Biografia e Rosalia de Castro

biografia e Rosalia de Castro

Nuk ka dyshim se Rosalía de Castro ishte një nga shkrimtaret më të mira. Por çfarë dini për jetën e tij? A e keni lexuar ndonjëherë biografinë e Rosalía de Castro?

Nëse nuk e keni bërë këtë, ju kanë munguar shumë detaje që ai i ka futur direkt apo indirekt në veprat e tij. Ndaj sot do të ndalemi te figura e kësaj shkrimtareje që ta njihni sa më thellë. Shkoni për të?

Biografia e Rosalia de Castro

Biografia e Rosalia de Castro

Burimi: Zëri i Galicisë

Më 23 shkurt 1837 lindi Rosalía de Castro.. Megjithatë, është kurioze çfarë pasqyrohej në certifikatën e pagëzimit të tij, në kapelën e Spitalit Mbretëror. Kështu thotë:

Më njëzet e katër shkurt, një mijë e tetëqind e tridhjetë e gjashtë, María Francisca Martínez, një banore e San Juan de Campo, ishte kumbara e një vajze të cilën e pagëzova solemnisht dhe vendosa vajrat e shenjta, duke e quajtur María Rosalía Rita. vajza e prindërve të panjohur, vajzën e së cilës e mori kumbara dhe shkon pa numër, sepse nuk e ka kaluar Inclusa; dhe për rekord, unë e nënshkruaj atë: José Vicente Varela y Montero.

Kjo ka bërë që, duke mos ditur se cilët janë prindërit e tyre, janë diskutuar shumë mistere dhe sekrete. Megjithatë, me kalimin e kohës u bë e ditur se cilët ishin prindërit e tij; nga njëra anë, zonja María Teresa de la Cruz de Castro y Abadía; nga ana tjetër, Don José Martínez Viojo, një prift që nuk mund ta njihte vajzën e tij dhe zgjodhi t'ua delegonte kujdesin motrave të tij.

Kështu, jetonte me hallat e tij nga babai, Doña Teresa dhe Doña María Josefa. Kumbara e saj, María Francisca Martínez, nuk dihet me siguri se kush ishte, ndonëse thuhet se mund të kishte një lidhje me nënën, duke qenë një shërbëtore e saj.

Gjatë fëmijërisë së tij, Rosalía jetoi e lumtur, të paktën derisa nëna e saj e mori atë dhe e çoi në Padrón. Atje ai jetoi rreth 1842 dhe, deri në 1850, ai u transferua në Santiago de Compostela.

Publikimet e para

Në 1856 ai u transferua në Madrid, ku jetoi me familjen e tezes së tij María Josefa. Ishte në Madrid ku ai botoi një përmbledhje me poezi të titulluar La flor. Dhe ishte ajo që e bëri shkrimtarin dhe historianin Manuel Murguía ta vinte re. Deri në atë masë sa dy vjet më vonë ata u martuan në kishën e San Ildefonso në Madrid.

Katër vjet më vonë nëna e tij ndërroi jetë.

Si çift, ata po udhëtonin nga një vend në tjetrin. Por akoma ata morën kohë që shtatë fëmijët e tyre të lindnin të gjithë në Galicia. Fatkeqësisht, jo të gjithë arritën moshën madhore. Dy fëmijët e tij të fundit vdiqën, njëri për shkak të rrëzimit, kur ai ishte vetëm një vjeç; dhe tjetri lindi i vdekur.

Në 1868 Manuel u emërua drejtor i Arkivit të Përgjithshëm të Simancas dhe filloi të jetonte midis shtëpisë së tij familjare dhe Madridit. Të paktën deri në fund të Rosalía.

