Autorë të vetë-botuar, cilësi apo trillim?

Enigma e shtrigave nga Magda Kinsley, fituese e çmimit Rrethi i Kuq, kompania kryesore e vetë-botimit në Spanjisht.

Autorët e vetëbotuar janë fenomeni letrar i këtij shekulli. Askush nuk dyshon se teknologjia është nxitësi i madh i ndryshimeve shoqërore të shekullit XXI. Të gjithë sektorët kanë pësuar ndryshime të mëdha dhe editoriali nuk ndryshon. Fenomeni i librit dixhital solli me vete piraterinë dhe gjithashtu mundësitë që çdokush mund të publikojë shkrimet e tij në një platformë tregtare siç është Amazon.

Numri i autorëve që, të lodhur nga pritja e një përgjigje editoriale ose të cilët, për shkak të mosnjohjes së tregut botues, nuk arrijnë të lexohen nga një redaktor, vendosin të mos lënë romanet e tyre duke mbledhur pluhur në një sirtar dhe të vetë-botojnë.

A kanë cilësi më të dobët autorët e vetëbotuar sesa ata që botojnë me metodën tradicionale?

Varet. Ata që hanë Roberto Martinez Guzman ishte me një nga librat e tij, Shtatë Libra për Evën, XNUMX ditë rresht renditet # XNUMX në shitjet e Amazon disa jave me pare. Kur diçka e tillë ndodh në një libër të vetë-botuar, me pak promovim, pa mbështetje editoriale dhe pa investime në reklama, është e qartë se libri jo vetëm që ka një cilësi të lartë dhe se kap lexuesit, por gjithashtu ka shumë merita Shtë e vërtetë që, në këtë rast, veprat e Martínez Guzman arrijnë te lexuesi në një gjendje korrigjimi të patëmetë, të lakmueshme nga çdo botues i madh.

"Ndoshta nëse jeni në gjendje t'i vendosni librat tuaj në Top 100 të Amazon nuk do të jeni të interesuar të botoni me një, pa marrë parasysh sa i madh është." (Roberto Martínez Guzmán)

A është vetë-botimi një burim vetëm për shkrimtarët fillestarë?

Jo shumë më pak. Ne gjejme vetë-botuar që vijnë nga botimi në një botues, por të cilët, për shkak të mosmarrëveshjeve, shifrave të shitjeve ose kritereve të tjera, nuk janë rehat, nuk vazhdojnë dhe hidhen në botim si Mariola Diaz-Cano Arevalo. Të tjerët hynë në tregun e botimeve nga duart e një botuesi prestigjioz si p.sh. Stephen Navarro. Ky autor me një karrierë të gjatë letrare dhe tetëmbëdhjetë romane të botuara hyri në tregun botues me Ediciones B. Nga romani i tetë i botuar me këtë botues, ai filloi të ndërthurë botimet tradicionale me botimet editoriale me ato desktop. Dhe është se modeli i shkrimtarit asocial i mbyllur në dhomat e tij pa ditur asgjë për botën, ndërsa e linte gjenialitetin e tij të brendshëm të punojë, tashmë është në përdorim dhe sot, me botues dhe pa të, autori jo vetëm korrigjon, por edhe është fytyra e dukshme e promovimit të çdo romani, lëviz në rrjetet sociale dhe është i arritshëm për lexuesit e tij.

"Sot mbështetja e një botuesi nuk është më aq e rëndësishme sa mund të ishte në një epokë tjetër, sepse sakrifica gjithmonë i bie autorit në çdo rast." (Esteban Navarro)

Çmime për vetë-botuar?

Ndonjehere. Si mund të ishte ndryshe, çmimet nuk vonuan të dukeshin si një mënyrë për të tërhequr vëmendjen vlejnë autorë të vetë-botuar. Më i famshmi amazon indie, një çmim ndërkombëtar që po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm çdo ditë, për veprat e vetëbotuara. Ndër fituesit janë autorë të tillë si David Zaplana dhe Ana Ballabriga, të cilat sot i botojnë në një shtëpi botuese tradicionale ose si Pilar Munoz, fituesi i thirrjes së fundit për çmimin. Ka edhe çmime të dhëna nga ndërmarrjet vetë-botuese: Círculo Rojo, kompania e shërbimeve botuese për vetë-botim me grushtin më të madh në treg, ka çmimin e vet, i cili është akoma një flamur i botuesit për të paralajmëruar lexuesit se ata gjithashtu botojnë romane të shkëlqyera. Këtë vit fituesi është autori Magda Kinsley. 

