Atdheu i Fernando Aramburu

Atdheu i Fernando Aramburu.

Atdheu i Fernando Aramburu.

Patria Konsiderohet vepra shenjtëruese e autorit spanjoll Fernando Aramburu, në sajë të së cilës, mori me meritë të plotë Çmimin Kombëtar të Narrativës 2017. Isshtë një histori shumë e ashpër për shoqërinë Baske në mes të situatës së ndërlikuar politike që përplasi rajonin Bask nga gjysma e dytë e shekullit XNUMX deri në fillimin e mijëvjeçarit të ri.

Ndarja që gjeneroi procesi i pavarësisë në Vendin Bask ka shkaktuar pasoja të konsiderueshme edhe sot, Siç demonstrohet nga demonstratat e fundit në favor të lirimit të njerëzve të lidhur me veprimet e grupit separatist ETA ose në ndeshjet e futbollit midis Athletic Club de Bilbao dhe Real Sociedad de San Sebastián, hobi i të cilit kanë thirrur fyerje me ngjyrime politike dhe më shumë më shumë se një rast kanë shkuar deri në konfrontimin fizik.

Sobre el autor

Fernando Aramburu lindi në San Sebastián, Spanjë, në 1959. Ai u rrit në një familje me të ardhura të ulëta dhe u diplomua në 1982 me një BA në Filozofinë Hispanike nga Universiteti i Zaragoza. Ai ishte pjesë e themelimit të Grupo CLOC de Arte y Desarte, i përqendruar kryesisht në surrealizëm dhe kundërkulturë. Nga 1985 u transferua në Hanover, Gjermani.

Vendi gjermanik do të bëhej vendbanimi i tij, atje ai u martua, pati dy fëmijët e tij dhe shërbeu si mësues i gjuhës spanjolle pasardhësve të emigrantëve në Rheinland, një punë që e kreu deri në vitin 2009, vit në të cilin vendosi t’i përkushtohej vetëm letërsisë. Në atë moment, Aramburu kishte kaluar tashmë 14 vjet nga botimi i romanit të tij të parë, Zjarret e limonit (1996).

Njohja e tij e parë e rëndësishme erdhi nga dora e Vite të ngadalta, libri i tij i gjashtë i botuar, fitues i Çmimit Roman Tusquets në 2011. Nisja e Patria daton nga 2016, rrëfimi i tij për më shumë se 600 faqe mbi dhunën e jetuar në tokën e tij amtare ishte një sukses midis kritikëve editorialë dhe publikut, të dëshmuar nga çmimet e tij të shumta të marra, ndër të cilat janë Çmimi i Kritikëve të 2017 dhe Francisco Umbral Çmimi për Librin e Vitit. Jo për asgjë libri është bërë një nga më të lexuarit në Spanjë, Meksikë, Argjentinë dhe Kolumbi.

Një tjetër nga botimet e rëndësishme të Fernando Aramburu është Trumbetuesi i Utopisë (2003), Çuar në kinema me emrin e Nën yjet (2007). Ky film artistik do të ishte fituesi i dy çmimeve prestigjioze Goya. Shkrimtari bask gjithashtu ka spikatur në karrierën e tij si përkthyes, poet dhe tregimtar i tregimeve për fëmijë; Në vitet e fundit ai ka hyrë në zhanrin e aforizmit përmes botimeve të ndryshme (kryesisht në gazetën El País).

Universaliteti i argumentit Patria

Ndërsa argumenti i Patria është përqendruar posaçërisht në rajonin Bask, përshkrimi i proceseve që çojnë në radikalizëm politik është një motiv që kapërcen kufijtë, me karakteristika të përbashkëta në vende të ndryshme ku ndodh. Pavarësisht nga fakti se secili vend ka veçoritë e veta, mosmarrëveshjet territoriale dhe ndarja e një Shteti thuajse gjithmonë çojnë në konfrontime dhe vdekje, e pashmangshme?

Fernando Aramburu.

Fernando Aramburu.

Çështje të tilla si shfajësimi i të drejtave të njeriut, terrorizmi, identiteti kulturor dhe ndarjet e familjes dhe shoqërisë si pasojë e fondamentalizmit ideologjik pasqyrohen në historinë e fundit të shumë kombeve. Historitë e protagonistëve për përkeqësimin e lidhjeve ndërpersonale janë veçanërisht prekëse në rrethin e tij më të afërt njerëzor.

