Arsyet për të lexuar "Mos harroni se ju do të vdisni" nga Paul Kalanithi

kujto-po-do-te-vdes-live-2

Në moshën tridhjetë e gjashtë, dhe gati për të mbaruar një dekadë qëndrimi për të marrë një pozicion të përhershëm si një kirurg neurokirurg, Paul Kalanithi u diagnostikua me kancer të mushkërive në fazën IV. Ai kaloi nga të qenit një mjek që trajtonte raste terminale në një pacient që luftonte për të jetuar.

Mos harroni se ju do të vdisni. Jeton" Shtë një reflektim i paharrueshëm mbi kuptimin e ekzistencës sonë. Një meditim i përulur dhe i mbushur me mrekulli që tregon fuqinë e ndjeshmërisë; aftësia e pafund e rezistencës së qenies njerëzore për të dhënë më të mirën e vetvetes kur përballet me atë që i trembet më shumë.

Ky është përmbledhja zyrtare e librit. Duke e ditur këtë dhe duke lexuar titullin, nuk jeni kurioz ta lexoni? Bëj, shumë, dhe është pothuajse gjithmonë, ndërsa jetojmë, harrojmë se sëmundja më e rëndë që ekziston dhe për të cilën fatmirësisht ose fatkeqësisht nuk ka shërim është vdekja. Ne harrojmë se do të jetë një ditë e fundit për të gjithë ne dhe për këtë arsye ne harrojmë atë që është me të vërtetë e rëndësishme:

mbani mend-se-do-vdisni-drejtpërdrejt

 • Të jetojmë në të tashmen, e cila është ajo që ne kemi me të vërtetë, këtu dhe tani.
 • E kaluara është e kaluar dhe e ardhmja nuk ka ardhur ende, përse të mendosh kaq shumë për të? Pse të planifikosh kaq shumë nëse ato plane nuk mund të realizohen kurrë? Pse të dëshiroje për të kaluarën, pse të ngecë në të nëse tashmë është një kohë e vdekur?
 • De vlerësojnë njerëzit të cilët jo vetëm që kanë qenë gjithmonë aty, por edhe ata që janë tani, pranë nesh.
 • De Jeto çdo moment jo sikur të ishte e fundit por të jesh plotësisht i vetëdijshëm për të, se po ndodh, që duhet ta shijosh dhe nëse është një moment i mirë apo i keq, është aty për të të mësuar diçka.
 • Se jeta është një dhuratë që duhet vlerësuar dhe se Edhe momentet më të trishtueshme kanë diçka të bukur për to.

Thashë, unë e vë këtë libër në listën time të librave në pritje. Dhe ti, e ke shkruar edhe ti?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bastis dijo

  Sapo e shkruajta, pint! Faleminderit!