Benito Pérez Galdós, përfaqësuesi më i lartë i Realizmit Spanjoll

Benito Pérez Galdós, së bashku me Leopoldo Alas «Clarín», janë përfaqësuesit më të lartë të Realizëm spanjoll. Sidoqoftë, sot ne injorojmë të dytin, të cilin do ta diskutojmë së shpejti në një artikull tjetër dhe përqendrohemi mbi të gjitha te puna e të parit, Galdós.

Benito Pérez Galdós dhe romani i tij

Në veprën e Galdós-it, kryesisht dallohet prodhimi i tij i madh romancier, në të cilin dallohen disa grupe:

 • L Episodet Kombëtare ato përbëjnë një grup prej 46 romanesh që rrëfejnë historinë e Spanjës nga beteja e Trafalgarit deri te restaurimi monarkik. Titujt e tij më të spikatur në këto Episode Kombëtare janë "Trafalgar", "Bailen" y "Saragossa".
 • Në romanet e hershme të Galdós, kjo haptas manifeston gjendjen e tij progresive: Personazhet që përfaqësojnë ide të përparuara në përgjithësi ballafaqohen me të tjerët që janë konservatorë, të cilët përfaqësojnë intolerancë dhe moskokëçarje. Punime të tilla si "Zonja perfekte" (1876), "Lavdi" (1877) y "Familja Leon Roch" (1878) Shumica e këtyre romaneve kanë të bëjnë me «Romane tezë»Me fjalë të tjera, faktet e paraqitura janë në shërbim të një ideje dhe personazhet nuk tregojnë akoma karakterizimin kompleks të fazave të mëvonshme.
 • Nga ana tjetër, Galdós, plotësisht pjekuria letrare, shkruan romane bashkëkohore spanjolle. Në to, zgjidhni një qëndrim më objektiv dhe të heqë dorë nga një qasje ideologjike aq e dukshme. Në këto romane gjithashtu perceptohet ndikimi natyralist, por nuk arrin të vendoset në këtë lëvizje pavarësisht përdorimit të teknikave tipike të natyralizmit. Madrid është zakonisht qyteti i zgjedhur nga shkrimtari për këto romane: «Tormento» (1884), "La de Bringas" (1884), "Mjau" (1888) y «Fortunata dhe Jacinta» (1887).

 • Nga 1889, periudha e fundit e prodhimit të autorit. Kjo karakterizohet nga shpirtërimi i veprave të tij, pasi Galdós përqendrohet te qenia njerëzore dhe kuptimi i ekzistencës së tij. Në këtë periudhë, ai eksperimenton me teknika të reja narrative dhe përfshin elemente të tilla si ëndrrat, simbolike apo fantastike. Romanet si p.sh. "Realiteti" (1889), «Angel Guerra» (1891), "Tristana" (1892), "Nazarín" (1895) ose "Mëshirë" (1897).

Idetë dhe tema e punës së tij

Ekzistojnë një numër idesh dhe temash që mund të konsiderohen plotësisht "Galdosiane":

 1. La kritika sociale. Galdós ndjen respekt të madh për klasat e pa privilegjuara, të tilla si lypësit, të sëmurët ose të gjymtuarit, në të njëjtën kohë që ai tregon një shkëputje ndaj atyre që nuk janë përshtatur në kohën e tanishme, siç janë klerikët, fisnikët ose përtacët. Klasa shoqërore që kritikon më shumë në punën e tij është borgjezia.
 2. La politikë, e cila ndiqet penalisht nga perspektiva historike e momentit. Ka vepra që janë analiza shumë të suksesshme të së tashmes dhe të kaluarës së afërt të autorit të tyre. Në këto shfaqet fryma liberale, republikane dhe socialiste që kryesonte evolucionin e ideve të tij. Galdós përparon drejt një vizioni pesimist të historisë, veçanërisht në moshën e tij të vjetër, gjë që e bën atë të konsiderojë fatin tragjik të vendit si diçka të rrënjosur thellë në Spanjisht.
 3. La fe. Ai është kundër fuqisë së klerit, megjithëse zbulon simpati për priftin ungjillor.

Stili realist i Galdós

Galdós krijon në veprat e tij një univers imagjinar besnik ndaj realitetit. Shoqëria bashkëkohore është, në fakt, burimi i tij i frymëzimit. Kështu, në fjalën e tij hyrëse në Akademia Mbretërore Spanjolle, e cila titullohet dukshëm "Paraqisni shoqërinë si një temë e re", thuhet:

«Imazhi i jetës është Romani, dhe arti i kompozimit të tij qëndron në riprodhimin e personazheve njerëzorë, pasioneve, dobësive, të mëdhenjve dhe të vegjëlve, shpirtrave dhe fizionomive, gjithçkaje shpirtërore dhe fizike që përbën ne dhe ne përreth, dhe gjuhës, e cila është shenja e racës, dhe banesat, të cilat janë shenja e familjes dhe veshja, e cila krijon gjurmët e fundit të jashtme të personalitetit: e gjithë kjo pa harruar se duhet të ketë një ekuilibër të përsosur besnik midis saktësisë dhe bukurisë së riprodhimit. 

Dialogët dhe humori janë gjithashtu aspekte themelore të stilit të Galdós.

Nëse ju pëlqen romani i stilit realist, nesër do të vazhdojmë të thellohemi në të, duke analizuar edhe yllin shkrimtar tjetër të kësaj lëvizjeje: Leopoldo Mjerisht «Clarín».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.