Bibliomancia, arti i të menduarit për të ardhmen duke përdorur libra

bibliomancë

Ka qenë një kohë kur librat kishin një qëllim më të madh sesa të përçonin njohuri te lexuesi. Në Perandorinë Romake lindi e ashtuquajtura Bibliomanci ose Sticomancy, arti i kërkimit të së ardhmes përmes librave.

Sidoqoftë, megjithëse e ka origjinën në Perandorinë Romake, praktika e bibliomancës u bënë të njohura në Mesjetësi në Evropë dhe Lindjen e Mesme. Sidoqoftë, për këto rite, jo vetëm çdo libër ishte i dobishëm si në Perandorinë Romake, por në këtë kohë ata përdorën libra të caktuar. Historikisht, Bibla ka qenë gjithmonë libri i zgjedhur e bibliomancuesve për të përcaktuar të ardhmen, megjithëse janë përdorur gjithashtu klasikë si Eneida e Virgjilit ose disa tekste nga Homeri.

Nga vjen fjala Bibliomanci?

Bibliomancia vjen nga Biblio Greke (libër në Spanjisht) dhe Manteia (me mend në Spanjisht).

Si funksionon Bibliomanca?

Bibliomancia zakonisht njihet si riti në të cilin një libër hapet rastësisht dhe paragrafi i parë i faqes interpretohet. Sidoqoftë, ekzistojnë dy metoda të ndryshme për të kryer këtë ritual: metoda direkte dhe indirekte.

metodë e drejtpërdrejtë, bibliomancieri ishte përgjegjës për udhëzimin dhe hapjen e librit në faqen e duhur. Për të qenë më specifik, bibliomanciani i mbajti sytë mbyllur ndërsa kërkonte faqen e duhur për ta ndihmuar në parashikimin e tij. Në këtë metodë, bibliomanceri mund t'i kërkojë gjithashtu palës së interesuar ta hapë vetë librin.

Nga ana tjetër, në metodën indirekte përdoret natyra. Në këtë rast bibliomancieri e hap librin saktësisht në gjysmë dhe e lë atë në të hapur në mënyrë që era të jetë përgjegjëse për kalimin e gjetheve dhe të përcaktojë se cili paragraf do të përdoret për interpretim.

A praktikohet Bibliomanca sot?

Edhe pse nuk është aq e zakonshme të dëgjosh për Bibliomancën sot, ka akoma njerëz që e përdorin atë. Në këtë rast përdoren klasike ose ndonjë libër tjetër me të cilin pala e interesuar ndjen një afinitet të caktuar.

Kjo praktikë gjithashtu mund të kryhet në mënyrë autonome, megjithatë konsiderohet se pritjet e palës së interesuar mund të ndikojnë në interpretimin dhe ta bëjnë parashikimin të pavlefshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Përshëndetje Lidia.
  Artikull shumë interesant, shumë kurioz. Unë kurrë nuk kisha dëgjuar për bibliomancën ose stikomancën.
  Faleminderit për shpërndarjen.
  Një përshëndetje.