquar, siç është Çmimi Qyteti i Barcelonës (për librin e tij, Druri i një Heroi); Çmimi Kombëtar për Letrat Spanjolle (1991); Çmimi Miguel de Cervantes (1993); Çmimi Kombëtar Narrativ për El hereje (1999; ose Çmimi Vocento për Vlera Njerëzore (2006).

Përshtatjet e librave të Delibes për film dhe televizion

Falë suksesit të librave të Miguel Delibes, shumë filluan t'i shikonin për t'i përshtatur ato me filmin dhe televizionin.

Përshtatja e parë e një prej veprave të tij ishte për kinemanë, me romanin e tij El camino (shkruar në 1950) dhe përshtatur në një film në 1963. theshtë e vetmja vepër që është përshtatur gjithashtu, disa vjet më vonë, në 1978, në një seri televizioni të përbërë nga pesë kapituj.

Duke filluar në 1976, Punimet e Delibes u bënë muzë për adaptimet filmike, të jesh në gjendje të shohësh librat në imazh real Djali im i idolizuar Sisi, i cili u emërua në filmin Portret familjar; Princi i rrëzuar nga froni, me luftën e babit; ose një nga hitet e tij më të mëdha, Të pafajshmit e shenjtë, për të cilin Alfredo Landa vetë dhe Francisco Rabal fituan çmimin për performancën më të mirë mashkullore në Kanë.

E fundit nga punimet e adaptuara ishte Ditari i një pensionisti në filmin Një çift i përsosur (1997) me Antonio Resines, Mabel Lozano ...

Kuriozitete të Miguel Delibes

Nënshkrimi i Miguel Delibes

Nënshkrimi i Miguel Delibes // Image - Wikimedia / Miguel Delibes Foundation

Një nga kuriozitetet e Miguel Delibes që mund të vizitoni nëse ecni nëpër Valladolid është se, në të njëjtën shtëpi ku ai lindi, në rrugën Recoletos, e cila ende ekziston, ekziston një pllakë me një frazë nga shkrimtari që thotë: "Unë jam si një pemë që rritet aty ku është mbjellë", e cila interpretohet se nuk kishte rëndësi se ku ishte në botë, ai arriti të përshtatej dhe të lulëzonte me artin e tij.

Karriera e tij artistike filloi të bënte karikatura, duke mos shkruar. Karikaturat e para janë nga gazeta "El Norte de Castilla", një punë që ai e fitoi falë studimeve në Shkollën e Arteve dhe Mjeshtërive. Sidoqoftë, në atë kohë gazeta ishte shumë e vogël dhe të gjitha duart ishin përdorur për të bërë punë të tjera. Prandaj, menjëherë pasi ai demonstroi cilësinë letrare që zotëronte dhe filloi të shkruajë në të. Deri në pikën që, pas një kohe, ai ishte drejtori i gazetës, megjithëse iu desh të jepte dorëheqjen në epokën e Frankos për shkak të presionit të ushtruar mbi të.

Në fakt, megjithëse ai e braktisi gazetarinë për rolin e tij si shkrimtar, sapo mbaroi epoka e Frankos, gazeta "El País" i ofroi të ishte drejtor dhe madje e tunduan atë me një nga veset e tij më të mëdha: një vend gjuetie private pranë Madridit. Delibes e refuzoi atë sepse ai nuk donte të lëvizte nga Valladolid i tij.

Diçka e habitshme është mënyra se si ai filloi të shkruajë libra. Shumë e dinë që muza e tij e vërtetë ishte gruaja e tij, gengeles de Castro. Ajo që mbase nuk është lidhur aq shumë është se, vitet e para të shkrimtarit, ai kishte një mesatare prej një libri në vit. Por gjithashtu keni një fëmijë në vit.

Një nga frazat më të rëndësishme të autorit është, pa dyshim: "Një popull pa letërsi është një popull i heshtur".

Miguel Delibes u martua me gruan e tij në 1946. Sidoqoftë, ajo ndërroi jetë në 1974, duke e lënë autorin të zhytur në një depresion të madh që bëri që librat e tij të bëheshin më të distancuar në kohë. Delibes është konsideruar gjithmonë një njeri melankolik, i trishtuar, i vrenjtur ... dhe një pjesë e këtij humori ishte për shkak të humbjes së dashurisë dhe muzës së tij të madhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nashi :) dijo

  Supershtë super mirë, unë kam një 10 falë bio, puthje s

  1.    Diego Calatayud dijo

   Faleminderit që na vizituat! Shpresoj se nuk e keni kopjuar fjalë për fjalë ... në këtë mënyrë mësoni pak! hehehe Përshëndetje!

 2.   maria dijo

  Njëra ilustrohet duke parë këto tema.

 3.   Celia dijo

  Na vjen keq, ju nuk postuat sepse Miguel Delibes vdiq. Nëse nuk ju shqetëson, mund ta vendosni? Duhet ta di urgjentisht