Biggles. Kapiteni WE Johns aviatori më i famshëm anglez

Kapiten James bigglesworth është emri i pilotit anglez të krijuar nga homologu i tij William Earl Johns, por të gjithë e njohin atë si biggles. Shumë i njohur në botën anglo-saksone, ai është protagonist i librave që Johns shkroi dhe që, pas Enid Blyton, e ngriti atë në vendin e dytë Shkrimtari më pjellor i romaneve të rinisë dhe fëmijëve të kohës së tij. Rreth Biggles ka 104. Dhe ata prej nesh që tashmë kanë një moshë të caktuar me siguri e njohin atë nga e tija version filmi, tashmë kult, që u bë në 80. Kjo eshte nje rishikim personazhi dhe krijuesi i tij.

Kapiteni William Earl Johns

William Earl Johns lindi në 1893 në Bengeo, Hertford, dhe vdiq në 1968. Ishte Ushtar dhe pilot RF C (Korporatat Mbretërore Flying), trupi i mëparshëm i asaj që ishte më vonë RAF), gjatë Luftës së Parë Botërore. Ishte gjithashtu ilustrues dhe shkrimtar jo vetëm nga seria e madhe e romaneve për Biggles, që synojnë audiencat e reja, por edhe nga trillim shkencor, artikuj dhe tregime të shkurtra.

Pasi la shërbimin ai krijoi revistën Fluturimi Popullor, për t’i sjellë lexuesit më afër pasionit tuaj për aeronautikën. Në të ishte ku e tij alter ego, Kapiten James Bigglesworth, en 1932. Dhe arritja e tij e madhe ishte padyshim e vërtetësi më autentike në tregimin e historive të tyre. Kjo dhe di vazhdo gjithashtu me të Romantizmi të kohës, pavarësisht nga konflikti i tmerrshëm botëror.

Pra, ne kemi llogarinë e dorës së parë të luftime qensh dhe histori personale nga pilotët kryesorë të saj, burra të mësuar të rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë dhe çdo orë, dhe të vetëdijshëm se kjo orë mund të jetë e fundit. Ky realitet i rrëfimit të tij është edhe më i prekshëm kur disa nga referencat e tij ishin emra të ngjashëm Manfred Von Richthofen, pothuajse karaktere letrare në vetvete.

Kapiteni Johns gjithashtu shkruajti romane për një pilot femër (Joan Worrals) ose a pionier i udhëtimeve në hapësirë (Timothy TigerClinton).

James Bigglesworth, Biggles

Johns prezantoi Biggles në faqet fillestare të romanit të parë në seri, Skuadra e Deveve, botuar këtu nga botuesi Edhasa. Biggles është portret të shumë burrave si ai dhe shokët e tij të skuadrës, të cilat saktësisht fluturuan në ato biplanë të famshëm britanikë. Ai gjithashtu vendos një përmbledhje të cilësive të tilla si instinkt, temeriteti, zgjidhje, e vërtetë rebelim dhe pika e saj e hijeshisë dhe kalorësisë në atë kohë. Biggles ka marrë më shumë forma në komikSeriale televizive y serial radio stacioni (i cili u transmetua nga radio Australiane) dhe film.

Como kuriozitet thonë se suksesi ndërkombëtar i Biggles nuk erdhi këtu për shkak të censurim, i cili rishikoi disa tituj që u botuan në Spanjisht në vitet XNUMX. Ata nuk e pëlqyen shumë atë España u shfaq në novela që në Mbretërinë e Bashkuar është përdorur për propaganda e luftës të aleatëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

biggles - Filmi

De  John hough, premierë në 1986. Për filmat më fanatikë të aventurave të asaj dekade, tashmë është një titull kulti. Ajo paraqiti një kast yjor të emrave britanikë si Neil Dikson o Pjetri nxiton, në rolin e fundit që ai bëri. Dhe skenari përmban variantin e udhëton në kohë, që gjithmonë jep lojë, dhe humor dhe dramë të shtuar në pjesë të barabarta. Ankandi është gjithashtu një shumë kolonë zanore e mirë me tema nga Jon Anderson, Mötley Crue dhe Deep Purple.

Pra protagonistët janë Jim ferguson, Një publicist nga New York që, pa ditur si dhe pse, udhëtojnë në Evropë në 1917 në mes të Luftës së Parë Botërore. Aty takohet biggles. Të dyja rezultojnë të jenë një lloj miqsh shpirti që, pavarësisht nga koha dhe hapësira, paraqiten për të ndihmuar njëri-tjetrin kur janë në telashe. Më e rëndësishmja që ata do të kenë do të jetë shkatërrimi i një arme të fuqishme që gjermanët fshehin. Çështja është që ata të gjithë mund të përfundojnë përballë njëri-tjetrit në një kohë të gabuar.

Burimi: Edhasa Editorial


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.