Autorët e Republikës Spanjolle

Autorët e Republikës Spanjolle

Sot 14 Prill, me rastin e kujtimit të Republika II, kemi dashur të bëjmë një përpilim të veçantë me ato autorë të mëdhenj të Republikës Spanjolle. Me siguri të gjithë këta emra që do t’i shohim më tej, shumica e tyre, poetë. E sigurt është që sapo të lexoni emrat e tyre, do t'i lokalizoni në mënyrë të përsosur në atë kohë.

Më të njohurat janë Pedro Salinas, Rafael Alberti, Luis Cernuda, Jorge Guillén, Federico García Lorca, ... Por ka shumë të tjerë, jo aq të njohur, të cilët gjithashtu kishin historinë e tyre në atë periudhë të vogël, por intensive, dhe gjithashtu vuajtën pasojat e të qenit republikan në këtë kohë. Le të shkojmë një nga një!

Rafael Alberti Merello

Rafael Alberti Merello Poeti i kadizit I lindur në fund të vitit 1902, ai ishte një piktor në fillim, në fakt, ai u zhvendos në Madrid në mënyrë që t'i kushtohej trupit dhe shpirtit pikturës, derisa e kuptoi se ajo që ai vërtet vlente ishte poezia.

Lidhur me politikën e asaj kohe, Alberti u bashkua me Partinë Komuniste të Spanjës në 1931, gjë që e bëri atë të udhëtonte në vende të ndryshme si BRSS, Franca ose Gjermania dhe të bënte miqësi pak a shumë të ngjashme me gjendjen e tij politike dhe një vit para fillimit të luftës civile ai mori pjesë aktivisht në fushatën politike të Frontit Popullor. Sapo filloi lufta, ai nuk ishte nga shkrimtarët që u tërhoqën, përkundrazi, në atë kohë ai ishte në Ibiza dhe bëri gjithçka që ishte e mundur për të lëvizur në Madrid dhe për t'i ofruar bashkëpunimin e tij Qeverisë Republikane, duke marrë pjesë përfundimisht me Regjimentin e 5-të . Nga kjo përvojë ai mori një pjesë të madhe të librave të tij: "Gomari eksploziv", "Baticë", "Midis burgut dhe shpatës", Etj

Autorët e Republikës Spanjolle - Rafael Alberti

Ishte gjithashtu anëtar i Aleancës së Intelektualëve Antifashist së bashku me autorë të tjerë si p.sh. María Zambrano, Ramón Gomez de la Serna, Rosa Chacel, Miguel Hernández, José Bergamín, Luis Cernuda ose Luis Buñuel ndër të tjera (do të flasim për disa nga këto më vonë).

Pasi Republika të mposhtet, Alberti zgjedh internimin së bashku me gruan e tij María Teresa León, duke jetuar vite më vonë në vende si Marseja, Buenos Aires ose Roma.

Dhe më shumë duke hyrë në letrare, disa nga veprat e tij të mëdha shëndoshë:

 • "Marinari në breg" (1925).
 • "Për engjëjt" (1929).
 • "Parrullat" (1933).
 • "Vargjet e agjitacionit" (1935).
 • "Coplas of Juan Panadero" (1949).
 • "Buenos Aires me bojë kineze" (1952).
 • "Rrotullim i ngadaltë për vdekjen e Stalinit" (1953).
 • «Roma, rrezik për shëtitësit» (1968).
 • "Vargje individuale të çdo dite" (1982).
 • "Aksident. Poezi spitalore » (1987).
 • "Këngë për Altair" (1989).
 • "Poeti spanjoll Rafael Alberti reciton poezi nga Federico García Lorca" (1961).

Ai i përkiste lëvizjes së mirënjohur letrare si Gjenerata e 27 dhe mori Çmimi Miguel de Cervantes në 1983.

Federico Garcia Lorca

Në këtë blog të Literatura aktuale Unë do t'i kushtoj rreth dy ose tre artikuj kësaj poet i madh nga Granada dhe më mbetet pak ose asgjë për të thënë për të që nuk dihet më. Vetëm ai ishte një viktimë më shumë e një gjendjeje politike tjetër nga udhëheqësit e asaj kohe. Nëse doni të lexoni më shumë rreth këtij autori të madh që u vra poshtërsisht, këtu është lista e artikujve kushtuar tij:

Imazhi i mbajtësit të vendit Antonio Buero Vallejo

Antonio Buero Vallejo ishte gjithashtu shkrimtar gjatë kohës së Republikës së Dytë, konkretisht dramaturgu dhe poeti. Ai lindi në Guadalajara dhe, ashtu si me Albertin, ai la pikturën për t'iu përkushtuar shkrimit. Literatura e tij i përkiste Lëvizja 'Simbolizëm', nga të cilët një nga mësuesit e mëdhenj ishte Edgar Allan Poe.

E tillë ishte përfshirja e tij në luftën civile Spanjolle (ai ishte anëtar i FUE) sa që në fund të kësaj ai u dënua me vdekje. Buero Vallejo më në fund u internua në Madrid, pasi kaloi nëpër burgje të panumërta. Këtë herë ai e përdori atë mirë për të shkruar disa vepra letrare dhe për të pikturuar fotografi dhe portrete, mes tyre, një nga Miguel Hernandez (mik i madh) që ende kanë trashëgimtarët e tij.

e tyre veprat më të shquara shëndoshë: "Në errësirën e ndezur" (shkon për verbëri) e «Historia e një shkalle».

e tyre dallimet y Awards shëndoshë:

 • Medalje e Artë për Merita në Artet e Bukura.
 • Çmimi Lope de Vega (1948).
 • Çmimi i Teatrit Kombëtar (1980).
 • Çmimi Miguel de Cervantes (1986).
 • Çmimi Kombëtar për Letrat Spanjolle (1996).

