Bernard Minier. Rishikimi i serisë së tij nga Majori Martin Servaz

Bernard Minier, një nga emrat më të mëdhenj në polar francés, lëshoi ​​një roman të ri ditën e kaluar 1. Bëhet fjalë për gjueti (Gjuetari) dhe është pjesa e 6-të që luan krijesën e saj më të famshme, komandantin Martin Servaz. Por… është botuar në tokat galike, tani për tani, dhe këtu ne tashmë jemi vonë për këtë dhe atë të mëparshmin Lugina (Lugina) Ia vlen kjo rishikimi i serisë të policisë suaj të njohur për të dhënë një telefonatë zgjimi dhe që ata së shpejti të arrijnë lexuesit tuaj të përkushtuar midis të cilëve unë llogaris veten time.

Bernard Minier

Bernard Minier lindi në Béziers në 1960. Ai do të ishte një mjek dhe gjithashtu punoi për Shërbimin Doganor përpara se t'i përkushtohej tërësisht letërsisë. Në vitin 2011 ai botoi Nën akull, i pari nga 6 romanet që luan Martin Servaz, dhe suksesi i tij i jashtëzakonshëm e çoi atë në krye të vendit melodramë Psikologjik francez, ku ka disa më shumë se autorë të shquar. Më poshtë ishin Rrethi, mos e fik dritën, natën dhe të dy që mbeten për të arritur këtu. DHEs fituesi i vetëm dy herë i Çmimi Polar në Festivalin e Konjakut dhe vepra e tij është përkthyer në njëzet vende dhe është shitur në më shumë se dy milion kopje.

Karakteri i tij më i njohur është Martin Servaz, komandant i Policia e Toulouse. Instinkti, vendosmëria dhe dhembshuria e saj, si dhe a brishtësia e hapur emocionale fryt i përfshirjes së tij të madhe profesionale, ata e kanë kthyer atë në një nga më të ndjekurit të zhanrit.

El univers rreth Servaz ata mbushin e tyre bijë dhe një ekip të shokëve kush është me të për të mirën dhe më të keqen. Dhe gjithashtu e tij nemesis, një psikopat i pamposhtur që e ndjek pa pushim. Por ai kurrë nuk i mungon vendosmëria për të kapërcyer frikën e tij dhe për ta bërë atë mirë.

Seri e Martin Servaz

Nën akull

Titulli i parë i vendosur në dhjetor 2008 dhe me peisazhin e një lugine të thellë të Pirenejve ku, gjatë rrugës për të punuar, punonjësit e një hidrocentrali zbulojnë trupi i një kali pa kokë. Servaz është në krye të hetim që duket të jetë rasti më i çuditshëm i gjithë karrierës së tij. Por gjithçka tregon se ky është fillimi i një makthi të gjatë dhe të tmerrshëm në të cilin qëndron psikopati i rrezikshëm Julian Hirtmann.

U bë një adaptim televiziv në të cilën Charles berling Ai vuri fytyrën në të, me një ndarje mendimesh midis publikut, veçanërisht atij letrar.

Rrethi

Këtu Servaz merret me një vrasje e tmerrshme në një qytet të vogël kolegji nga Franca Jugperëndimore, ku një fqinj i telefonon policisë për të paralajmëruar se një i ri është ulur pranë pishinës së viktimës, e cila është plot me kukulla lundruese. Kjo Joven, i cili duket i vetmi i dyshuar, është fëmijë i vetëm i Marianne, dashuria e madhe e Servaz dhe të cilën ai nuk e ka parë për më shumë se njëzet vjet. 

Mos e fikni dritën

Pas të madh Golpe duke vuajtur në fund të titullit të mëparshëm, Servaz ka qenë të internuar në një qendër për policët, duke luftuar për ta kapërcyer atë. Por një ditë ai merr me postë çelësin e një dhome hoteli në të cilën një artist u vetëvra një vit më parë. Intriga e çon atë të hetojë vetë në të njëjtën kohë me një gazetar radioje, Christine Steinmeyer, gjithashtu gjeni letrën e një vetëvrasjeje.

Të dy do të takohen y ata do ta gjejnë veten të përfshirë në situata gjithnjë e më të çuditshme që do të rrezikojnë gjendjet e tyre të brishta shpirtërore.

Noche

El vrasje e një gruaje të re në një kishë në veri të Norvegji merre agjentin Kirsten nigaard, të Policisë së Oslos, për të hetuar në një platformë nafte në Detin e Veriut. Aty ai zbulon se një nga punëtorët ka ikur duke lënë një sërë shenjash që tregojnë Servaz. Nigaard do të mbërrijë në Francë për t'u bashkuar me të në kërkimi dhe kapja që duket përfundimtare e psiko hirtmann, edhe një herë prapa më të keqes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.