Vajzat e fshatit të pëlhurave

Vajzat e qytetit të pëlhurave.

Vajzat e qytetit të pëlhurave.

Vajzat e fshatit të pëlhurave është pjesa e dytë e një trilogjie letrare e krijuar nga shkrimtarja gjermane Anne Jacobs. Ai u botua fillimisht në 2015, megjithëse nuk do të kalonte vetëm tre vjet që përkthimi Spanjisht do të mbërrinte në libraritë. Isshtë një dramë historike që i merr haptazi konfliktet midis Crawleys dhe shërbëtorëve të tyre si burim frymëzimi. Rezultati? Një sukses i madh në mesin e publikut dhe kritikëve të specializuar.

Mënyra e afrimit të tregimeve rreth aristokracisë evropiane të fundit të shekullit XIX dhe fillimit të shekujve të XX-të ndryshoi rrënjësisht pas vitit 2010. Atë vit u lëshua Downton Abbey, një nga serialet më të suksesshëm televiziv britanik ndonjëherë, krijuar nga skenaristi fitues i Oskarit Julian Fellowes. Suksesi i jashtëzakonshëm i këtij produksioni shpërbëu një paradigmë të vjetër: dramat (gjoja) historike nuk shesin.

Për autorin, Anne Jacobs

Një talent i fshehur

Ai lindi në 1941, në Saksoninë e Ulët, në atë kohë shteti më i madh federal në Gjermani. Shkrimtarja ka qenë veçanërisht xheloze me mbrojtjen e jetës së saj private, prandaj detajet nuk janë të bollshme. Vështirë se ka ndonjë siguri rreth Anne Jacobs. Midis tyre, studimet e tij në muzikë dhe gjuhë. Gjithashtu, për një kohë të gjatë ajo iu përkushtua mësimdhënies si mësuese e shkollës së mesme.

Profesioni letrar (por jo profesioni) arriti tek ai në një moshë relativisht të përparuar. Veprat e tij të para u botuan në fund të shekullit të XNUMX-të, kur ai vendosi t'i përkushtohej tërësisht letrave. Një numër romanesh historikë e lejuan atë të merrte pavarësinë financiare, vetëm sa të duhej të shkruante. Edhe pse larg çdo njohje publike, pasi ai përdori disa pseudonime për të qëndruar në hije.

Fshati i pëlhurave, libri që ndryshoi gjithçka

Në vitin 2014 ai vendosi të publikojë me emrin e tij të vërtetë. Ai do ta bënte atë me kapitullin e parë të asaj që ai ka njohur në intervista të ndryshme, ishte konceptuar gjithmonë si një trilogji. Fshati i pëlhurave ishte një shitës më i mirë diskret. Sidoqoftë, titulli i dha Jacobs një vend të shquar midis shkrimtarëve të sotëm gjermanikë. Vlerësimet e lexuesve ishin mjaft entuziaste, pavarësisht disa kritikëve që thjesht e shikuan atë si një libër "prozë të saktë".

Një vit më vonë, ishte nisja e Bijat e qytetit të pëlhurave, popullariteti i së cilës e bëri Anne Jacobs një autore të shpeshtë në mesin e publikut teutonik. Me këtë tekst shkrimtarja tregoi aftësinë e saj për të prezantuar një trillim në mes të një konflikti të vërtetë historik: Lufta e Parë Botërore. Përveç krijimit të një historie të hollësishme korale, e cila —përtej përqendrimit të gjithë vëmendjes te protagonisti i saj - ruan njëtrajtësinë e plotë.

Trashëgimia e fshatit të pëlhurave: e vërteta para dhe pas

Mbyllja e trilogjisë u botua (në të dy gjermanisht dhe Spanjisht) në 2019. Megjithëse Jacobs kishte arritur një sukses të rëndësishëm jashtë vendit me këstet e mëparshme, shenjtërimi i tij "" i brendshëm nuk erdhi deri Trashëgimia e fshatit të pëlhurave. Nga rruga, suksesi në shitje i kësaj do të thoshte një kërkesë më të madhe për paraardhësit e saj.

Lexuesit e rregullt të historisë së Melzer ishin të kënaqur me përfundimin. Për ta, "të vonuarit" ishte një epifani. Një histori e freskët dhe argëtuese, e pasur me burime dhe formula që janë testuar tashmë, por janë akoma efikase.

Argument nga Vajzat e fshatit të pëlhurave

Një rezidencë e madhe në Augsburg e kthyer në spitalin e luftës shërben si skena kryesore. Një fabrikë rrobash zë "skenën" alternative. Së bashku me dramat e ngjallura midis personazheve - gjithmonë të pranishme konflikte par ekselencë brenda marrëdhënieve njerëzore - ishte e pashmangshme të përfshihej një element kryesor: Lufta e Madhe. Ndodhi në një kontekst ku kualifikuesi "Lufta e Parë Botërore" nuk ekzistonte në të vërtetë, sepse gjatë kësaj lufte, askush nuk mendoi se do të kishte një vazhdim.