«Vetë-botimi ishte një hap vendimtar në karrierën time letrare. Jo vetëm që më ndihmoi të kapërceja atë frikë fillestare të dështimit që vuajnë disa shkrimtarë fillestarë, por gjithashtu më solli më pranë shumë miqve lexues dhe shkrimtarë dhe më lejoi të përmbush ëndrrën për të parë librin tim në duart e njerëzve që kurrë nuk do të takoj , por me kë do të jem gjithmonë. i bashkuar nga lidhjet e letërsisë. (Magda Kinsley)

A është vetë-botimi mënyra për të arritur një botues tradicional?

Ne shume raste. Le të mos harrojmë emrat e mëdhenj që kanë ndërmarrë vetë-botime si Eva García Sáenz de Urturi, Federico Moccia, EL James (50 hije gri), Fernando Gamboa o Eloy Moreno.

Të tjerët, të cilët janë i bindur se e ardhmja e botimit është përmes vetë-botimitSi Klara Tiskar , janë bërë standarde të botimit në desktop dhe vazhdojnë të botojnë veprat e tyre në mënyrë të pavarur, pavarësisht nga fama e tyre.

«Nëse keni aftësi redaktimi ose kontakte profesionale që mund t'ju ndihmojnë, vetë-botimi është një mundësi e përshtatshme që ju e kontrolloni që në momentin e parë. Për pëlqimin dhe mënyrën tuaj, megjithëse ju duhet gjithashtu të merrni kohë dhe entuziazëm ". (Mariola Díaz-Cano Arévalo)

A do të thotë kjo se nuk ka mungesë të cilësisë në vetë-botuar?

Kjo do të thotë se varet, por ka shumë shenja që na tregojnë kur jemi para thesareve të vërteta si ata që përmenden në këtë artikull dhe që nga ne lexuesit nuk do të donte të zbulonte tjetrin bestselleri para se librat e tij të njihen për publikun e gjerë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel Castano Casquero dijo

  Eshte e vertete. Sapo kam hyrë në atë botë dhe e shoh atë emocionuese. Kjo ju detyron të korrigjoni dhe kujdeseni më mirë për shkrimet tuaja dhe të përdorni mjete të panjohura më parë me mundësinë e krijimit të kopertinave tuaja. Kjo gjithashtu ju detyron të jeni më në kontakt me lexuesit tuaj të mundshëm.

 2.   Roberto Martinez Guzman dijo

  Faleminderit që më përmendët. Dhe po, botimi në tryezë nuk do të thotë që një libër është më i mirë ose më i keq, por që është krijuar, redaktuar, botuar dhe promovuar nga vetë autori. Dhe siç ndodh në shtëpitë botuese, do të ketë autorë që kujdesen më shumë për punën e tyre dhe të tjerë më pak.
  Në praktikë, është një botë emocionuese, por shumë e mundimshme, në të cilën autori duhet të mbulojë punën që bën botuesi juaj në botimet tradicionale (korrigjim, rregullim, paraqitje, dizajn grafik, promovim, etj.).
  Pro: liria totale e krijimit dhe përfitimi më i madh ekonomik.
  Kundrat: vëllimi më i lartë i punës dhe më pak kanale shpërndarëse, mbi të gjitha.
  Zakonisht arrini nga detyrimi dhe qëndroni larg devotshmërisë. Por edhe për një arsye tjetër, në vetë-botimin zakonisht keni lexuesit tuaj në ebook dhe në edicionin tradicional, në librin e letrës. Kjo do të thotë që të shkosh nga njëri tek tjetri do të jetë po aq i rrezikshëm sa numri i lexuesve që ke grumbulluar deri në atë moment, sepse në një përqindje të madhe do t'i humbasësh.

 3.   Antonio Zignago dijo

  Unë kam hyrë në botën e vetë-botimeve dhe kam gjetur surpriza të mëdha dhe të këndshme, mes tyre Cristian Perfumo, një shkrim triller argjentinas, i cili është fantastik dhe bindës, shumë i rekomanduar.