Fraza e atdheut nga Fernando Aramburu.

Fraza e atdheut nga Fernando Aramburu.

Per kete arsye, Patria Isshtë një lexim shumë i rekomanduar për të kuptuar mekanizmat e Marrëdhënieve Ndërkombëtare në botë sot. Për më tepër, Fernando Aramburu arrin ta mbajë lexuesin të lidhur nga fillimi në fund në këtë roman për shkak të stilit të tij tregimtar dhe përfshirjes së ngjarjeve reale.

Zhvillimi i historisë

Konflikt politik midis Etës dhe Vendit Bask

Aramburu ka krijuar një vepër që flet për një nga ngjarjet më të këqija (nëse jo më të këqijat) që kanë ndodhur në historinë e fundit të Spanjës. Ai tregon konfliktin politik midis ETA-s dhe Vendit Bask në të gjithë parësinë e tij. Një nga cilësitë e saj më të mëdha është ekspozimi i këndvështrimeve të ndryshme, duke i ofruar kësaj historie një pikë përkatëse të objektivitetit duke i dhënë hapësirë ​​të gjithë zërave të përfshirë.

Drejtësia e rrëfimit

Pra, përshtypja e parë që lexuesi merr është një ndjenjë e drejtësisë. Kjo është mjaft e vështirë për tu arritur duke marrë parasysh se sa e dhimbshme mund të jetë për familjet e viktimave. Në shenjtërim, brenda të njëjtit narracion, termat "terrorist" janë plotësisht në përputhje me atë të gudari (ushtar). Të dy konceptet i referohen një njeriu nga ETA i dënuar me burg.

Romani përqendrohet në jetën në Vendin Bask pasi ETA heq dorë nga lufta e armatosur. Dhimbja e familjeve, si e të vrarëve, ashtu edhe e të burgosurve, duhet të kapërcehet në mënyrë që të shërohen plagët në mënyrë që të ndërtohet një shoqëri ku të gjithë të tolerojnë njëri-tjetrin të jetojnë së bashku në paqe. Më shumë se 600 faqe në një temë kaq të ndjeshme mund të jenë të lodhshme.

Një rrëfim gjithëpërfshirës

Megjithatë, ndërtimi i personazheve të kryer nga Fernando Aramburu shpejt e mbështjell lexuesin. Autori krijon një rrjedhshmëri narrative që bie në kontrast të përkryer me atmosferën e trashë dhe të tensionuar në të cilën ndodhin ngjarjet. Të panjohurat që rrethojnë disa nga protagonistët nuk zgjidhen deri në faqet e fundit të romanit. Sa më sipër ishte thelbësore nga ana e shkrimtarit për të ruajtur interesin e lexuesit.

Përveç kësaj, autori përshkruan në mënyrë mjeshtërore popullin bask. Aramburu theksoi karakterin fisnik, i drejtpërdrejtë, i sinqertë ndaj kolonëve dhe si mosmarrëveshja politike i izoloi njerëzit. Shkrimtari paraqiti gjithashtu frikën si një faktor përcaktues për shpërbërjen e shoqërisë, përtej bindjes së disa personazheve.

"Nuk ka kuptim të së keqes" si qendra e komplotit

Patria është një roman që në mënyrë të pashmangshme çon në reflektim të thellë nga Spanjollët mbi proceset separatiste në Euskadi dhe, së fundmi, në Katalonjë. Megjithëse ai nuk i referohet drejtpërdrejt nëse kishte apo jo tortura nga qeveria Spanjolle, Aramburu e bëri të qartë se sfera ligjore duhet të respektohet në çdo kohë.

Fraza e atdheut nga Fernando Aramburu.

Fraza e atdheut nga Fernando Aramburu.

Së fundi, mund të pohohet se mesazhi më i fuqishëm që autori lë me veprën e tij është të tregojë pakuptimësinë e së keqes. Pavarësisht nga vjen, nuk ka asnjë arsye. Ata nuk janë fakte që pranojnë gjysmë masa ose pozicione të ndërmjetme, e keqja nuk mund të justifikohet në asnjë rrethanë, sado ekstreme. Pikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.