Korrigjimet e 'Luleve të së Keqes' janë botuar në Francë

Charles Baudelaire

Charles Baudelaire kthehet në të tashmen letrare 148 vjet pas vdekjes së tij. Megjithëse do të dëshironim të jepnim lajmin se është gjetur një dorëshkrim i humbur i poetit të famshëm francez, lajmet që sjellim sot na tregojnë se si ishte shkrimtari.

Arsyeja që poeti i mallkuar kthehet në faqet e kulturës është se një botues parisien ka botuar për herë të parë provat e korrigjuara nga vetë Baudelaire të përmbledhjes së tij me poezi L Lule të së keqes.

Dorëshkrimi origjinal i Lulet e së Keqes Ajo nuk u gjet kurrë, kështu që prova e parë e shtypit të korrigjuar në shkrimin e dorës së autorit është e vetmja shembull me shkrim dore që kemi për këtë kryevepër të poezisë.

Para se të jepte miratimin e tij përfundimtar për botimin e veprës, në 1857, Charles Baudelaire ishte shumë i përfshirë me redaktorin dhe mikun e tij Auguste Poulet-Malassis, duke shënuar dhe korrigjuar provat e shtypit.

Në këto shënime ne shohim një poet kritik që kryqëzon dhe korrigjon me stilolaps gjithçka që i duket e gabuar. Në shënimet e tij ne shohim një detajuar, zgjedhës, perfeksionist Charles Baudelaire i cili korrigjon presje të gabuara, kërkon që të ndryshohet shkronja, kërkon që të ndryshohet drejtshkrimi i një fjale ... Një shkrimtar ultra-kërkues që dukej se nuk ishte kurrë dakord me rezultat, duke u kufizuar në fiksimin me të cilin ai e dinte se do të ishte puna e jetës së tij.

Këto prova të korrigjuara u morën nga Biblioteka Kombëtare e Francës në 1998 në një ankand për më shumë se tre milion franga, rreth gjysmë milioni euro.

Kjo punë mund të konsultohet vetëm deri më tani në katalogun dixhital të Bibliotekës Kombëtare të Francës, por falë kësaj Botimet e Shenjtorëve Pères ato botohen për herë të parë në një botim të numëruar të faksit, i cili nuk do të ketë më shumë se 1.000 kopje.

E listuar për shitje me 189 euro, është një perlë që çdo bibliofil do të dëshironte ta kishte në bibliotekën e tyre private.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.