Autorët që hyjnë në domenin publik këtë vit 2017

 

Federico García Lorca, Ramón María del Valle-Inclán dhe HG Wells.

1 Janari i kaluar ishte Dita e Domeni publik, që është, drejtën e autorit të shumë shkrimtarëve ata janë falas. Ne e kujtojmë atë E drejta e autorit, Në terminologjinë juridike, ato janë të drejtat e krijuesve mbi veprat e tyre letrare dhe artistike. Këto variojnë nga librat, muzika, piktura, skulptura dhe filmat deri te programet kompjuterike, bazat e të dhënave, reklamat, hartat dhe vizatimet teknike. Këtë vit ka disa emra që hyjnë në këtë listë.

Copyright

Kur një punë bëhet e domeni publik, të drejtat tuaja ekonomike skadojnë dhe ju mund ta përdorni falas. Sidoqoftë, ruhen të drejtat morale. Këto janë ato që kanë të bëjnë me njohjen e autorësisë. Ata ruajnë integritetin e tyre në mënyrë që të mos bëhen modifikime ose punë të tjera derivative.

Secili vend ka legjislacion të ndryshëm për drejtën e autorit. Në Spanjë, Ligji i Pronësisë Intelektuale i vitit 1987 u mbajt deri në vitin 1879. Termi i caktuar është tetëdhjetë vjet "nga 1 janari i vitit pas asaj të vdekjes ose deklarimit të vdekjes." Kjo pikë është disi e diskutueshme, veçanërisht për rastet e shkrimtarëve të vrarë gjatë Luftës Civile. Për shembull, Federico García Lorca ishte në 1936, por vdekja e tij nuk u regjistrua zyrtarisht deri në 1940.

Shkrimtarët që hyjnë në domenin publik

Me ligji aktual i vitit 1987 (megjithëse tani është i shkurtër), ai term u barazua me ata të vendeve të tjera dhe u caktua në shtatëdhjetë vjet në vend të tetëdhjetë. Pra, që nga 1 janari i këtij viti ka një seri të re shkrimtarësh që hyjnë në domenin publik.

Midis tyre janë të lartpërmendurat Lorca, Ramiro de Maeztu, Ramón María del Valle-Inclán, Pedro Muñoz Seca ose Miguel de Unamuno, të gjithë vdiqën në vitin 1936. The Biblioteka Kombëtare ka botuar një listë e gjatë me te tjeret 374 emra. Ai gjithashtu ka dixhitalizuar një pjesë të mirë të punës së këtyre autorëve dhe ata janë në dispozicion të publikut në faqen e saj të internetit.

Kjo për shkrimtarët spanjollë. Midis autorëve ndërkombëtarë, shquhen emra të tillë si shkrimtari dhe poeti Gertrude stein, shkrimtari, poeti dhe eseisti André Breton, dramaturgu dhe romancieri gjerman Gerhart Hauptmann, sot fitues i harruar i Çmimit Nobel për Letërsi në 1912; dhe romancieri dhe historiani britanik HG Wells, autor i Makina e kohës o Lufta e Botëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.