Bestiari i Axlin

Fraza nga Laura Gallego.

Fraza nga Laura Gallego.

Bestiari i Axlin është një vepër e letërsisë fantastike e shkrimtares së shquar valenciane Laura Gallego. Është publikuar në prill 2018 dhe është vendosur në një vend të shkatërruar nga përbindëshat brutalë. Është romani i parë i trilogjisë GUardianët e Kështjellës; plotësojeni atë: Sekreti i Xein (2018) dhe misioni i Rox-it (2019).

Falë përpjekjeve të saj, Laura Gallego është kthyer në një pikë referimi në zhanrin e fantazisë, duke lënë një përshtypje të thellë tek audiencat e reja. Saga Kujtimet e Idhun Është një nga botimet e tij më të botuara, prej të cilit janë shitur më shumë se 1 milion kopje. Ebestiari i Axlin përfaqësonte një kthim triumfues nga ana e gruas valenciane; rrëfimi u prit aq mirë sa u shpërblye në vitin 2019 nga revista Tempulli i njëmijë dyerve si romani më i mirë kombëtar që i përket një Saga.

Përmbledhje e Bestiari i Axlin

Një botë ndryshe

Banorët e një territori të gjerë sulmohen çdo ditë nga monstra të frikshme. Këto qenie të liga janë të përkushtuara për të vrarë dhe gllabëruar njerëzit pa dhembshuri, duke mbjellë tmerr kudo që kalojnë. Njerëzit—të dorëhequr ndaj rrethanave që i prekën—janë gjithmonë të izoluar, me një rutinë të thjeshtë të fokusuar në mbijetesën sa më gjatë të jetë e mundur.

Një grua e re e veçantë

Axlin është një i veçantë vajzë e re që jeton në një rajon të vogël i fshikulluar nga katër lloje përbindëshash. Kur ishte fëmijë, ajo u sulmua nga një ekzemplar i njohur si "nyjë". Pavarësisht se i mbijetoi sulmit, kyçin e këmbës tuaj ai ishte i lënduar dhe si pasojë ajo ishte e çalë. Paaftësia e tij nuk e lejon atë të lëvizë me shkathtësi ose të vrapojë përpara një sulmi.

Lloji i ri

Sepse ai nuk mund të mbrohet me padurim, Axlin kërkon mënyra të tjera për të ndihmuar shokët e tij. Është si një ditë shkruesi i fshatit i ofron ta mësojë të lexojë e të shkruajë, që do të zëvendësohet në të ardhmen. Edhe pse këto janë aftësi jashtëzakonisht të rëndësishme, askush nuk ishte i interesuar t'i mësonte ato, ata i nënvlerësuan; Megjithatë, e reja pranoi. Vite më vonë, kur ky njeri vdiq, Axlin u bë shkruesi i ri i enklavës.

Libër për monstrat

Ngadalë aftësia e tij u rrit, ashtu si kurioziteti i tij për të ditur më shumë për monstrat. Sa herë që një grup kthehej nga ekspeditat, ajo i pyeti për përvojat e tyre dhe tiparet e qenieve të pamëshirshme. I gjithë informacioni u dokumentua në një libër, për të bërë një udhëzues në mënyrë që brezat e ardhshëm të mbroheshin kundër tyre.

Peaventurë e lehtë

Interesi i tij rritet edhe më shumë kur vëren se ka edhe lloje të tjera përbindëshash, kështu që ai merr një vendim të rëndësishëm. Axlin vendos të ndërmarrë një udhëtim të gjatë për të hetuar dhe marrë të dhëna nga përvoja e tij. Kështu nis vajza e re një aventurë në të cilën do të gjejë ekzemplarë shumë të rrezikshëm. Kjo i bën tekstet tuaja edhe më të vlefshme, duke u bërë një bestiar i plotë.

Një qytet unik

Në rrugë, Axlin do të takohemi personazhe të rinj që do të jenë vendimtarë në jetën e tij, si p.sh Xein. Po kështu, ai do të zbulojë se ka një qytet pa monstra quajtur Citadel, kështu që fokusohet në arritjen atje. Ndërmarrja e këtij misioni të ri e emocionon shumë atë dhe duke e supozuar atë do të dijë se kush është në të vërtetë në anën e saj. Megjithatë, kur të mbërrini në "faqen e lëshuar" do të kuptoni se me të vërtetë nuk ishte ajo që prisnit.

Të dhënat themelore të punës

strukturë

Bestiari i Axlin është një roman fantazie të zhanrit infantil/juvenil që ka 37 kapituj që shpalosen në pak më shumë se 500 faqe. Ndodhet në një botë të goditur nga përbindëshat dhe e ndarë në enklava. Historia Tregohet në vetën e tretë nga personazhe të ndryshëm; ka një histori të rrjedhshme nga fillimi në fund.

Figurë

boshti

Ajo është protagonistja e romanit. Historia fillon si një vajzë dhe në rritjen e saj gjatë gjithë komplotit mund të shihni se si ajo piqet me çdo provë që kalon. Vendimet e saj të mençura e bëjnë atë të jetë një trim grua e re që përfundon duke u bërë shkruese e fshatit të saj, si rezultat i të cilit vendos të ndërmarrë një mision të mundimshëm dhe të rëndësishëm në favor të banorëve të tjerë: të përpunojë një bestiar.