Hera e fundit e Rosalias

Vitet e fundit të Rosalía de Castro u zhvilluan në Padrón, një vend ku ajo mbërriti në 1875 për të mos u larguar më. Natyrisht, nuk ishte në shtëpinë ku ajo jetonte në fëmijërinë e saj, sepse ai vend nuk i përkiste më familjes (diçka që e vinte gjithmonë në siklet), por në Torres de Lestrove (të paktën deri në 1882). Pastaj ai ishte në Santiago de Carril, por vetëm një vit.

Ajo kishte pasur gjithmonë probleme shëndetësore, por kjo u rrit pas vitit 1883 kur kanceri i mitrës, të cilin e kishte prej kohësh, filloi të bëhej më agresiv dhe ndikoi në shëndetin e shkrimtarit. Më pas ai u transferua në La Matanza.

Edhe kështu, luftoi dy vjet për të mbajtur jetën, derisa më në fund, më 15 korrik 1885, dha frymën e fundit në shtëpinë e tij.

Fillimisht, eshtrat e Rosalía de Castro u varrosën në varrezat e Adina (Pontevedra, Galicia), por në 1891 arkivoli u zhvarros dhe u transferua në Panteonin e Galegos Ilustrious të Manastirit të Santo Domingo de Bonaval, në Santiago de Compostela.

Pse Rosalía de Castro është referente e feminizmit

Pse Rosalía de Castro është referente e feminizmit

Burimi: Twitter

Rosalía de Castro nuk është vetëm një referencë që duhet marrë parasysh në lidhje me letërsinë, por ajo është gjithashtu një referencë për feminizmin.

Dhe kjo në poezitë dhe romanet e tij ka referenca të qarta për shkaqet sociale. Në mënyrë kostumbrista, ai përdorte fjalët e tij në veprat e tij për të denoncuar padrejtësitë që ndodhnin në shoqërinë ku ai jetonte, veçanërisht në rastin e grave. Disa shembuj mund të jenë përjashtimi social ose klasizmi. Edhe për një dekadë, nga 1850 deri në 1860, ai botoi poezi që varionin për pavarësinë, barazinë dhe lirinë e gruas. Dhe si e bëri atë? Duke reflektuar të tashmen e tyre, se si ata ishin të braktisur, të përjashtuar dhe të varfër (pasi ata që trajtuan të gjitha paratë ishin burrat).

Është për këtë arsye që Rosalía de Castro e sheh veten si një shkrimtare dhe një grua, e cila dinte të shihte përtej rolit të imponuar ndaj gruas, për të dashur të dallohej dhe, të paktën, të trajtohej si e barabartë.

Vepra nga Rosalia de Castro

Vepra nga Rosalia de Castro

Burimi: Zvab

Siç mund të shihet në Wikipedia, veprat e Rosalía de Castro mund të kategorizohen në dy grupe:

Vepra në spanjisht dhe prozë:

 • E bija e detit.
 • Shkrimtarët.
 • Lieders.

Vepra në galishte dhe në vargje:

 • Këngë galike.
 • Ti dreq i ri

Por, përveç këtyre, janë edhe ato përmend vepra të tjera:

 • rrënojat.
 • Kalorësi me çizme blu.
 • I çmenduri i parë: Përrallë e çuditshme.
 • Në brigjet e Sar.
 • Vargje për Kompostelën.
 • Lulja.
 • Flavio.
 • Për nënën time.
 • Kartat.
 • Prozë e plotë.
 • Poezia e plotë.
 • antologji poetike.
 • vepër poetike.

Më të rëndësishmet janë padyshim Follas novat dhe këngët galike. (janë edhe më të njohurit). Megjithatë, pothuajse në të gjitha veprat e tij ai la shumë "fragmente" të jetës së tij. Madje, ka pasur edhe disa letra që ajo vetë i ka shkruar burrit të saj, por ai i ka djegur disa vite para vdekjes së saj, thonë se nuk donte që asgjë të turbullonte sesi gruaja e tij shihej “nga jashtë”.

A keni ndonjë dyshim për biografinë e Rosalía de Castro?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.