Arsyet për të shkruar

Arsyet për të shkruar

Në këtë blog, ka pasur tashmë disa raste në të cilat ju kemi ofruar dhjetëra arsye për të lexuar (të gjithë e dimë sasinë e përfitimeve që ka leximi për ne) por nuk mendoj se ju kam dhënë ndonjëherë arsye për të shkruar.

E di që shumë prej jush, përveç adhuruesve të shkëlqyeshëm të leximit, i përkushtoheni edhe vetes shkruaj,… Edhe unë jam ndër këta të fundit dhe dua të ndaj me ju arsyet e mia për të shkruar. Edhe pse në fillim ai shkrim që bëhet çdo ditë ose çdo javë nuk i dedikohet krijimit të një libri, të shkruarit çdo ditë ose të paktën shumë shpesh, mund të na sjellë përparësi të mëdha ndaj atyre që nuk e kanë këtë zakon. Tjetra, unë ju jap arsyet e mia dhe do të doja të dija nëse ndani ndonjë nga këto ose nëse keni shumë më tepër.

Shkruaj, shkruaj, shkruaj ...

Shkruaj që të mos mbytesh, ...

Shkruaj mund të jetë si ose më e dobishme se shkuarja në terapi. Po, nuk jam duke bërë shaka. Vendosni çdo ditë në një faqe të zbrazët ato gjëra që na shqetësojnë, ditën tonë për ditë, ato që ne konsiderojmë se duhet të përmirësojmë vetë, etj. mund të jetë një terapi e mirë për të "përballuar" ditët më pak pozitive që kemi ...

Të gjithë kemi shqetësime dhe të gjithë kemi ditë të këqija ... Të shkruash për të mos mbytur, për të "mbijetuar" ato momente të këqija, është një nga arsyet kryesore pse unë personalisht do të motivoja një person për ta bërë atë.

Na ndihmon të kuptojmë njëri-tjetrin ...

Sa herë kemi pasur një ndjenjë ose një ndjesi të brendshme që nuk kemi ditur ta shohim në fillim? Duke shkruar, zbërthyer në fjalë emocionet tona, takimet tona, historitë tona, ne do t'i arrijmë kuptojme veten dhe të dimë pse mendojmë në një mënyrë dhe / ose veprojmë në një mënyrë tjetër.

Të lëmë diçka që do të mbetet kur nuk jemi ...

Ne, për fat të mirë ose për fat të keq (nuk e dini kurrë), kemi një skadim, si koset ... Shakatë mënjanë, shkruani diçka, qofshin mendimet tona, një libër i trilluar, një histori për fëmijët apo nipërit tanë, disa letra për të ardhmen, etj., do të na mbijetojnë… A nuk është kjo një mënyrë e mirë për t’i lënë një mesazh të mirë botës?

Çfarë mesazhi do të linit në shkrimet tuaja nëse do ta dinit se shumë njerëz do ta lexonin atë? A do të ishte lloji "Bëj mirë dhe mos shiko kë" ose përkundrazi do të ishte diçka e ngjashme "Jeto është dy ditë"?

Të kemi momentin tonë me veten tonë

Mungesa e kohës dhe stresi janë dy nga problemet kryesore të përditshme me të cilat duhet të merremi. Gjetja e kohës çdo ditë për të shkruar dhe për t'u çlodhur do të na ndihmojë përballuar atë stres dhe ngarkesat e përditshme. Me kalimin e kohës, do të vlerësoni që keni pak kohë për veten ose veten.

Për t'i kujtuar…

Në shumë njerëz me alzheimeri i hershëmz Rekomandohet detyra e «të shkruarit për të mbajtur mend» ... isshtë një ushtrim i përditshëm që i ndihmon ata dhe i detyron ata të kujtojnë momente si në planin afatgjatë ashtu edhe në atë të shkurtër.

Alsoshtë gjithashtu mirë të kujtojmë si ato gabime, ashtu edhe sukseset e jetës sonë. Për të shmangur të parën dhe për të përmirësuar të dytën, apo jo?

Dhe ju, cilat arsye duhet të shkruani? Çfarë ju shtyn ta bëni atë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Antonio Ramirez de Leon dijo

    Më pëlqeu artikulli juaj. Mendoj se kam dy arsye për të shkruar: të argëtohem dhe të argëtohem. Mendoj se edhe ato mund të jenë arsye të mira, a nuk mendoni?