Luis Cernuda

Autorët e Republikës Spanjolle - Luis Cernuda

Ky poet Sevillian i Brezit të 27, së bashku me Federico García Lorca dhe Rafael Alberti, ndër të tjera, gjithashtu formuan pjesë e anës republikane gjatë Luftës Civile Spanjolle. Ai mori pjesë në shumë veprime propagandistike dhe politike në favor të Republikës dhe në fund të luftës iu desh të shkonte në mërgim në vende të tilla si Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara ose Meksika (ku vdiq). Pikërisht në këto vende ai e kushtoi kohën e tij si profesor i letërsisë dhe kritik letrar.

Temat letrare më të përsëritura në veprat e Luis Cernuda janë:

 1. La Soledad dhe izolim.
 2. El ndjenja e te qenit ndryshe me respekt për të tjerët.
 3. La duhet të gjejmë një botë më të mirë i lirë nga shtypja.
 4. El dashuria në variante të ndryshme: dashuri jo e gëzuar, dashuri e pakënaqur, etj.
 5. Dëshira e rinia e përjetshme dhe kalimin e kohës.
 6. La natyrë.

Ai i shkroi një elegji të përzemërt Federico García Lorca, kur mësoi për vdekjen e tij, të titulluar "Për një poet të vdekur".

Rose Chacel

Autorët e Republikës Spanjolle - Rosa Chacel

Fatkeqësisht, një shkrimtar shumë pak të njohur dhe studiuar në manualet e letërsisë të shkollave dhe instituteve. Rosa Chacel ishte një shkrimtare e Valladolid, e lindur në 1898, i përkiste specifikisht Brezi i 27.

Gjatë kohës para Luftës Civile Spanjolle, Chacel bashkëpunoi me krahun e majtë duke bërë demonstrata dhe thirrje në të njëjtën kohë që ai ishte i përkushtuar ndaj profesionit të tij, një infermiere.

Punimet e tij më të shquara për sa i përket Novela shëndoshë:

 • "Stacioni. Udhëtim" (1930).
 • "Tereza" (1941).
 • "Kujtimet e Leticia Valle" (1945).
 • "E paarsyeshme" (1960).
 • "Barrio de Maravillas" (1976).
 • "Romanet para kohe" (1971).
 • "Akropoli" (1984).
 • "Shkencat e Natyrës" (1988).

Ai gjithashtu shkroi tregime të shkurtra, ese, përkthime dhe poezi. Duhet theksuar këtë zhanër të fundit, "Në buzë të një pusi", poezi kushtuar nënës së tij dhe me prolog nga një tjetër i madh i letërsisë: Juan Ramon Jimenez.

Peter Salinas

Lindur në 1891 në Madrid, ai iu përkushtua studimit të Drejtësisë dhe Filozofisë dhe Letrave. Si një fakt kurioz është se ai kishte Luis Cernuda si student në Universitetin e Seviljes ku ai ushtroi sapo fitoi karrigen.

Ai ishte një tjetër nga autorët e mërguar nga vendi ynë sapo Lufta kishte mbaruar dhe faza e tij e tretë e krijimit letrar përkoi pikërisht me këtë mërgim. Kjo është kur ai boton punimet "Një i menduar" (1946), kushtuar detit të Porto Rikos, "Gjithçka më e qartë" (1949) y "Besimi".

Një nga pikat kryesore të letërsisë poetike të Salinasit është dialogu që ai vendos në vargjet e tij me veten, me botën në përgjithësi, me të dashurin e tij, me tokën e tij ose me detin. Somethingshtë diçka që e dallon atë nga shumë. Ai ishte një nga poetët që kur fliste për dashurinë në vargjet e tij e bënte atë në një mënyrë anti-romantike, të lirë nga çdo sentimentalizëm i mundshëm, duke luajtur shumë me ironi.

Pedro Salinas më në fund vdiq në 1951 në qytetin e Bostonit.

Disa shkrimtarë më shumë

Dhe ka shumë më tepër autorë të konsideruar të Republikës Spanjolle, por kjo do të na jepte dy ose tre artikuj si ky. Bie në sy Miguel Hernandez, Jorge Guillen, Damaso Alonso, Vicente Aleixandre, Emilio Prado, Miguel Delibes (i cili ishte kapur ende nga i riu i luftës), etj.

Kjo është arsyeja pse unë do të doja t'ju përfshija një video që flet për atë kohë, veçanërisht për autorët e Gjeneratës së 27 të cilët ishin ndoshta ata që akuzuan më shumë pasojat e Luftës Civile Spanjolle.

Për sa kohë që ekziston kujtesa, emrat e këtyre autorëve nuk do të zhduken.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Cilësia dhe sasia e artikujve që ju prodhoni në një kohë kaq të shkurtër është mbresëlënëse, është me të vërtetë një përvojë pasuruese për t'u lexuar. Shumë faleminderit.

  1.    Carmen Guillen dijo

   Faleminderit shumë Jose për afeksionin që më transmeton në secilin nga komentet e tua ... ashtë kënaqësi të bësh një punë dhe të marr komplimente të tilla, por nuk i meritoj ato ... Faleminderit përsëri!