Ballkoni në dimër nga Luis Landero

Ballkoni në dimër.

Ballkoni në dimër.

Ballkoni në dimër është një roman nga shkrimtari i Albuquerque, Luis Landero. Vepra ka një nuancë të theksuar autobiografike - kjo është pohuar nga i njëjti autor në intervista të përsëritura. Wasshtë botuar në 2014 nën etiketën botuese Tusquets Editores SA, duke patur një pritje të shkëlqyeshme nga publiku spanjoll dhe ndërkombëtar.

Vetë puna Shtë një kujtim i jetës fshatare spanjolle. Whatshtë ajo që mund të klasifikohet si një pikturë e përsosur e sjelljeve të Spanjës në fillim të shekullit të XNUMX-të.. Komploti ndodh në një lëkundje të vazhdueshme të përkohshme, pasi gjithçka ndodh midis kujtimeve, në ato ndezje të kthjellëta që arrijnë në mendjen e rrëfimtarit. Ne po flasim për një protagonist shkrimtar i cili, i irrituar nga sa jo bindëse është vepra e tij e re, bën një udhëtim në kujtesë ndaj njerëzve të tij. Duke qenë atje, në rrënjët e tij rurale në Albuquerque, Extremadura, jo vetëm që gjen pak paqe, por përfundon duke gjetur një histori më të mirë për të treguar.

Për shkrimtarin

Lindja dhe origjina

Luis Landero është një romancier spanjoll i lindur në Albuquerque më 25 mars 1948. Ai vinte nga një familje fshatare. Kjo situatë shënoi plotësisht punën e tij të mëvonshme si shkrimtar, vula e tij karakteristike ishte përmirësimi i kulturës spanjolle rurale.

Ditët e tij të fëmijërisë ndodhën midis qytetit ku ai lindi dhe qytetit fqinj të Valdeborrachos. Kjo ishte për shkak të faktit se ferma familjare ishte e vendosur në këtë lokacion të fundit.

Zhvendosja te Marid

Në vitin 1960 - dhe shkrimtari i ardhshëm ishte vetëm 12 vjeç - babai i tij vendosi të shiste fermën dhe të transferonte të gjithë familjen në Madrid, më konkretisht në lagjen e prosperitetit. Objektivi i këtij ndryshimi të mjedisit ishte i qartë: t'i jepte brezit të ri mundësi më të mira jetese dhe t'i parandalonte ata nga përsëritja e ciklit të ekzistencës rurale.

"Unë e qortoj babanë tim për vjedhjen e fëmijërisë time"

Katër vjet pasi u zhvendos, babai i Landeros ndërron jetë. Ngjarja shkakton shumë bujë te 16-vjeçari. I njëjti shkrimtar, në intervistat e mëpasshme, kritikon babanë e tij për (parafrazimin) "që i ka vjedhur fëmijërinë". Kjo është për shkak, siç u shpreh autori, për krahasimet e vazhdueshme që u bënë me fëmijë dhe adoleshentë të tjerë në detyra të ndryshme, duke treguar që ata ishin më të mirë. Kjo krijoi një shkallë të caktuar zhgënjimi tek djali. Në fakt, shkrimtari pohon se babai i tij e pa tek ai si një lloj shëlbuesi i jetës së tij, ai që do të ishte ajo që nuk mund ta bënte.

Studimet dhe puna e parë

Me kalimin e viteve, Landero mori një diplomë në Filologjinë Hispanike nga Universiteti Complutense i Madridit.

Në moshën 41 vjeç ai botoi Lojërat e moshës së vonë (1989, Tusquets), dhe vrapoi me lumturinë e madhe që kjo punë e parë doli të ishte një sukses i plotë i shitjeve, dhe një nga të preferuarit e kritikëve.

Louis Landero.

Louis Landero.

Punon pas suksesit

Pas triumfit të këtij romani të parë, Landero e pa të mundur të jetonte nga letrat dhe e mori atë si profesionin e tij kryesor. Prej aty vjen lista e tij e pasur e krijimeve letrare:

 • Kalorës të fatit (1994, Tusquets). Novelë.
 • Nxënësi magjik (1998, Tusquets). Novelë.
 • Mes rreshtave: historia ose jeta (2000, Tusquets). Test.
 • Kjo është toka ime (2000, Redaktor Rajonal i Extremadura). Transkriptet e pjesëmarrjes së tij në programin “Esta es mi tierra”.
 • Kitaristi (2002, Tusquets). Novelë.
 • Si t’i pres flokët, zotëri? (2004, Tusquets). Artikuj
 • Sot, Jupiteri (2007, Tusquets). Novelë.
 • Portret i një njeriu të papjekur (2009, Tusquets)
 • Absolucioni (2012, Tusquets). Novelë.
 • Ballkoni në dimër (2014, Tusquets). Romani autobiografik.
 • Jeta e negociueshme (2017, Tusquets). Roman, (ndër më të shiturit e marsit të atij viti)
 • Shi i imët (2019, Tusquets). Novelë.

