Gangster, bashkëpunëtor, kriminel, i arratisur dhe shkrimtar.

1707590_a1-6261753-16261753_800x601p

Fotografi nga José Giovanni.

Gjatë historisë kemi pasur raste kur vetë jeta e disa shkrimtarëve ka tejkaluar shumë çdo trillim letrar që ata vetë, ose të tjerët, mund të kenë krijuar. Jetë shumë larg prototipit të autorit të burgosur me orë e orë të tëra në vendin e tij të krijimit, larg çdo të keqeje dhe të përqendruar vetëm në kulturë dhe letërsi.

Logjikisht, megjithëse ekzistojnë këto lloje qeniesh midis shkrimtarëve që ka dhënë njerëzimi, më duhet të pranoj se as kjo nuk është gjëja e zakonshme, pavarësisht nga fakti se ky imazh mund të jetë i përhapur në ideologjinë e shoqërisë sonë.

Gjithsesi, Mendoj se ka pak shkrimtarë që kanë pasur një jetë dhe një histori personale si ajo e francezëve me origjinë nga Korsika, José Giovanni. Një jetë rrënjësisht antagoniste ndaj asaj që mund të supozohet ai i një shkrimtari i cili, për pjesën më të madhe të ekzistencës së tij, ishte përfshirë në vrasje, bashkëpunime, zhvatje dhe krim në një Evropë të trazuar në fund të Luftës së Dytë Botërore.

José Giovani, para së gjithash,  Ai lindi në Paris më 22 qershor 1923 dhe prindërit e tij, me origjinë nga ishulli i Korsikës, e pagëzuan me emrin e Joseph Damiani i cili ishte, pra, emri dhe mbiemri i tij i vërtetë.

Kur Franca u pushtua nga Rajhu III i Hitlerit, Giovanni i ri që llogariti Në vetëm 17 vjeç, ai filloi karrierën e tij kriminale që zgjati gjatë viteve të pushtimit gjerman dhe viteve në vijim. Prandaj ai u bashkua me një bandë gangsterësh e cila mori lagjen parisiene të Pigalle.

Anëtarët e këtij grupi si Abel Damos ishin në të njëjtën kohë pjesë brenda dhëmbit të Gestapo Gjermanisht në degën e saj në vendin galik. Kështu, "kabina" kështu është ky aspekt i Gestapo ai përfitoi nga grupi kriminal të cilit Giovanni i përkiste së bashku me të tjerët, për të zgjeruar dominimin e tij midis popullatës së okupuar. Si rezultat, këto grupe morën një "patentë marque" për të vazhduar me pandëshkueshmëri totale kur kryen veprimet e tyre të gabuara.

 Të gjithë anëtarët, në këtë mënyrë, u bënë bashkëpunëtorë të gjermanëve dhe madje, shumë, ishin të ngarkuar me persekutimin e partizanëve, Hebrenj ose njerëz që janë kundër regjimit. Gjatë këtyre viteve të turbullta dhe të komplikuara Giovanni morën pjesë në shantazhe të të gjitha llojeve dhe në vrasjen e një shefi të një kompanie dyqan i quajtur Haïm Cohen. Gjithsesi, krimi më famëkeq konsistonte në zhvatje dhe vrasje të vëllezërve Jules dhe Roger Peugeot.

Për këtë vrasje të dyfishtë që ndodhi në 1945 dhe gjatë hetimit të kësaj në 1948, u arrestua dhe u dënua me vdekje. Përkundër faktit se fati i tij e çoi në mënyrë të pashmangshme në gijotinë, ai arriti të shpëtonte nga një fat i tillë katastrofik sepse Presidenti Vincent Auriol, në zbatim të nenit 17 të Kushtetutës Franceze, dënimi i tij me vdekje u shndërrua në njëzet vjet punë të detyruar.