Xein

Ai është një tjetër protagonist i tregimit të cilit autori i kushton disa kapituj. Ai është një i ri që jeton me nënën e tij në një nga enklavat, të dy janë totalisht të izoluar derisa të mbërrijë Axlin. Jeta e tij kërkon një ndryshim të madh nga të qenit një djalë i vetmuar në një aspirant të një grupi të quajtur "The Guardians".

Rreth autorit, Laura Gallego

Laura Gallego.

Laura Gallego.

Lindja dhe qasja e parë ndaj letrave

Laura Gallego García lindi të martën, më 11 tetor 1977 në komunën Valenciane të Quart de Poblet në Spanjë. Që në fëmijëri ajo ka qenë e apasionuar pas letërsisë, dëshmi për këtë është se Në moshën 11-vjeçare - së bashku me një mik - ai filloi të shkruante një libër fantazi. U deshën tre vjet për ta bërë atë, dhe përfundoi të ishte një histori gati 300 faqesh e quajtur Zodiaku, një botë ndryshe, por nuk e publikuan.

Studimet universitare dhe botimi i parë

Pas përfundimit të studimeve të mesme, ai u regjistrua në Universitetin e Valencias, në karrierën e Filologjisë Hispanike. Në atë kohë, Laura kishte shkruar tashmë 13 libra, të gjithë u ishin dërguar botuesve dhe konkurseve, por nuk kishte arritur t'i botonte. Derisa erdhi numri 14, Fundi i botës (1999), vepër për të cilën autori fitoi çmimin Barco de Vapor nga Editorial SM.

Një vepër frytdhënëse

Gallego vazhdoi të shkruante pa u ndalur, vepra e tij e radhës ishte tetralogjia Kronikat e Kullës (2000). Ai botoi edhe vepra individuale, si p.sh Kthimi në ishullin e bardhë (2001) dhe Vajzat e Tarës (2002). Në vitin 2003 iu dha edhe një herë çmimi vjetor nga Editorial SM, me La legjenda e mbretit endacak. Ky sukses u pasua nga vepra të tjera si: Koleksionisti i orëve të jashtëzakonshme (2004).

Një karrierë me një ngjitje të pandalshme

Nga ajo pikë, Karriera letrare ka qenë në rritje, me prezantimin e disa librave të pavarur dhe pesë sagave. Ndër këto të fundit mund të përmendim trilogjitë Kujtimet e Idhun (2004) y Kujdestarët e kështjellës (2018). Po kështu, Gallego u fut në zhanrin e realizmit letrar me serialin Sara y golashënuesit, i cili përmban 6 libra.

Është karriera e saj e madhe letrare, valencianja ka botuar më shumë se dyzet romane - kryesisht fantazi - dhe është përkthyer në disa gjuhë.

Çmime të tjera të rëndësishme që ai ka marrë

 • Cervantes Chico i Letërsisë Rinore (2011)
 • Letërsia Kombëtare për Fëmijë dhe të Rinj në 2012 nga Aty ku këndojnë pemët (2011)
 • Imaginamalaga 2013 nga Libri i Portaleve (2013).

Vepra nga Laura Galler

Fraza nga Laura Gallego.

Citim nga Laura Gallegog

o

Libra individualë

 • Fundi i botës (1999)
 • Kthimi në Ishullin e Bardhë (2001)
 • Postieri i ëndrrave (2001)
 • Vajzat e Tarës (2002)
 • Mandrake (2003)
 • Ku është Alba? (2003)
 • Legjenda e Mbretit Endacak (2003)
 • Një fantazmë në ankth (2004)
 • Maksi nuk të bën më të qeshësh (2004)
 • Bijë e natës (2004)
 • Koleksionisti i orëve të jashtëzakonshme (2004)
 • Alba ka një mike shumë të veçantë (2005)
 • Perandoresha e eterit (2007)
 • Dy qirinj për djallin (2008)
 • Aty ku këndojnë pemët (2011)
 • Libri i portaleve (2013)
 • Enciklopedia e Idhún (2014)
 • Të gjitha zanat e mbretërisë (2015)
 • Kur më shihni (2017)
 • Për një trëndafil (2017)
 • Gjithçka që mund të ëndërroni (2018)
 • Cikli i perandorit të përjetshëm (2021)

Sagat

 • Kronikat e Kullës:
  • Lugina e Ujqërve (2000)
  • Mallkimi i Mjeshtrit (2001)
  • Thirrja e të vdekurve (2002)
  • Fenris, Elf (2004)
  • Kujtimet e Idhun:
   • Rezistenca (2004)
   • Treshe (2005)
   • Panteon (2006)
   • Sara dhe Goleadoras:
   • Krijimi i ekipit (2009)
   • Vajzat janë luftëtare (2009)
   • Golashënuesit më të mirë në kampionat (2009)
   • Futbolli dhe dashuria janë të papajtueshme (2010)
   • Shënuesit nuk dorëzohen (2010)
   • Goli i fundit (2010)
  • Aventurat rastësisht:
   • Magjistar rastësisht (2012)
   • Heronj rastësisht (2016)
  • Kujdestarët e Kështjellës:
   • Bestiari i Axlin (2018)
   • Sekreti i Xein (2018)
   • Misioni i Roxit (2019).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)