Berlin 30 vjet pas rënies së murit. Dhe më shumë histori nga kryeqyteti gjerman

Janë përmbushur tani 30 vjet pas rënies së Murit të Berlinit, simboli i fundit i Luftës së Ftohtë midis blloqeve të ndara pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Sot sjell gjysmë duzine tituj rreth kryeqytetit gjerman, kaq shumë vite të ndara me atë mur, dhe sot një nga më të gjallët dhe më të përparuarit në botë. Ata janë histori të ndryshme në kohë të ndryshme të një Berlini gjithnjë magjepsës. Që kur ese historike tek klasikët tashmë nga roman krimi. Le të shohim.

Berlin Rënia: 1945 - Antony Beevor

Asgjë për të kuptuar Berlinin e ndarë nga ai mur sesa të shkosh origjina e arsyes tuaj, nëLufta e Dyte Boterore dhe dy blloqet hegjemonike që rezultuan në fund. Dhe Antony Beevor është një nga historianët që ka ditur më mirë ta tregojë atë. Në këtë libër ai rindërton beteja e fundit e madhe evropiane e konfliktit që supozonte humbjen dhe rënien e Rajhut të Tretë.

Me të tijin dokumentacion rigoroz dhe ngarkesë më epike dhe politike, Beevor përshkruan të dy kompleksitetin e madh operacionet ushtarake dhe vendimet e komandantëve të tyre si p.sh. ndjenjat e civilëve bllokuar në një qytet të shkatërruar pothuajse plotësisht.

Rënia e murit të Berlinit - Ricardo Martín de la Guardia

Martin de la Guardia është Profesor i Historisë Bashkëkohore nga Universiteti i Valladolidit dhe këtu, me shumë aftësi dhe aftësi analitike, na thotë ai ato ngjarje përfundimtare që shënoi fatin e Gjermanisë që nga disfata e saj në luftë. Se si Berlin, me atë mur të ngritur në 1961, ai u bë simbol i Evropës gjithashtu i ndarë.

Pas murit - Roberto Ampuero

Ky shkrimtar kilian rrëfen në këtë histori historike i zhgënjyer dhe në vetën e parë vitet që ai jetoi në Republika Demokratike Gjermane, ku arriti ai më pas ikin nga diktatura kiliane kur ai ishte anëtar i Rinisë Komuniste të atij vendi. Atje ai gjeti solidariteti i qeverise komuniste, por edhe me një sistem shtypës, i prapambetur ekonomikisht dhe kulturorisht, dhe se arriti të qëndronte në këmbë vetëm falë shtetit policor dhe trupave sovjetike.

Të gjitha të mirat - Cesar Pérez Gellida

Ne jemi duke shkuar tek Lufta e ftohte me këtë roman nga një referencë letrare tashmë nga vendi ynë si Pérez Gellida. Në këtë libër ai tregon historinë e Viktor Lavrov, një talent i ri nga KGB stacionuar në Berlin gjatë kësaj kohe. Aty ai merr një detyrë delikate që do të provojë njohuritë e tij mbi psikologjinë kriminale dhe talentin e tij si një agjent i inteligjencës. Por do të kalojë me të përpjekjet e kryeinspektorit të Kriminalpolizei, Otto Bauer, për të zgjidhur vdekjet e pesë të miturve që duken të lidhur me njëri-tjetrin dhe që autoritetet e RDGJ-së nuk duan të njohin.

Hijet mbi Berlin - Volker Kutscher

Dhe me këtë seri nga Kutscher dhe tjetra nga Kerr Shkojmë në Berlinin e hershëm, atë të viteve '30, kur ajo që do të ndodhte së shpejti nuk ishte parashikuar ende, por errësira tashmë po afronte në historinë gjermane. Ky titull nga shkrimtari dhe gazetari gjerman Volker Kutscher është i pari në krye me detektivin e tij Gereon rath, një komisioner i ri nga Këlni.

Rath dërgohet në Berlin për të punuar në departamentin e krimeve seksuale. Por ju do të kapeni pas çështjes rastësisht të vdekjes së një shtetasi rus. Hetimi i tij e çon atë nëpër një terren shumë të rrezikshëm që përfshin Sovjetikët, një sasi të madhe ari, madje edhe njerëz përreth tij.

Manushaqe marsi - Philip Kerr

Dhe ne përfundojmë me ndoshta seriali më i njohur i romaneve të krimit i vendosur në Berlin, atë të shkrimtarit Skocez Philip kerr, ndërroi jetë vitin e kaluar, dhe më shumë se i famshëm i tij Bernie gunther. Ky është titulli i parë i trilogjisë, Berlin Noir, veprimi i të cilit ndodhet në 1936, kur Lojërat Olimpike do të fillojnë. Gunther, një ish-polic dhe detektiv privat i specializuar në kërkimin e personave të zhdukur, duhet të hetojë dy vdekje që prekin pozicionet më të larta të partisë naziste.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.