"Bijtë e zemërimit" nga Dámaso Alonso

Foto nga Dámaso Alonso

Damaso alonso boton me shumë guxim një libër të quajtur "Bijtë e zemërimit" që i jep një kthesë të plotë poezisë së asaj kohe. Botuar në vitin 1944, në mes të diktaturës fashiste, në këtë vepër, përveç rinovimeve leksikore dhe metrike, vërehet një rinovim tematik bazuar në praninë e padrejtësive të momentit që ekspozohen dhe denoncohen në këtë punë të pallogaritshme vlera dhe që u prish me poezinë.të evazionit që ishte në shërbim të regjimit të Frankos.

La ankthin të qenit burrë ndihet në këtë punë. Të qenit burrë është një mister, por edhe Zoti është, larg së qeni përgjigje për gjithçka që propozuan poetët zyrtarë të asaj kohe. Vdekja është e pranishme si një fat i pakthyeshëm dhe në të njëjtën kohë si dalja e vetme e vlefshme në një ekzistencë gri që në atë kohë ishte e domosdoshme për të gjithë spanjollët.

Dhe është që individët ndiheshin vetëm në një shoqëri gjithnjë e më të degraduar dhe vetëm dashuria e një gruaje mund t'u siguronte atyre një shoqëri dhe momente kthjelltësie në një shoqëria e padrejtë në të cilën marrëdhëniet ndërpersonale gjithashtu ishin të meta, duke përkeqësuar më tej vetminë e lartpërmendur që i lëshon vendin një zbraztësie të brendshme që përshkon gjithçka.

Më shumë informacion - Biografia e Dámaso Alonso

Foto - Rrethi i poezisë

Burimi - Oxford University Press

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.