Çmime

Një karrierë kaq e frytshme dhe e suksesshme sjell me vete vlerësime, për të cilin Landero ka qenë mjaft meritor. Këtu janë çmimet e tij:

 • Çmimi Icarus 1989 për krijuesit e rinj.
 • Çmimi Kritik i 1989 për Rrëfimin Castilian.
 • Çmimi Kombëtar i Letërsisë 1990.
 • Çmimi Mariano José de Larra 1990.
 • Çmimi Mesdhetar 1992 për veprën më të mirë të huaj.
 • 1992 Grinzane Cavour për Letërsi.
 • 2000 Çmimi Extremadura për Krijimin për veprën më të mirë letrare nga Autori i Extremadura.
 • Medalja e vitit 2005 e Extremadura.
 • Çmimi Narrative Arcebispo Juan de San Clemente 2008.
 • Çmimi i Librarëve të Madridit 2015.
 • Çmimi Dulce Chacón 2015 për Rrëfimin Spanjoll.

Sot, Landero i kushtohet plotësisht pasionit të tij, shkrimit dhe motivon mijëra të bashkohen gjithashtu me shkrim. 

Ballkoni në dimër

E vërteta bëri roman nga një ballkon

Ballkoni në dimër Shtë një rrëfim i ngjarjeve të vërteta të kaluara me imagjinatën e krijuesit të saj për t'i bërë ato më të tretshme, qesharake dhe argëtuese. Vepra e vendos lexuesin në vendin e një shkrimtari me përvojë, i cili, në një ballkon gjatë një dimri të ftohtë, rishikon kujtimet e tij. Të vdekurit flasin, po, për ne dhe për atë që është e shpejtë në ekzistencë.

Arti i tregimit ciklik, vetë kujtesa

Në atë nxitje në kujtime me një narracion të hollë ciklik -ndërkohë që ka një luftë të brendshme për një roman të ri që nuk e bind aspak - autori thellohet në cilat janë shkaqet e jetës. Kush do të mendonte se një djalë provincial me dëshirën për të qenë një kitarist do të përfundonte të ishte një shkrimtar dhe të jetonte duke sjellë në publik aventurat e tij të fëmijërisë dhe jetën e të dashurve të tij dhe kohërat e vështira që ata kishin për të jetuar?

Një roman pa asgjë të shpikur

"Në këtë roman nuk më është dashur të trilloj asgjë, gjithçka ishte shpikur tashmë", thotë Landero në një intervistë për Periodista Digital. Po nese, Ballkoni në dimër është një vepër thjesht biografike. Por jo vetëm kaq, autori shkon më tej. Secili karakter, një profil unik; secila situatë, një rrëfim i hollësishëm dhe i sinqertë. Nuk ka mbeturina. Nëse lexoni me kujdes dhe me kujdes, secila kujtesë e Landero përfundon të jetë e juaja.

Faktori historik

Me penën e tij shumë të përgatitur dhe precize, Landero bën një përshkrim të hollësishëm të momentit historik në të cilin ndodhin ngjarjet që përmend. Kjo i lejon lexuesit jo vetëm të thellohet në jetën e personazheve - po aq reale sa ti ose unë - por gjithashtu të dëshmojë situatat që shënuan migrimin masiv nga vendbanimet rurale në qytete dhe tensionet ekonomike dhe politike nga të cilat civilët duhet të kanë ndodhur në fillim dhe në mes të shekullit të XNUMX-të. Citim nga Luis Landero.

El Balcón në letra dimërore për të nderuar tuajin

Ballkoni në dimër Ato janë kujtimet e një njeriu të përkthyera në letra për të nderuar të tijat dhe për t'i bërë ata pjesëmarrës të kësaj të tashme si një kujtim i gjallë i asaj që ishte një komb. Alsoshtë gjithashtu një thirrje për respekt për manifestimet kulturore dhe idiomatike të secilit rajon, vlera kaq të zhvendosura nga vala teknologjike në rritje që pushton mbarë njerëzimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.