Edhe kështu, protagonisti ynë, gjatë viteve të tij si i burgosur, Ai ishte gjithashtu pjesë e një përpjekje mahnitëse arratisjeje nga burgu La Santé përmes një tuneli që më në fund nuk e lejoi atë të shpëtonte nga burgu.. Pasi doli nga burgu dhe për shkak të dënimit të tij për punë të detyruar, ai po pastronte mina që ishin pjesë e të ashtuquajturit mur Atlantik të Hitlerit në plazhet e Normandisë dhe zonat pranë tyre.

Ishte gjatë kësaj kohe pas dënimit të tij, në moshën 33 vjeç, kur filloi rolin e tij si shkrimtar duke shkruar "Le Trou ", romani i tij i parë i bazuar pikërisht në përpjekjen e tij për arratisje me të burgosurit e tjerë. Çuditërisht, ishte avokati i tij ai që mori këtë libër më në fund të redaktuar.

Ky libër i hershëm u pasua nga: "Classe tous risques""bashkësia”Dhe“ Le Deuxième Souffle ””. Të gjithë, së bashku me "Le Trou", u sollën edhe në ekranin e madh. Për shkak të kësaj, gjithçka thuhet, ai kishte hapat e tij të parë si skenarist në botën e artit të shtatë, duke u bërë kështu një shkrimtar shumëplanësh.

Gjatë viteve të tij të fundit të jetës ai iu përkushtua vizitave të të burgosurve të rinj në burgjet e Francës për t'i bindur dhe inkurajuar ata në riintegrimin e tyre duke paraqitur veten si një shembull për të treguar se një e ardhme mund të jetë e mundur jashtë krimit.

Giovanni ishte me siguri viktimë e kohës së tij dhe e një kohe në të cilën paqëndrueshmëria politike dhe shoqërore së bashku me luftën, çuan shumë njerëz në një ekstrem të pashpjegueshëm ose të lejueshëm në ditët tona.

Prandaj, nuk do të ishte e drejtë nga ana jonë të fillojmë të dënojmë Giovanni për të kaluarën e tij, pavarësisht, logjikisht, se ajo që ai bëri ishte e dënueshme. Përkundrazi, preferoj të vlerësoj se kjo jetë jo shumë e respektuar mund të ketë qenë shkaku i një vepre letrare vërtet të respektueshme.

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

  Përshëndetje Aleks.
  Artikull shume i mire. Unë e kam lexuar Giovanni dhe më ka pëlqyer shumë. Unë qëndroj me fjalinë tuaj të fundit.
  Një përshëndetje.

  1.    Aleks Martinez dijo

   Përshëndetje Mariola, mirë, edhe mua më pëlqente shumë. E vërteta është se unë mendoj se kemi të njëjtat shije letrare lol një përqafim.

   1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

    Epo, ata janë shumë të ngjashëm, heh, heh ...

 2.   Alberto Fernandez Diaz dijo

  Përshëndetje Aleks.
  Kishte ca kohë që kur nuk lexova ndonjë gjë nga ju. Artikull shumë interesant. Nuk dija për ekzistencën e këtij personazhi. Një jetë nga një film apo një roman, plotësisht e vërtetë. Edhe duke u larguar nga fusha letrare, ka edhe njerëz që jeta e tyre do të ishte e denjë për kinema dhe një vepër të shkruar dhe që askush ose pothuajse askush nuk i di.
  Nuk e dija që Gestapo përfitoi nga bandat kriminale për të kontrolluar më mirë francezët (dhe se unë jam i apasionuar pas Luftës së Dytë Botërore). Unë dyshoj se pak njerëz e dinë. E tmerrshme dhe shumë e përdredhur, por shumë e dobishme për të dy palët. Njerëz të neveritshëm.
  Sigurisht, nuk është e pazakontë që dikush me një profil si José Giovanni të fusë veten (mendoj kështu). Dhe shumë më rrallë është se ai i përkushtohet shkrimit.
  Le të shohim nëse mund të shoh filma bazuar në librat e tij (mendoj se duhet të jenë të mirë) dhe të lexojmë disa prej tyre.
  Përshëndetje nga Oviedo.