Ndër hijeshitë e nën-zhanrit të trillimit historik është përforcimi i vërtetësisë. Nga njëra anë, një fakt "real" dhe "i padiskutueshëm", për të cilin të gjithë i dinë rezultatet e tij (të paktën pjesërisht). Nga ana tjetër, disa personazhe me të cilët është e lehtë të zhvillosh ndjeshmëri. Kështu që, lexuesi merr një grua të rrezikshme, një pretendent të pashëm dhe të pasur, një tragjedi familjare, dëshira për të përmirësuar ... dhe sekrete të mëdha dhe skandaloze familjare.

Analizë

Një përzierje efikase

Anne Jacobs.

Anne Jacobs.

Efikasiteti dhe stili i demonstruar nga Jacobs për të përzier të gjithë këta elementë, janë aspektet diferenciale që e bëjnë të veçantë trilogjinë e tij. Këta faktorë janë shumë të dukshëm në kapitullin e ndërmjetëm, Vajzat e fshatit të pëlhurave. Për shumë shkrimtarë, mbijetesa në pjesët e dyta nuk është gjithmonë e lehtë. Sidoqoftë, Jacobs kalon me A-të.

Jo vetëm që e rrit frymën e zhvilluar me këstin e saj të parë, ajo, gjithashtu, i vërtetë ndaj strukturës së një trilogjie, ai tregon një aftësi të jashtëzakonshme për të "errësuar qiellin" e personazheve të tij. Fakti i thjeshtë i të jetuarit bëhet një detyrë titanike, për të cilën dashuria (gjithmonë dashuria) mund të shërbejë si balsam dhe si helm.

Jo origjinale?

Në përgjithësi, e tërë trilogjia e Fshati i pëlhurave bie brenda asaj që ne do ta quanim "roman i saktë". Sigurisht, posaçërisht Bijat e shtëpisë së pëlhurave. Sidoqoftë, deri diku pretendohet se shkrimtarit i mungon origjinaliteti. Ky është një problem? Përgjigja e shkurtër është jo. Pavarësisht nga mungesa (e dukshme) e elementeve të reja dhe surprizave, historia kurrë nuk tregon gropa.

Jacobs thellohet në përshkrimet e personazheve të tij dhe, kryesisht, ndjenjat e tyre. Në këtë mënyrë, shkrimtarja saksone jo vetëm që arrin të ruajë interesin për komplotin, ajo gjithashtu arrin rritjen e protagonistëve. Në të njëjtën kohë, ai përdor një formulim të pastër, jashtëzakonisht të rrjedhshëm (pavarësisht nga sasia e madhe e të dhënave dhe emrave të saktë), pa hapësirë ​​për konfuzion.

Historia si sfond

Besnik i profesionit të tij të mësimdhënies Shkrimtarja gjithashtu përfiton nga historia e saj për të bërë të njohur për një pjesë të madhe të publikut një moment të rëndësishëm në historinë gjermane. Sigurisht, nuk mund të përshkruhet si një roman lufte, megjithatë, Vajzat e fshatit të pëlhurave ofron një përmbledhje të mënyrës se si shoqëria gjermane, si aristokracia ashtu edhe kastat më pak të favorizuara ekonomikisht jetuan përmes një konflikti që ndryshoi botën përgjithmonë.

Jacobs beson fuqimisht në histori të trilluara - Në rastin e tij të veçantë, në romanet "fiction historike" - si mjet i vlefshëm për shpërndarjen e disa fakteve në publik. Këto janë ngjarje që shënuan një brez dhe transformuan botën përgjithmonë. Për më tepër, pasi të lexojnë trilogjinë, lexuesit janë kurioz të zbulojnë më në detaje ngjarjet e ndodhura gjatë kësaj periudhe.

Citim nga Anne Jacobs.

Citim nga Anne Jacobs.

Një roman që ka dhënë ndikim

Kritikët gjithmonë luajnë një rol të rëndësishëm kur flasin për ndonjë manifestim artistik. Por kur arti dhe tregtia shkojnë dorë për dore, si me industrinë e botimeve, faktori me të vërtetë i rëndësishëm është reagimi i publikut. Prandaj, në rastin e Anne Jacobs dhe Bijat e qytetit të pëlhurave, përgjigja është unison: është një roman që ia vlen të lexohet.

Vlerësimet pozitive mbështeten më tej nga numri i kopjeve të shitura: më shumë se 3 milion kopje në të gjithë botën. Prandaj, çdo dyshim pastrohet para premisë së mëposhtme: është një sukses letrar në çdo kuptim të shprehjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.